Jak odrobaczyć organizm – wskazania do zabiegu i metody na pasożyty
Odrobaczanie ludzi budzi wiele kontrowersji. Z medycznego punktu widzenia profilaktyczne zabiegi nie są wskazane, a wręcz mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdź, kiedy na to się zdecydować i jakie metody zastosować, aby pozbyć się chorobotwórczych pasożytów.
Co to są pasożyty ludzkie? Jak można się nimi zarazić?
Pod hasłem pasożyty kryje się wiele chorobotwórczych organizmów takich jak owsiki, glisty, tasiemce czy lamblie, które pojawiają się w organizmie człowieka z wielu różnych przyczyn. Za ich obecność odpowiedzialne są m.in. niehigieniczne przygotowywanie posiłków, surowe artykułu spożywcze i bliski kontakt z zainfekowanymi zwierzętami. Pasożyty bywają przenoszone również drogą kropelkową, a także przez ugryzienie czy ukąszenie owadów. Bytują ponadto w miejscach publicznych.
Aby odrobaczanie u ludzi było uzasadnione, pasożyty muszą zostać zidentyfikowane. Wykrycie intruzów jest złożonym procesem, ponieważ zagnieżdżają się one w różnych częściach ciała, np. w układzie pokarmowym, oddechowym, nerwowym, mięśniach czy w skórze i nierzadko nie dają charakterystycznych objawów. Do najczęstszych dolegliwości sugerujących obecność pasożytów należą m.in. spadek masy ciała, biegunki, ból brzucha, ból głowy, podatność na przeziębienia, osłabienie organizmu czy zaburzenia snu i koncentracji.
Profilaktyczne odrobaczanie – czy warto?
By postawić diagnozę choroby pasożytniczej, niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, odpowiednich badań z krwi czy kału i dokonanie szczegółowej analizy przypadku. Jeśli więc zmagasz się z nawracającymi zaparciami, trudnościami ze skupieniem w pracy czy niespodziewanie tracisz wagę lub kondycja twojej skóry widocznie się pogorszyła, nie wpadaj w panikę i nie podejmuj odrobaczania na własną rękę, tylko skontaktuj się ze specjalistą i opowiedz mu o swoich obawach. Dolegliwości kojarzone z obecnością pasożytów często występują w przebiegu wielu innych chorób i zaburzeń pracy ustroju, nawet takich jak alergia, niestrawność czy zmęczenie.
Profilaktyczne odrobaczanie organizmu człowieka z medycznego punktu widzenia nie jest wskazane, a wręcz przeciwwskazane i może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia. Innego zdania są środowiska zajmujące się leczeniem niekonwencjonalnym, ale nie daj się zwieść. Wszelkie wątpliwości zawsze możesz przeanalizować z lekarzem rodzinnym.
Jak wygląda odrobaczanie organizmu ludzkiego?
Jeśli wykryto u ciebie pasożyty, należy je unieszkodliwić i usunąć z organizmu. Możesz poddać się badaniom, szczególnie w przypadku, kiedy:
masz bliski kontakt ze zwierzętami,
ktoś z twojego otoczenia stosował niedawno terapię odrobaczającą lub zażywał tabletki z jajami tasiemca,
wróciłeś z rejonu świata, gdzie infekcje chorobotwórczymi organizmami są częste,
w przedszkolu twojego dziecka stwierdzono przypadki tzw. robaków,
spożywałeś nieprzebadane mięso z nieznanego źródła, np. dziczyznę.
Na odrobaczanie dorosłych, dzieci w wieku szkolnym i młodzieży zalecana jest przede wszystkim farmakoterapia. Środki odpowiednio dobrane do rodzaju pasożytów działają toksycznie zarówno na dorosłe osobniki, jak i na jaja oraz larwy robaków. Kiedy ambulatoryjne leczenie nie przynosi spodziewanych efektów, niezbędna może być hospitalizacja i zmiana leków. Warto pamiętać, że odrobaczanie z wykorzystaniem farmaceutyków nie jest wskazane u kobiet ciężarnych, matek karmiących i dzieci do drugiego roku życia. Jeśli spodziewasz się dziecka lub maluch zaraził się owsikami, zdecyduj się na naturalne odrobaczanie, sprawdź też, jakie są zalecane metody na owsiki w ciąży.
Odrobaczanie naturalne
Naturalne odrobaczanie zacznij od regularnego mycia rąk, dezynfekcji powierzchni roboczych i kontroli zdrowotnej domowych pupili. Zawsze myj owoce i warzywa przed spożyciem. Unikaj też surowego mięsa. Pasożyty możesz ponadto zniechęcić do siebie, eliminując z diety cukier, mleko, białą mąkę i alkohol.
Naturalne odrobaczanie może stanowić uzupełnienie terapii zaplanowanej dla osoby dorosłej i być główną metodą leczenia maluchów. Skutecznie pozbędziesz się pasożytów, stosując napary do picia, oleje do kąpieli, susz, nalewki czy krople i inne przetwory niektórych roślin. Na odrobaczanie polecany jest m.in. orzech włoski i nasiona migdałowca, które oczyszczają krew i jelita, a także liście oliwki zwalczające parazyty z układu sercowo-naczyniowego.
Z kolei piołun polecany jest do leczenia układu pokarmowego. Cenne właściwości wykazują także wrotycz, tymianek, oregano, rumianek, szałwia, goździki, koper włoski, cynamon i hibiskus. Decydując się na domowe odrobaczanie, pamiętaj, że wyciągi roślinne nie są przeznaczone do walki z każdym rodzajem pasożytów. Na zioła oporny jest zwłaszcza tasiemiec.
- E. Baklayan, Pasożyty. Prawdziwa przyczyna chorób, Vital, Białystok 2016.
- B. Lebedewa, Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Vital, Białystok 2019.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.