account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Okłady z żywokostu - jak się je przygotowuje i jakie mają działanie?

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Okłady z żywokostu polecane są przede wszystkim na przyspieszenie regeneracji naskórka, w leczeniu siniaków, stłuczeń, złamań kości. Medycyna ludowa zaleca stosowanie okładów z żywokostu na schorzenia dermatologiczne objawiające się łuszczeniem i suchością skóry. Poznaj właściwości żywokostu i sposób przygotowania żywokostowych okładów.


oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Spis treści
  1. Żywokost - co to za roślina?
  2. Jak działa żywokost?
  3. Na co stosowane są okłady z żywokostu?
  4. Jak zrobić okład z żywokostu?
  5. Przepis na okłady z glicerydu żywokostnego

Żywokost - co to za roślina?

Żywokost lekarski zwyczajowo nazywany jest kosztywałem. To gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych. Pospolicie występuje na terenie całego kraju, najczęściej spotkać go można na obszarach podmokłych. Roślina ta znana jest z pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Surowcem zielarskim jest korzeń. Jego korzystne działanie na organizm wynika z bogatego składu. Zawiera m.in.: śluz (10-15%), alantoinę, garbniki, skrobię, fruktany, asparaginę, olejek eteryczny, aminokwasy, sole mineralne, w zwłaszcza krzem. Jednakże z uwagi na obecne w jego składzie alkaloidy pirolizydynowe (np. symfytynę, lasiokarpinę) zaliczany jest do roślin trujących i nie powinien być stosowany doustnie.

Jak działa żywokost?

Jednym z głównych składników żywokostu jest alantoina. Związek ten stymuluje regenerację tkanek, powstawanie ziarniny, wzrost komórek nabłonka, odkładania kolagenu. Działa keratolitycznie, nawilżająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Poza tym przyspiesza usuwanie martwej tkanki. Znajdujący się w żywokoście kwas rozmarynowy i jego pochodne znane są z działania przeciwutleniającego, przeciwzapalnego, przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego oraz przeciwnowotworowego. Przeciwzapalne działanie żywokostu lekarskiego zapewniają też obecne w korzeniu glikopeptydy. Z kolei śluzy tworzą na skórze i błonach śluzowych warstwę ochronną, która zapobiega szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych. Znajdujące się w żywokoście garbniki mają właściwości ściągające i hamują mikrokrwawienia. A to tylko wybrane z dobroczynnych oddziaływań żywokostu leczniczego.

Na co stosowane są okłady z żywokostu?

Zioła lecznicze stanowią skuteczne wsparcie dla specjalistycznego leczenia. Okłady z żywokostu podobnie, jak okłady z kapusty polecane są do stosowania w łagodzeniu dolegliwości bólowych i stanów zapalnych zlokalizowanych w układzie kostno-mięśniowym. Wskazane są w przypadku urazów, takich jak skręcenia, zwichnięcia czy złamania, dla których charakterystycznym objawem jest obrzęk i zasinienie. Okłady z żywokostu to skuteczny sposób na łagodzenie dolegliwości towarzyszących stanom pooperacyjnym w obrębie układu ruchu.

Okłady z żywokostu na stawy są również powszechnie stosowane. Poleca się je jako uzupełnienie terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, przy dnie moczanowej itd. Okłady z żywokostu pomogą na ostrogi piętowe. To zmiany zwyrodnieniowe kości piętowej, które mają postać bolesnej narośli kostnej ograniczającej lub uniemożliwiającej poruszanie się. Wśród czynników predysponujących do powstania ostrogi piętowej wymienia się m.in.: wykonywanie pracy stojącej, intensywne uprawianie sportów obciążających stopy, noszenie niewygodnego obuwia, nadwagę, podeszły wiek.

Żywokostowe okłady polecane są również w przypadku problemów dermatologicznych. Wspomagają łagodzenie łuszczycy skóry głowy i zwalczanie suchej skóry twarzy. Zalecane są na hemoroidy, żylaki, zapalenie żyły, wrzody, opuchnięcia oraz poparzenia. Lepiej ograniczyć stosowanie okładów z żywokostu na uszkodzoną skórę z uwagi na hepatotoksyczność alkaloidów pirolizydynowych. W tym przypadku poleca się sięgnąć po aloes na rany.

Jak zrobić okład z żywokostu?

Okłady z żywokostu najczęściej przygotowuje się z papki z korzenia. Surowiec roślinny należy podgrzać w małej ilości wody, tak aby zmiękł. Następnie miksuje się go w blenderze. Papkę przygotować można również ze sproszkowanego korzenia żywokostu, po dodaniu do niego niewielkiej ilości przegotowanej ostudzonej wody. Powstałą masę nakłada się na skórę i okrywa bandażem. Żywokost mocno brudzi, stosując okłady na noc warto pamiętać o ochronie pościeli.

Okłady z żywokostu można zrobić z przygotowanej na jego bazie maści. Do jej zrobienia potrzebne są:

  • 1 szklanka oleju rycynowego,

  • 40 g wosku pszczelego,

  • 20 kropli olejku lawendowego,

  • 100 g pociętego i wysuszonego korzenia żywokostu lekarskiego,

  • 50 ml oliwy z oliwek.

W pierwszej kolejności maceruje się przez 2 tygodnie korzeń żywokostu w oliwie z oliwek. Po tym czasie odcedza się oliwę, w garnku roztapia się wosk pszczeli i dodaje oleje. Miksturę przelewa się do małych słoiczków. Po ostudzeniu nieco zgęstnieje i może być ona aplikowana na chore miejsca. Dobrze jest zabezpieczyć ją bandażem. Lekarz może też przypisać gotową maść z żywokostu. Specjaliści korzystają z opartych na żywokoście rozwiązań z uwagi na jego działanie potwierdzone w licznych badaniach naukowych.

Przepis na okłady z glicerydu żywokostnego

Okłady z żywokostu można też przygotować z użyciem żywokostnego glicerydu. Do przygotowania go potrzebne będą:

  • 700 g żywokostu,

  • 500 ml wódki,

  • 1000 ml gliceryny.

Korzeń żywokostu obiera się ze skórki i rozdrabnia. Można go zetrzeć na tarce, przekręcić przez maszynkę czy zmiksować w blenderze. Przekłada się go do słoika i dodaje alkohol. Po 2-3 godzinach dodaje się glicerynę. Całość należy dokładnie wymieszać i odstawić na 3-4 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Co kilka dni powinno się przemieszać miksturę. Po tym czasie należy wycisnąć gliceryt przez gazę, rozlać do mniejszych słoiczków i przechowywać w lodówce. Glicerytem smaruje się bolące miejsce po urazie i zabezpiecza opatrunkiem.

Źródła
  1. V.P. Bulgakov, Y.V. Inyushkina, S.A. Fedoreyev, Rosmarinic acid and its derivatives: biotechnology and applications, „Critical Reviews in Biotechnology'' 2012, t. 32, nr 3, s. 203-217.
  2. K. Kimel, M. Krauze-Baranowska, Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania korzenia Symphytum officinale L. - przegląd danych literaturowych, „Postępy Fitoterapii” 2021, t. 22, nr 1, s. 23-31.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oklad-z-sody-jak-go-zrobic-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
2 min.
Okład z sody - jak go zrobić? Jakie są proporcje?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.