account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Olejek arganowy do włosów, twarzy i paznokci. Jak i dlaczego warto go stosować?

Agata Oleszkiewicz24.01.2022Aktualizacja: 06.10.2023

Olejek arganowy, ze względu na bogactwo dobroczynnych właściwości i bursztynową barwę, bywa nazywany płynnym złotem. Dodając go regularnie do kąpieli czy kremów, poprawisz wygląd skóry, włosów i paznokci. Sprawdź, dlaczego warto i jak go stosować!


olej-arganowy-do-wlosow-twarzy-jak-stosowac
pexels.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Olejek arganowy - dlaczego warto?
  2. Olejek arganowy do twarzy
  3. Olejek arganowy do włosów i paznokci
  4. Jak stosować olej arganowy na twarz i włosy?

Olejek arganowy - dlaczego warto?

Olejek arganowy charakteryzuje się bogactwem substancji odżywczych. Wytwarzany na drodze destylacji orzechów drzewa arganii produkt stanowi przede wszystkim mieszankę takich związków, jak etery, alkohole i węglowodory, choć zawiera też wiele witamin, kwasy tłuszczowe, fitosterole i inne składniki. Olejek arganowy, oprócz wyjątkowej kompozycji chemicznej, wyróżnia się aromatem, jednak nie wszystkim może on odpowiadać, dlatego używając go w domowych zabiegach kosmetyczno-leczniczych, możesz wzbogacić jego formułę o inne surowce, np. olej kokosowy. Dzięki temu jego stosowanie będzie nie tylko zdrowe, ale też przyjemne. Olejku tego typu używaj zwłaszcza w celu poprawy wyglądu i kondycji skóry, ale nie tylko. Przy jego stosowaniu nawilżenie włosów w domu będzie tak intensywne i głębokie, jak po wizycie w salonie fryzjerskim. Po kilku zabiegach uzyskasz też zdrowe paznokcie. Olejek arganowy nierafinowany powszechnie jest wykorzystywany w branży kosmetycznej i farmaceutycznej, ale możesz również dostać olej arganowy pozyskiwany inną metodą, głównie z tłoczenia prażonych orzechów. Tego typu emulsję możesz wykorzystać w kuchni jako zdrowy dodatek do wielu potraw, sosów i marynat.

Olejek arganowy do twarzy

Jeśli cierpisz na suchość skóry twarzy, martwią Cię blizny i zmarszczki albo chcesz utrzymać miękką, jędrną cerę po opalaniu, olejek arganowy do twarzy będzie odpowiednim wyborem. Zawarte w produkcie kwasy tłuszczowe, witaminy, zwłaszcza E, oraz sterole i antyoksydanty zapewniają skórze odpowiednie nawodnienie i odnowę biologiczną. Ponadto chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV i podnoszą odporność na inne niekorzystne warunki pogodowe, takie jak wiatr czy mróz. Neutralizują też nadmiar wolnych rodników. Łagodzą podrażnienia i regulują poziom sebum. Naturalny olejek arganowy opóźnia procesy starzenia się skóry poprzez stymulację odnowy tkanek kolagenowych, utrzymanie nawilżenia w jej głębokich warstwach oraz odbudowę płaszcza lipidowego. Nakładając go na twarz w formie maseczki czy kremu, nie pomiń okolicy oprawy oczu. Olejek arganowy do rzęs i brwi przyspiesza ich wzrost i sprawia, że lepiej znoszą makijaż.

Olejek arganowy do włosów i paznokci

Płynny surowiec możesz też wykorzystać do poprawy kondycji włosów bez względu na ich długość, kolor i typ. Arganowy olejek do włosów pozwoli im odzyskać naturalny blask, elastyczność i gładkość. Dodaj kilka kropli do szamponu lub odżywki, a po kilku zabiegach zauważysz różnicę! W ten sposób ochronisz też włosy przed silnym słońcem, wiatrem i niską temperaturą. Na kurację z zastosowaniem olejku arganowego zdecyduj się też wtedy, gdy często używasz produktów do stylizacji fryzur, takich jak lakiery, pianki czy żele i gumy. Pozwól sobie na kurację tego typu, gdy korzystasz z narzędzi do stylizacji na ciepło, takich jak suszarka, lokówka, prostownica itp. Możesz również zmienić dotychczasowe urządzenie na nowszy model wyposażony w płytki arganowe lub keratynowe. Pozwalają one na wykonanie pożądanej fryzury bez ryzyka zniszczenia struktury włosa i osłabienia cebulek. Olejek arganowy do włosów sprawdzi się również jako metoda nawilżania skóry głowy i pielęgnacji cebulek. Regularnie stosowany stymuluje porost włosów i zapobiega ich przesuszaniu, łamaniu i matowieniu. Pomaga też w walce z łupieżem.

Jak stosować olej arganowy na twarz i włosy?

Stosowanie olejku arganowego na włosy i twarz jest proste i bezpieczne. Możesz go używać w czystej postaci i aplikować bezpośrednio po kilka kropli na twarz czy skórę głowy. Możesz też dodać go do ulubionego kosmetyku lub nawet stworzyć na jego bazie produkty domowej roboty, takie jak maseczka, peeling czy płukanki. Przed nałożeniem olejku arganowego na twarz upewnij się, że jest ona czysta i wolna od resztek makijażu czy innych kosmetyków. Wylej 3-4 krople na policzki lub dłonie i rozprowadź produkt kolistymi ruchami po twarzy aż do całkowitego wchłonięcia. Wykonuj raz w tygodniu lub co kilka tygodni olejowanie włosów olejkiem arganowym. W tym celu nałóż produkt na końcówki i rozprowadź aż do nasady. Pozostaw na 20-30 minut. Zabieg wykonuj na włosach czystych (suchych lub mokrych), po czym umyj głowę tak jak zwykle. Natomiast olejek na paznokcie rozgrzej w rondelku i mocz w nim dłonie przez kilka minut. Możesz też wcierać go bezpośrednio w płytkę paznokcia.

Źródła
  1. B. Łukasiewicz, Złota argania, „Świat Farmacji” 2010, nr 4.
  2. P. Hałaś i in., Zastosowanie oleju arganowego w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2014, nr 4.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.