account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Ochrona oczu przed komputerem – zadbaj o swój wzrok podczas pracy przed monitorem

Katarzyna Grzyś-Kurka02.06.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Przed monitorem komputera mało kto spędza obecnie mniej niż cztery godziny dziennie. To nie tylko obciążenie dla kręgosłupa, ale także dla oczu, które zmuszone są do długotrwałego skupienia na obiektach znajdujących się w tej samej odległości. Bardzo szybko dochodzi do ich przemęczenia, co objawia się m.in. pieczeniem, swędzeniem czy zaczerwienieniem. W dalszej perspektywie doprowadza to do poważniejszych dolegliwości, takich jak pogorszenie widzenia.


ochrona-oczu-przed-komputerem-jakie-sa-sposoby
pexels

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
  1. Po czym poznać, że Twoje oczy potrzebują ochrony przed komputerem?
  2. Ochrona oczu przed komputerem – jak zadbać o stanowisko pracy?
  3. Domowe sposoby na ochronę oczu zmęczonych pracą przed komputerem

Po czym poznać, że Twoje oczy potrzebują ochrony przed komputerem?

Wśród dolegliwości, jakie najszybciej możesz u siebie zaobserwować podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem, znajdują się m.in.: pieczenie, uczucie dyskomfortu i zaczerwienienie.

Jeśli nie robisz regularnych przerw od pracy i nie nawilżasz ani nie przemywasz oczu (np. naparami z ziół na oczy), mogą pojawić się poważniejsze dolegliwości wzrokowe. Mowa tu nie tylko o starczowzroczności czy zespole suchego oka, ale również o coraz częściej diagnozowanym przez okulistów syndromie widzenia komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome – CVS).

CVS to zespół objawów związanych z widzeniem, który występuje u około 32% populacji, choć niektóre źródła mówią nawet o 90%. O tym, czy i Ty borykasz się z CVS, świadczyć może współwystępowanie objawów, takich jak:

  • silne łzawienie jednego oka lub obu oczu,

  • pieczenie,

  • świąd

  • ból,

  • zaczerwienienie,

  • uczucie dyskomfortu,

  • suchość pod powiekami,

  • zmieniona percepcja barw,

  • zwolniona akomodacja,

  • wrażliwość na światło,

  • widzenie niewyraźne,

  • widzenie podwójne,

Przyczyną syndromu widzenia komputerowego jest najprawdopodobniej zaburzenie filmu łzowego. Nadmierna suchość oka wywołana jest zmniejszoną częstotliwością mrugania i częstszym mruganiem niecałkowitym. Skutkiem tego rogówka poddawana jest nadmiernej ekspozycji.

Ochrona oczu przed komputerem – jak zadbać o stanowisko pracy?

Z pewnością nie zaskoczy Cię to, że kluczowe dla zapewnienia właściwej ochrony wzroku przed komputerem jest odpowiednie ustawienie monitora. Ekran powinien znajdować się na odległość wyciągniętej ręki (około 70 cm) około 15–20 stopni poniżej linii wzroku.

Dla ograniczenia przeciążania wzroku ważna są ustawienia parametrów monitora. Jego jasność powinna być dostosowana do panujących warunków oświetleniowych. Rozmiar pikseli nie powinien być mniejszy niż 28 mm, a migotanie zbyt intensywne. Warto również zamontować ekran ochronny.

Zwróć uwagę na oświetlenie. Jeśli nie masz dostępu do naturalnego (lub pracujesz nocą), wówczas natężenie światła sztucznego nie powinno być mniejsze niż 500 luxów.

Musisz mieć jednak na uwadze, że wszystkie wymienione wyżej zabiegi okażą się nieskuteczne, jeśli dodatkowo nie wdrożysz nawyku robienia regularnych przerw w pracy. Przydatna jest tu zasada 20–20–20. Zgodnie z nią co 20 min należy na 20 sekund odwrócić wzrok od ekranu i spojrzeć na obiekt, znajdujący się w odległość 20 stóp (6 m). Pamiętaj także, by mrugać podczas pracy. W ten sposób rozprowadzisz film łzowy na całą gałkę oczną i zapobiegniesz jej nadmiernemu wysuszaniu.

