Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co na odbudowę chrząstki stawowej? Dieta i suplementy, ćwiczenia i inne zabiegi

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian10.05.2022Aktualizacja: 21.03.2024

Na odbudowę chrząstki w kolanie czy innych stawach nigdy nie jest za późno. Postępujący wiek, przebyte urazy czy otyłość i towarzyszące choroby sprzyjają powstawaniu w niej ubytków powodujących dolegliwości. Poznaj metody na poprawę kondycji chrząstki stawowej!


odbudowa-chrzastki-stawowej-co-stosowac
pexels

Polecane

bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?
27.05.2022
Spis treści
  1. Domowe sposoby na odbudowę chrząstki
  2. Suplementy na odbudowę chrząstki
  3. Fizjoterapia
  4. Jak długo trwa odbudowa chrząstki stawowej?

Domowe sposoby na odbudowę chrząstki

Chrząstkę stawową charakteryzuje duża wytrzymałość i elastyczność, ale poddawana nadmiernej eksploatacji i narażona na innego rodzaju czynniki środowiskowe ulega zużyciu, co wywołuje postępujące procesy zwyrodnieniowe i różne choroby reumatyczne. W efekcie zniszczeń możesz odczuwać ból, strzelanie w stawach, zauważyć obrzęki czy mieć trudności w poruszaniu danym odcinkiem. W ramach profilaktyki, ale również leczenia takich dolegliwości, ważna jest m.in. modyfikacja stylu żywienia. 

Dieta na odbudowę chrząstki stawowej powinna być bogata w wapń, fosfor i białko. Ich cennym źródłem jest nabiał, chude mięso oraz ryby i owoce morza. Dostarczają one także kolagen, ale aby mógł on dobrze się przyswoić w organizmie, niezbędna jest witamina C. Znajdziesz ją w owocach cytrusowych, czarnych porzeczkach i wielu warzywach, w tym słodkiej papryce, natce pietruszki czy kiszonej kapuście. Dotychczasowy tłuszcz, którego używasz do smażenia, zamień na oleje tłoczone na zimno i gotuj częściej na parze lub piecz. Unikaj cukrów prostych i tłuszczów nasyconych typu trans, których duże ilości charakteryzują produkty wysoko przetworzone. Ogranicz czarną kawę i herbatę. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu! Tak skomponowana dieta to dobra metoda wspierająca na guzki reumatoidalne na palcach i inne objawy. Wspomaga ona ponadto redukcję wagi. Zrzucając nadmierną masę, odciążysz narażone chrząstki stawowe w stawach, zwłaszcza kończyn dolnych i kręgosłupa. Niedobory składników odżywczych i budulcowych uzupełniaj poprzez suplementację. 

Suplementy na odbudowę chrząstki

Leki na odbudowę chrząstki stawowej w kolanie czy innej okolicy wybieraj tylko od sprawdzonych producentów, w renomowanych aptekach stacjonarnych i internetowych. Dobry preparat na odbudowę chrząstki charakteryzuje formuła bogata w substancje czynne takie jak siarczan glukozaminy i kwas hialuronowy, które naturalnie występują w tkance łącznej ludzkiego organizmu, dlatego szybko i dobrze ulegają wchłanianiu i wykorzystaniu. Szukaj tabletki na odbudowę chrząstki stawowej posiadającej w swym składzie także kolagen i siarczan chondroityny, które intensywnie stymulują procesy regeneracyjne. Ważne są ponadto antyoksydanty, ponieważ neutralizują nadmiar wolnych rodników. Dobre suplementy na odbudowę chrząstki stawowej, poza tym, że pomagają na stawy, działają przy okazji na zwapnienie kości i zmiany osteoporotyczne. 

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach pakietów możesz otrzymać dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz wybrane korzyści, zależne od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów. Dzięki niemu masz możliwość:

  • korzystania z e-konsultacji (pakiet OCHRONA PLUS) lub e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet z 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD);

  • wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak: ultrasonografia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcie rentgenowskie – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych;

  • skorzystania z 1 konsultacji z fizjoterapeutą i przeprowadzenia 20 zabiegów rehabilitacyjnych po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach (w pakiecie OCHRONA GOLD);

  • skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).

Pamiętaj o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Fizjoterapia

Rehabilitacja ruchowa to jeden z ważniejszych elementów profilaktyki i leczenia problemu, ale tylko z wykorzystaniem odpowiedniego rodzaju ćwiczeń. Dobroczynne działanie ma przede wszystkim aktywność w odciążeniu. Stwarza ona bowiem warunki do zwiększenia produkcji mazi stawowej, ponieważ ułatwia wykonywanie pracy przez aparat ruchu, bez którego uzyskanie tego enzymu jest znacznie utrudnione. Odciążenie do ćwiczeń możesz uzyskać poprzez ręce fizjoterapeuty, specjalne rolki, wykonując ruch w stawie równolegle do podłoża na macie lub w środowisku wodnym. Odbudowie chrząstki sprzyjają też zabiegi, w tym kąpiele solankowe, borowinowe i słoneczne, magneto- i krioterapia, kinesiotaping, masaże i terapia manualna. Wiele z nich łagodzi doraźnie objawy, dzięki czemu mniej dokuczliwe stają się drętwienie opuszków palców i inne dolegliwości związane ze zmianami degeneracyjnymi zachodzącymi w chrząstkach kręgosłupa szyjnego. 

Jak długo trwa odbudowa chrząstki stawowej?

Jest to uwarunkowane przede wszystkim zaawansowaniem i rozległością uszkodzeń, stanem zdrowia i kompleksowością leczenia. Jeśli mocno cierpisz, a dotychczasowe metody nie przyniosły wymiernych efektów, mogą Ci zostać zaproponowane miejscowe iniekcje preparatów intensywnie wspomagających odbudowę chrząstki, w tym z użyciem osocza bogato płytkowego, komórek macierzystych i leków biologicznych. Są to jednak metody szczególnie polecane osobom w stanach pourazowych i po kontuzjach przebiegających z uszkodzeniami powierzchni chrząstki, które powodują nawet niedowład ręki. Możesz też z nich jednak skorzystać po niektórych zabiegach chirurgicznych, np. artroskopii stawu. Jednym z ostatecznych rozwiązań jest operacja. Ta opcja jest najczęściej rozważana w przypadku całkowitego zniszczenia struktury chrząstki lub znacznego jej ubytku, który nie rokuje poprawy na skutek zastosowania metod nieinwazyjnych.

Źródła
  1. E. Augustynowicz – Kopeć i inni, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
  2. P. Bracht i in., Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok, Galaktyka, Łódź 2020.
  3. W. Bruckle, Reumatoidalne zapalenie stawów, Interspar, Warszawa 2000.
  4. E. Chojnowska-Depczyńska, Dyskopatia. Ćwiczenia, Porady Lekarza Rodzinnego, Literat, Toruń 2020.
  5. M. Majdan. Choroba zwyrodnieniowa stawów, PZWL, Warszawa 2019.
  6. W. Samborski, Niefarmakologiczne metody leczenia bólu w reumatologii, “Przewodnik Lekarski” 2007, nr. 7.
  7. E. Stanisławska – Biernat, A. Filipowicz – Sosnowska, Leczenie choroby zwyrodnieniowe stawów,” Przewodnik Lekarza” 2004, nr. 11.
  8. B. Tomik, Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa, “Terapia” 2003, nr. 11.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.