Umów teleporadę
Welbi
OdżywianiePorady 1 min.

Co warto wiedzieć o rozszerzaniu diety u niemowlaka?

Sylwia Brodniewska 20.07.2023Aktualizacja: 20.07.2023

Rozszerzanie diety u niemowlaka to proces, który rozpoczyna się, dopiero wtedy, gdy dziecko samodzielnie siedzi i potrafi utrzymać główkę. Nie zastępuje ono karmienia mlekiem matki, a je uzupełnia. Rozszerzenie diety jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka, dlatego należy się do tego dobrze przygotować. Dowiedz się, jak ułatwić dziecku przyjmowanie nowych pokarmów.


od-czego-rozpoczac-rozszerzanie-diety
Pixabay.com

Polecane

jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
Spis treści
  1. Na czym polega rozszerzanie diety?
  2. W jakim celu należy rozszerzać dietę u dziecka?
  3. Kiedy należy rozpocząć rozszerzanie diety?
  4. Jak przygotować się do rozszerzania diety?
  5. Na czym polega metoda BLW?

Na czym polega rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety niemowląt polega na stopniowym wprowadzaniu stałych pokarmów do jadłospisu. Mają one zastąpić mleko modyfikowane lub mleko matki. Nowe pokarmy są wprowadzane do momentu, aż całkowicie zastąpią mleczne. Jest to długi proces, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Przeprowadza się go u zdrowych dzieci, w konkretnym momencie. U niemowląt np. z rozszczepieniem podniebienia rozszerzanie diety przebiega inaczej, należy uzgodnić je z pediatrą

Dla dziecka rozszerzanie diety jest etapem poznawania nowych umiejętności i smaków. W tym czasie uczy się ono wkładać jedzenie do ust, gryźć, przeżuwać, połykać, rozgniatać dziąsłami, wypluwać czy odkrztuszać. Nabiera umiejętności trzymania sztućców, nakładania jedzenia, rozdrabniania, chwytania małych elementów, trzymania kubka z napojem czy picia przez słomkę. Bardzo ważne jest wspólne spożywanie posiłków, ponieważ dziecko szybko uczy się naśladować zachowania dorosłych. Dzięki temu można mu wpajać prawidłowe zasady jedzenia.

W jakim celu należy rozszerzać dietę u dziecka?

W pierwszych miesiącach życia dziecka pokarm mamy lub mleko modyfikowane dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Po ukończeniu 6. miesiąca życia należy rozpocząć rozszerzenie diety o nowe pokarmy. To również moment, kiedy rozpoczyna się u dziecka ząbkowanie

Nowe pokarmy dostarczają dodatkowych wartości odżywczych, a także uczą dziecko nowych smaków, konsystencji, zapachów czy struktur jedzenia. Niemowlę, spożywając stałe pokarmy, uczy się zaspokajać swoją potrzebę głodu. Umiejętne rozszerzanie diety dziecka pozwala mu na rozwój i przygotowuje do dalszego życia. Mamy często planują szybko wrócić do pracy, dlatego chcą, aby dziecko jak najszybciej się usamodzielniło w zakresie jedzenia. Ponadto poznawanie nowych smaków wpływa na rozwój zdolności poznawczych i dostarcza witamin. Stałe pokarmy zawierają odpowiednią ilość kalorii, dzięki czemu dziecko rośnie i ma energię.

Kiedy należy rozpocząć rozszerzanie diety?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to kwestią indywidualną. Wielu specjalistów uważa, że do końca 6. miesiąca dziecko powinno być karmione jedynie mlekiem, a dopiero później do jadłospisu należy dodawać nowe produkty. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego u niektórych rozszerzanie diety może się rozpocząć dopiero w 7., 8. czy 10. miesiącu. Niekiedy może być konieczna fizjoterapia, ale tę kwestię warto omówić z pediatrą.

Aby rozpocząć proces rozszerzania diety, dziecko musi kontrolować ruchy głową i szyją oraz mieć koordynację ruchowo-wzrokową. Jest to niezbędne do tego, aby potrafiło jeść z łyżeczki lub samodzielnie wkładać jedzenie do ust. Jeśli Twoje dziecko stabilnie siedzi i trzyma główkę, możesz bezpiecznie rozpocząć rozszerzanie diety.

Jak przygotować się do rozszerzania diety?

Nowe pokarmy mogą być dla dziecka zarówno interesujące, jak i stresujące, dlatego odpowiednie przygotowanie do rozszerzania diety może mu je ułatwić. Podczas konsultacji lekarz pediatra przekaże wiele cennych informacji na ten temat. Można również skorzystać ze wskazówek od innych mam lub ze specjalistycznych książek. Odpowiedzą one na wiele pytań, które dręczą młodych rodziców, m.in. co zrobić, gdy pojawią się wymioty u dziecka, gdy nie będzie miało ono apetytu albo gdy wystąpią u niego dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Aby dziecko łatwiej przeprowadzić przez proces rozszerzania diety, warto zadbać o odpowiednie akcesoria. Podstawą powinno być krzesełko do karmienia. Dobrze, gdyby miało podnóżek oraz było regulowane, aby móc je dopasowywać do zmieniającego się wzrostu dziecka. Pomocne są także akcesoria do jedzenia, czyli kubek, talerzyk i łyżeczka. Przyda się bidon, który można zabrać ze sobą na spacer. Łyżeczka powinna być niewielka, twarda i płaska, by dziecko z łatwością mogło zjeść podawany mu pokarm.

Istotny jest dobór odpowiedniego talerzyka. Możesz wybierać spośród talerzyków silikonowych, z przyssawkami czy z przegródkami. Ważne, by były wykonane z trwałego i bezpiecznego materiału, ponieważ zapewne wielokrotnie będą spadać na podłogę. Aby ograniczyć ryzyko ubrudzenia się dziecka, konieczne jest stosowanie fartuszków i śliniaków, które zabezpieczą ubranie. Niektóre modele mają kieszonkę, do której wpada wypluwane przez dziecko jedzenie.

Na czym polega metoda BLW?

Istnieje kilka metod rozszerzania diety u dziecka, dlatego rodzice mogą wybrać samodzielnie, którą chce wprowadzić u swojego dziecka. Rozszerzanie diety BLW polega na jedzeniu wszystkimi zmysłami. Dziecko może jeść rękoma, dlatego podawane produkty nie są w postaci papki, a w swojej naturalnej postaci. Dzięki temu maluch poznaje nowe kształty i struktury. Podawane produkty powinny być łatwe do trzymania w ręce. Ponadto dziecko samo decyduje, które z nich chce zjeść. W metodzie BLW na późniejszym etapie można łączyć ze sobą różne smaki.

Zarówno stosowanie papek, jak i BLW jest dobrym sposobem na rozszerzenie diety u dziecka. Można wykorzystywać te metody równocześnie, dzięki temu dziecko poznaje więcej smaków, struktur i rodzajów przygotowania tego samego produktu.

Źródła
  1. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i in., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, „Standardy Medyczne. Pediatria” 2021, t. 18, s. 321–338.
  2. Szajewska H., Horvath A. (red.), Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.