Dlaczego odpoczynek jest tak ważny dla organizmu?
Odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków to istotny element stylu życia, który pozwala odzyskać siły, a także zachować równowagę umysłową. Aby był on jednak efektywny, nie możesz zalec bezczynnie na kanapie. Nie utożsamiaj go z lenistwem! Sprawdź, dlaczego odpoczynek jest ważny dla organizmu!
Polecane
Czym jest odpoczynek?
Odpoczynek to czas, który oznacza przerwę w jakimś wysiłku, np. aktywności fizycznej lub umysłowej, w celu odzyskania sił i pozbycia się uczucia zmęczenia, zwykle poprzez robienie czegoś, co sprawia przyjemność.
Odpoczynek bywa nierzadko utożsamiany z lenistwem, jednak to dwa odmienne stany. Lenistwo oznacza niechęć do wysiłku czy pracy. Wystrzegaj się również kojarzenia odpoczynku z bezczynnością. Bezczynność oznacza ograniczanie aktywności psychofizycznej do minimum, w wyniku czego wartość regeneracyjna organizmu jest znikoma, a tylko wypełnia czas. Również czas wolny nie jest równoznaczny z odpoczynkiem. To, że nudzisz się po pracy lub odhaczysz na liście zadań do wykonania na dziś wszystkie sprawy do załatwienia, nie oznacza, że odpoczywasz.
Odpoczynek to efektywna praca, dzięki której organizm regeneruje się pod względem fizycznym i umysłowym. Jeśli czujesz, że zbyt często dopada cię zmęczenie, senność, osłabienie i brak energii, to znaczy, że potrzebujesz odpoczynku, ale nie polegającego na zaleganiu na sofie przed telewizorem czy w fotelu z tabletem, choć czasem to też jest potrzebne, lecz mającego charakter aktywny, dobroczynnie wpływającego na zdrowie.
Odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków – dlaczego jest ważny?
Regeneracyjny odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków polega na odciążeniu tych zmysłów, które były intensywnie eksploatowane w ciągu dnia, i aktywowaniu obszarów, którym zwykle poświęca się zbyt mało uwagi. Celem takiego odpoczynku jest przywrócenie organizmowi równowagi psychicznej i fizycznej. Jeśli więc twoja praca polega na przykład na spędzaniu dnia przed komputerem, to dobrym pomysłem będzie w czasie wolnym uprawiać sport. W ten sposób zaangażujesz zastygły za dnia układ ruchu, pobudzisz krążenie i się dotlenisz. Poza tym spędzisz czas w gronie znajomych czy rodziny, umacniając z nimi więzi i mile spędzając popołudnie.
Odpoczynek w pracy natomiast również powinien być odskocznią od jej charakteru. Jeśli większość dnia spędzasz samotnie w biurze, zadbaj o wyjście na lunch ze znajomymi lub udaj się do stołówki czy pobliskiej kawiarni, w której bywają twoi koledzy z pracy. Możesz też zdecydować się na sesje ćwiczeń rozciągających lub krótki spacer na świeżym powietrzu. To ważne metody relaksacyjne, które dostarczą w ten sposób innego rodzaju bodźców potrzebnych do odzyskania harmonii. Zdrowy odpoczynek stanowi swego rodzaju „reset”. Jest on konieczny ze względu na ryzyko pojawienia się wielu nieprzyjemnych stanów związanych z przepracowaniem i przemęczeniem, takich jak wypalenie zawodowe i chroniczny stres, które z kolei nakręcają kaskadę innych dolegliwości, np. obniżenie odporności organizmu, bóle głowy i kłopoty żołądkowo-jelitowe czy stany nerwicowe.
Dobry odpoczynek pozwala odzyskać właściwą perspektywę patrzenia, zwłaszcza jeśli wydaje ci się, że nie poradzisz sobie z czymś, sprawy zaszły za daleko i nie ma wyjścia z sytuacji. Oderwanie się od przytłaczających okoliczności i zrobienie czegoś tylko dla własnej przyjemności sprawi, że nabierzesz dystansu. Często podczas konstruktywnego urlopu spontanicznie wpadają do głowy poszukiwane przez dłuższy czas pomysły i rozwiązania.
Jak dobrze odpocząć?
Sposobów na odpoczynek jest tyle, ile potrzebujących go osób. To, na jaką aktywność się zdecydujesz, zależy od twoich indywidualnych upodobań, lecz zanim podejmiesz się kreatywnych czynności, zacznij od prawidłowej higieny snu. Nocny odpoczynek jest równie ważny co aktywność za dnia. Niekiedy dobroczynny wpływ mają także krótkie popołudniowe drzemki. Jako forma odpoczynku korzystnie na zdrowie wpływają ćwiczenia jogi, piesze wycieczki, tenis czy inne dyscypliny, które sprawiają przyjemność. Jeśli z czasem stają się nudne, wybierz inne, aby cię nie zniechęciły do aktywnej rekreacji. Pewną formą odpoczynku mogą być masaż relaksacyjny i inne zabiegi odnowy biologicznej. W efektywnym odpoczynku pomaga również hobby. Realizowanie się w zainteresowaniach i spełnianie swoich pasji jest najlepszą odskocznią od zawodowych obowiązków. Podobny wpływ ma przebywanie na łonie natury i słuchanie jej odgłosów. Jeśli nie masz upodobań w żadnym z tych kierunków, poszukaj czegoś innego i naucz się nowych umiejętności. Może do tej pory nie było ci po drodze z wędkowaniem? Albo przypomnij sobie, jak się haftuje! Poczytaj na hamaku dobrą książkę lub odwiedź salon spa raz na jakiś czas czy razem z przyjaciółką zróbcie babski wieczór i przygotujcie własnej roboty peelingi, maseczki i inne zabiegi kosmetyczne w domu.
- A. Hansen, Wyloguj swój mózg, Znak, Kraków 2020.
- E. Głowinkowska-Domagała, Odpocząć? TAK!, Kos, Katowice 2017.
- F.R.H. Zijlstra, After work is done: Psychological perspective on recovery from work, „European Journal of Work and Organizational Psychology” 2006, nr 2, vol. 15.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.