account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak dbać o nerki i wspomagać ich pracę?

Emilia Kruszewskalek. Magdalena Mroczek29.10.2021Aktualizacja: 25.06.2023

Naturalnym i skutecznym sposobem oczyszczania nerek jest picie odpowiedniej ilości wody. Pracę organu możesz wspomagać również ziołami. Sprawdź, jak dbać o nerki.


oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Spis treści
  1. Jak dbać o nerki i wspomagać ich pracę?
  2. Objawy chorych i osłabionych nerek
  3. Czego unikać?
  4. Oczyszczanie nerek ziołami

Jak dbać o nerki i wspomagać ich pracę?

Nerki są niezwykle ważnym narządem. Odpowiadają za usuwanie toksyn z krwi, stabilizują gospodarkę wodną, wytwarzają hormony i biorą udział w produkcji witaminy D. Prawidłowe nawyki żywieniowe wspomogą ich pracę i nie zaburzą podstawowych funkcji. Dieta powinna być lekkostrawna i złożona z produktów łatwo przyswajalnych. Podstawą jest unikanie wyrobów gotowych, wysokoprzetworzonych i garmażeryjnych. Warunkiem dbania o kondycję nerek jest ograniczenie do minimum ilości spożywanej soli. Dbanie o nerki to prowadzenie zdrowego trybu życia, w którym dieta uzupełniona jest o regularną aktywność fizyczną i zdrowy sen. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie organu szczególną uwagę należy przykładać do ilości wypijanej wody. Nawadnianie jest podstawowym warunkiem pracy organu i zachowania jego prawidłowych funkcji. Zaleca się wypijanie codziennie około 3 litrów płynów, w tym 2 litry wody. To optymalna ilość pozwalająca wypłukać z organizmu złogi toksyn. W profilaktyce zdrowia nerek należy uwzględnić regularne wykonywanie badań moczu. Nie powinno się również bagatelizować nawet drobnych infekcji pęcherza. Zaniedbane stany zapalne mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek.

Objawy chorych i osłabionych nerek

Zaburzenie pracy nerek przebiega różnie, w zależności od rodzaju infekcji i jej przyczyny. Najczęściej w początkowym stadium objawia się poprzez zapalenie pęcherza moczowego. Zainfekowane nerki dają o sobie znać poprzez stan podgorączkowy, bolesne i częste oddawanie moczu, osłabienie, ból w okolicy lędźwiowej. Wraz z rozwojem infekcji wyczuwalny jest brzydki zapach moczu. Objawów tych nie należy lekceważyć ani podejmować próby leczenia lub oczyszczania nerek na własną rękę. Zakażenia wymagają konsultacji lekarza i wdrożenia kuracji farmakologicznej.

Niekiedy zaburzenie pracy układu moczowego nie objawia się infekcją pęcherza moczowego, a upośledzeniem pracy nerek. Wówczas obserwuje się dolegliwości w postaci obrzęków oczu i zatrzymywania wody w organizmie. Objawów tych nie powinno się bagatelizować. Należy natychmiast skonsultować stan zdrowia z lekarzem.

Czego unikać?

Problemy z nerkami najczęściej powstają w wyniku nieprawidłowej diety. Co szkodzi nerkom? Przedstawiamy kilka złych nawyków, których należy unikać.

  • Nadmiar soli, która powoduje zatrzymywanie wody i przeciąża narząd.

  • Spożywanie nadmiaru kawy. O ile jej niewielka ilość ma cenne właściwości prozdrowotne, o tyle wypijana w nadmiarze kofeina podnosi ciśnienie i działa zbyt moczopędnie, co zaburza pracę nerek. Duże ilości kawy nie są wskazane dla osób mających problem z kamieniami nerkowymi.

  • Spożywanie w nadmiarze produktów bogatych w szczawiany, np. szpinaku, orzechów, buraków, szczawiu, rabarbaru. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na kamicę nerkową.

  • Stosowanie diety bazującej na nabiale, który jest źródłem wapnia. Spożywanie zbyt dużych ilości produktów mlecznych niebezpiecznie podnosi w moczu poziom wapnia, co sprzyja powstawaniu kamieni.

  • Stosowanie białkowej diety monoskładnikowej. Wówczas dochodzi do przeciążenia nerek i zmian w ilości płynu przesączonego w nerkach, a u osób z chorobami nerek do pogorszenia funkcjonowania narządu, jednak wpływ diety białkowej na nerki osób zdrowych jest niejednoznaczny.

  • Stosowanie suplementów diety bez konsultacji z lekarzem.

Nerkom szkodzą również jedzone w nadmiarze tłuszcze nasycone i produkty wysokoprzetworzone, które są źródłem szkodliwych konserwantów i ulepszaczy. Osoby mające problem z nerkami nie powinny również spożywać napojów gazowanych. Infekcjom i stanom zapalnym narządu i układu moczowego sprzyja natomiast nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Ryzyko zachorowania na dnę moczanową, kamicę i stany zapalne wzrasta u osób mających nadwagę.

Oczyszczanie nerek ziołami

Nerki są organem, którego podstawową funkcją jest filtracja i oczyszczanie organizmu. Medycyna nie zaleca więc stosowania dodatkowych kuracji przeczyszczających. Warto jednak sięgać po produkty wspomagające proces filtrowania i usuwania nagromadzonych toksyn. Pomocne jest działanie ziół. Ich cenne właściwości i skuteczność szczególnie docenią osoby mające problem z kamieniami i nawracającymi infekcjami pęcherza. Jakie zioła wspomagają oczyszczanie nerek?

  • Pokrzywa – ma działanie moczopędne i antybakteryjne.

  • Brzoza – działa przeciwzapalnie i odkażająco.

  • Skrzyp polny – wykazuje działanie rozkurczowe i przeciwbólowe.

  • Mniszek lekarski – działa moczopędnie.

  • Perz – wykazuje działanie moczopędne.

  • Wyciąg z pietruszki – ułatwia filtrowanie i usuwanie toksyn.

Zioła można pić w formie samodzielnych naparów lub przygotowując z nich mieszankę. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i ryzyku przedawkowania. Jeśli masz wątpliwości, czy dane zioło jest bezpieczne dla twojego zdrowia, zasięgnij porady lekarza.

Źródła
  1. S. H. Buhner, Zioła przeciwwirusowe, Biały Wiatr, 2018.
  2. A. Giordan, Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie, Czarna Owca, 2018.
  3. S. Zogheib, Przewlekła choroba nerek. Leczenie dietą, Zwierciadło, 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.