Ognisko hipodensyjne – co to takiego i jakie ma znaczenie z punktu widzenia diagnostyki?
Ognisko hipodensyjne to zmiana, którą można dostrzec podczas tomografii komputerowej. W tym obszarze współczynnik osłabienia promieni RTG, które przechodzą przez tkanki, jest niższy od ustalonej normy, a obraz w tych miejscach jest ciemniejszy. Taki wynik badania często świadczy o torbielach i guzach, w przypadku których konieczna jest pogłębiona diagnostyka. Ogniska hipodensyjne mogą również wskazywać na udar mózgu. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.
Polecane
Ognisko hipodensyjne – co to takiego?
Ognisko hipodensyjne – zwane również obszarem hipodensyjnym – to zmiana widoczna podczas tomografii komputerowej. W jej trakcie – podobnie jak podczas prześwietlenia – przez ciało człowieka przechodzi promieniowanie rentgenowskie (RTG). Każda tkanka ma charakterystyczny dla siebie współczynnik osłabienia promieniowania i w odniesieniu do tych norm opisywany jest obraz widoczny podczas tomografii komputerowej. Jeżeli omawiany współczynnik jest niższy od ustalonej normy, można stwierdzić istnienie ogniska hipodensyjnego, a jeśli jest on wyższy, można mówić o hiperdensyjności.
Pomiary dokonywane są za pomocą jednostek Hounsfielda (Hounsfield Units), które określają gęstość radiologiczną. Norma dla kości wynosi +130 HU, dla mięśni +40 HU, natomiast dla tkanki tłuszczowej od -80 do -100 HU [1]. Jeśli w opisie badania TK zobaczysz wzmiankę na temat ognisk hipodensyjnych, musisz wiedzieć, że w obrębie badanych tkanek zaszły jakieś zmiany. Najczęściej są to ropnie lub niezłośliwe guzy, jednak ich dokładny charakter można ustalić podczas dalszej diagnostyki.
Jak wygląda obszar hipodensyjny w tomografii komputerowej?
Gdy patrzysz na obraz tkanek uzyskany podczas tomografii komputerowej lub na wynik prześwietlenia, nie jesteś w stanie określić, jakiego rodzaju zmiany w nich zachodzą – to zadanie należy do lekarza. Jednak nawet oko laika potrafi dostrzec, że niektóre obszary na zdjęciu są jaśniejsze, a inne ciemniejsze. Obszary hipodensyjne to ciemniejsze fragmenty obrazu. Dzieje się tak dlatego, że zmienione tkanki w mniejszym stopniu pochłaniają promienie rentgenowskie. Ciemniejszy odcień jest wyraźnie widoczny wtedy, gdy współczynnik osłabienia promieniowania RTG pozostałych tkanek jest prawidłowy. Obszary hipodensyjne mogą wystąpić niemal w każdej tkance ciała, jednak najczęściej diagnozuje się je w narządach przewodu pokarmowego (wątrobie, trzustce, jelitach), nerkach oraz mózgu.
Obszar hipodensyjny – przyczyny
Istnienie obszaru hipodensyjnego w mózgu czy w wątrobie to stan, który może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to zmiany w obrębie tkanek o charakterze torbieli, ropni, naczyniaków lub niezłośliwych guzów nowotworowych. Gdy widzisz ten termin w opisie badania, nie panikuj. Stwierdzenie istnienia obszarów hipodensyjnych nie jest równoznaczne z chorobą nowotworową – konieczna jest poszerzona diagnostyka, jednak nie należy z góry zakładać najgorszego scenariusza.
Chcesz regularnie kontrolować stan swojego zdrowia? Zapewnij sobie wsparcie, decydując się na Polisę Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu możesz zyskać dostęp do m.in.:
konsultacji u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),
minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej (np. rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej w pakiecie OCHRONA GOLD),
wizyt u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku w wersji dla kobiet i mężczyzn,
opieki w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,
4 bezpłatne wizyty domowe w roku (w pakiecie OCHRONA GOLD).
Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach Polisy Zdrowie Welbi.
O czym mogą świadczyć ogniska hipodensyjne w wątrobie?
Ogniska hipodensyjne w wątrobie mogą świadczyć o następujących rodzajach zmian:
naczyniaki – łagodne nowotwory występujące w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych. W badaniu tomografem widoczne są jako kuliste lub guzkowate zmiany. W większości przypadków zmiany poniżej 10 cm wystarczy regularnie kontrolować za pomocą aparatu USG, a dopiero zmiany zwiększające swoją objętość kwalifikują się do leczenia operacyjnego;
torbiele – to wyraźnie odgraniczone zmiany o równych, gładkich brzegach. Niektóre z nich są bardzo podobne do guzów wątroby. Podczas tomografii komputerowej można uwidocznić również zmiany w innych częściach ciała, np. torbiel trzustki;
ogniskowy rozrost guzkowy wątroby (FNH) – zazwyczaj występuje u młodych kobiet i pań w średnim wieku. Nie jest to zmiana nowotworowa. Jej obecność wiąże się z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej, dlatego leczenie polega m.in. na odstawieniu środków hormonalnych;
ropień wątroby – podobnie jak inne ropnie występujące w organizmie – to „zbiorniki”, które wypełniają się ropną treścią na skutek infekcji bakteryjnej (np. w wyniku zakażenia bakterią Klebsiella pneumoniae). Na obrazie TK ropnie pojawiają się jako ogniska hipodensyjne niekiedy przypominające kiście winogron;
gruczolak wątrobowokomórkowy – to rodzaj guza wątroby, który częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jeśli zostanie zdiagnozowany, musi być pod stałą obserwacją, ponieważ może przerodzić się w nowotwór złośliwy.
Ogniska hipodensyjne w mózgu – na co mogą wskazywać?
Obszary hipodensyjne mogą świadczyć o udarze mózgu. Ogniska są wynikiem procesów, jakie zachodzą na skutek niedokrwienia – dochodzi tu do niedoboru tlenu, powstaje obrzęk i współczynnik osłabienia promieniowania się obniża.
Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia udaru mózgu najważniejsza jest szybka reakcja, dlatego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na charakterystyczne objawy widoczne gołym okiem. Będą to przede wszystkim: problemy z mówieniem i poruszaniem się, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, silne bóle głowy o nieznanej przyczynie, drętwienie twarzy i kończyn po jednej stronie ciała. Osoba, która doznała udaru, musi jak najszybciej znaleźć się na oddziale neurologicznym najbliższego szpitala. Tomografia komputerowa, która wykazuje obecność ognisk hipodensyjnych, wykonywana jest już w celu potwierdzenia, że doszło do udaru. Ogniska hipodensyjne mogą wskazywać również na urazy, stłuczenie mózgu, obrzęk lub guz.
Ognisko hipodensyjne – jakie jest jego znaczenie dla diagnostyki?
Obecność ognisk hipodensyjnych w tkankach to informacja dla lekarza, że w badanym obszarze pojawiła się jakaś patologiczna zmiana. Jej charakter można często określić od razu i bardzo szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli jednak zachodzi podejrzenie nowotworu złośliwego, konieczna będzie dalsza diagnostyka, np. biopsja. W przypadku zmian takich jak naczyniaki badanie to nie jest wskazane ze względu na duże ryzyko wystąpienia krwawienia, które będzie trudne do zahamowania.
- B. Pruszyński, Diagnostyka obrazowa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
- W. Richard Webb i in., Tomografia komputerowa. Zastosowanie kliniczne, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2023.
- J. Walecki i in., Tomografia komputerowa, https://wydawnictwopzwl.pl/download/222270100.pdf (dostęp z 17.01.2024).
- G. Abbott i in., Diagnostyka obrazowa klatki piersiowej – atlas przypadków klinicznych, Wydawnictwo MediPage, Warszawa 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.