Jak ocet pomaga na stłuczenia?
Kto z nas nie miał kiedyś stłuczonej nogi albo ręki? Stłuczenia to nieodłączny element naszego życia i nie da się ich uniknąć. Nawet jeśli jesteś maksymalnie uważny, mogą Ci się przytrafić. Najbardziej narażone na nie są dzieci, zwłaszcza maluchy, które dopiero uczą się chodzić. Częste upadki są bowiem wliczone w ten etap rozwoju. Także starsze, aktywne dzieci są narażone na urazy.Warto wiedzieć, jak sobie radzić ze stłuczeniami, aby szybko ukoić ból i uniknąć nieestetycznych siniaków i opuchlizny. Na rynku dostępne są farmakologiczne preparaty w postaci maści, okładów i sprayów. Można jednak spróbować równie skutecznej i zdecydowanie tańszej alternatywy. Jednym z domowych sposobów na stłuczenia, stosowanych przez nasze babki, są okłady z octu.Ocet spirytusowy ma właściwości odkażające i nie wywołuje przy tym alergii. Dodatkowo zapobiega tworzeniu się siniaków. W celu leczenia stłuczeń można wykorzystać także ocet jabłkowy. Zobacz, jak samodzielnie wykonać okłady z octu.
Wpływ octu na stłuczenia
Ocet jest znanym produktem, popularnie stosowanym w medycynie naturalnej. Naszym przodkom służył także jako artykuł gospodarstwa domowego. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzał się jako środek czyszczący, zmiękczający i odkażający. Można go też używać do celów kosmetycznych. Pozwala pozbyć się trądziku i odżywia skórę oraz zmiękcza włosy.W medycynie naturalnej ocet jest znany z właściwości redukujących obrzęki, opuchliznę i siniaki. Okłady z octu to pierwsza pomoc w przypadku stłuczeń. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nim składniki działają odkażająco, przeciwzapalnie, a nawet delikatnie znieczulająco. W jego składzie znajdują się:
enzymy,
aminokwasy,
witaminy z grupy B, w tym biotyna,
witamina C,
kwas foliowy,
sód,
fosfor,
wapń,
magnez.
Kompilacja tych składników wykazuje skuteczne działanie lecznicze. Wspomaga gojenie się ran, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie i odkażająco. Niestety może podrażniać skórę, dlatego najlepiej używać go po rozcieńczeniu z wodą.Okłady z octu można stosować nie tylko na urazy bądź stłuczenia, ale także w przypadku opuchniętych, ciężkich nóg. Regularne okłady polecane są zwłaszcza kobietom w ciąży, cierpiącym z powodu obrzęku kończyn dolnych. Profilaktycznie sprawdzą się u osób, które większość czasu w pracy spędzają na siedząco lub stojąco. Warto po nie sięgnąć w razie problemów z krążeniem.
Jak zrobić okłady z octu?
Okłady z octu to popularna, szybka i skuteczna metoda, pozwalająca pozbyć się nieprzyjemnych efektów stłuczeń, urazów bądź obrzęków. Należy jednak pamiętać, że ocet w zbyt dużym stężeniu może podrażniać skórę i powodować pieczenie i zaczerwienienie. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej przygotować odpowiednia roztwór na bazie octu. Można w tym celu użyć octu spirytusowego, jabłkowego, winnego lub ryżowego.Aby okłady były bezpieczne, musisz zmieszać wodę z octem w proporcji 1 : 1. Miksturę należy lekko podgrzać, namoczyć w niej ręcznik i przyłożyć go do obolałego miejsca. Taki zabieg powinien trwać kilka minut. W razie potrzeby można go powtarzać.Mieszanka skutecznie łagodzi ból, likwiduje obrzęki i opuchnięcia, zapobiega powstawaniu krwiaków lub siniaków i redukuje świąd oraz zapalenie. Jeśli stłuczenie nastąpiło w miejscu, gdzie nie masz dostępu do octu, możesz wykonać okłady chłodzące.Okłady chłodzące zmniejszą obrzęk, delikatnie znieczulą, złagodzą ból i zapobiegną powstawaniu siniaków. Bolące miejsce wystarczy okładać materiałem nasączonym zimną wodą lub, jeśli jest taka możliwość, kostkami lodu. Można w tym celu zastosować również produkty, które znajdziesz w zamrażarce, np. mrożone warzywa.
Zalety okładów z octu na stłuczenia
Podstawową zaletą okładów z octu jest niska cena i ogólnodostępność. Ocet znajduje się bowiem w niemal każdym sklepie spożywczym i kosztuje zaledwie kilka złotych. W przeciwieństwie do niektórych produktów farmakologicznych nie uczula i nie powoduje reakcji alergicznych. Zawiera jedynie naturalne składniki, więc bez obaw mogą stosować go kobiety w ciąży, dzieci i seniorzy. Ocet można stosować w postaci okładów na opuchliznę. Pomogą pozbyć się uczucia „ciężkich nóg” i wspomogą krążenie.Pamiętaj, żeby w razie stłuczenia w pierwszej kolejności sięgnąć po okłady z octu. Ukoją ból, zlikwidują obrzęk i zredukują siniaki. W efekcie szybciej pozbędziesz się skutków urazu.
- P. Austin, A.C Thrash, Leczenie domowe, Fundacja Źródła Życia, 2008.
- C. Orey, Uzdrawiająca moc octu. Sekrety octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych, Vital, 2013.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.