Możesz profilaktycznie stosować krople kupione w aptece, mają one pH od około 7,2 do 7,4, a więc zbliżone do tego charakteryzującego pH łez. Nawilżanie oczu jest szczególnie istotne w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz gdy Twoje stanowisko pracy znajduje się tuż obok źródła ciepła (np. kaloryfera), co obniża wilgotność powietrza w pomieszczeniu poniżej zalecanego poziomu 45–55%.

Właściwa ochrona wzroku przed komputerem to także stosowanie się do zaleceń okulisty względem konieczności stosowania szkieł korekcyjnych. Jeśli lekarz zalecił Ci ich noszenie – zwróć uwagę, aby miały powłokę antyrefleksyjną, która redukuje szkodliwe dla oczu odbicia światła.

Domowe sposoby na ochronę oczu zmęczonych pracą przed komputerem

Jeżeli pracujesz przed komputerem, Twoje oczy wymagają szczególnej troski. Nawet jeśli obecnie cieszysz się doskonałym wzrokiem, to niestety brak odpowiedniej profilaktyki bardzo szybko możesz to zmienić na Twoją niekorzyść.

Gdy podczas mrugania zaczniesz odczuwać dyskomfort, a białka oczu nabiorą różowego bądź czerwonego koloru, zadbaj o regularne przemywanie narządu wzroku.

Czym można przemywać oczy? Domowymi sposobami na ukojenie zmęczenia, pieczenia, bólu i swędzenia są napary i odwary ziołowe.

Warto w szczególności stosować okłady m.in. z:

  • aloesu,

  • babki lancetowatej,

  • babki zwyczajnej

  • czarnego bzu,

  • chabru,

  • krwawnika,

  • maku polnego,

  • nagietka.

Skutecznym domowym sposobem na czerwone oczy, a także ból, suchość i pieczenie odczuwane pod powiekami jest płukanie ciepłą wodą. Pamiętaj jednak, że woda nie jest wolna od zanieczyszczeń. Stosuj więc ten sposób, jeśli nie borykasz się ze stanem zapalnym narządu wzroku. W innym wypadku zdecyduj się na preparaty z apteki o pH zgodnym z pH filmu łzowego.

Jeśli ani okłady, ani płukanie wodą i preparatami z apteki nie likwidują dolegliwości, możesz zastosować płukanki ziołowe. Stosowanie rumianku na oczy załagodzi drobne stany zapalne, natomiast napar ze świetlika łąkowego nie tylko zwalczy bakterie wywołujące infekcje, ale również uszczelni ściany włosowatych naczyń krwionośnych, co przyniesie natychmiastową ulgę oczom zmęczonym pracą przed komputerem.

Źródła
  1. J. Kamińska, Obciążenie narządu wzroku podczas pracy z komputerem na stanowiskach o szczególnych wymaganiach percepcyjno-decyzyjnych, „Bezpieczeństwo Pracy: Nauka i Praktyka” 2016, nr 9, s. 24–27.
  2. M. Siwak, W. Oronowicz-Jaśkowiak, Charakterystyka Syndromu Widzenia Komputerowego (CVS), [w:] M. Janiszewska, B. A. Nowak (red.), Obszary zagrożeń zdrowia współczesnego człowieka, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, Lublin 2017, s. 132–138.
  3. W.M. Bajdur i in., Analiza zagrożeń na stanowisku pracy administracyjno-biurowym w zakładzie produkcyjnym, [w:] N. Iwaszczuk (red.), Ryzyko i bezpieczeństwo w działalności gospodarczej, Wydawnictwo IGSMiE PAN, Kraków 2019, s. 123–139.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.