Olej kokosowy – naturalny kosmetyk do pielęgnacji włosów
Marzysz o gęstych, lśniących i zdrowych włosach? Niestety kosmetyki często zawierają siarczany i parabeny, które wysuszają pasma i osłabiają cebulki. Olej kokosowy domyka łuski włosów, dzięki czemu stają się gładkie i sprężyste. Produkt chroni je też przed czynnikami środowiskowymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź, jak stosować olej kokosowy na włosy.
Olej kokosowy – na jakie włosy?
Olej kokosowy sprawdzi się w przypadku włosów niskoporowatych, czyli cechujących się ściśle ułożonymi łuskami. Jeśli masz zdrowe, błyszczące i gładkie pasma, pamiętaj, żeby nie przesadzać z pielęgnacją. W przeciwnym razie możesz je obciążyć, a wtedy staną się przyklapnięte i matowe. Nie oznacza to jednak, że nie musisz w ogóle o nie dbać. Postaw na lekkie nawilżenie i delikatne oczyszczanie. Możesz stosować olej rycynowy na włosy, a także masło shea, mango lub kakaowe.
Włosy wysokoporowate są suche, matowe i zniszczone, a dodatkowo mają skłonność do puszenia się i elektryzowania. Zazwyczaj wynika to z nieprawidłowej pielęgnacji. Pamiętaj, żeby chronić je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Aby natłuścić pasma i przyspieszyć ich regenerację, stosuj oleje bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Możesz nakładać olej arganowy na włosy, najlepiej 2–3 razy w tygodniu. Unikaj natomiast masła shea i oleju kokosowego, ponieważ przyczyniają się do puszenia się fryzury. Z kolei olej rycynowy może doprowadzić do przesuszenia włosów.
Jak najlepiej olejować włosy?
Olej kokosowy możesz nakładać zarówno na suche, jak i mokre włosy. Jeśli chcesz go zostawić na całą noc, zdecyduj się na pierwsze rozwiązanie. Z kolei metoda na mokro sprawdzi się wtedy, gdy pasma są obciążone silikonami lub kosmetykami do stylizacji. W ten sposób ułatwisz wchłanianie składników odżywczych w głąb włosów. Pamiętaj jednak, że mają być one zwilżone, a nie mokre. Możesz spryskać je wodą lub zmoczyć i delikatnie wytrzeć ręcznikiem. Jeśli masz bardzo suche włosy, spryskaj je mgiełką składającą się z wody i miodu. Zastanawiasz się, jak przygotować kosmyki do olejowania? Zanim przystąpisz do wykonania zabiegu, nałóż na nie żel aloesowy lub nawilżający hydrolat z kwiatów pomarańczy.
W zależności od potrzeb olej kokosowy możesz nałożyć na same końcówki, całe pasma bądź też połowę ich długości. Jeśli masz problem z przesuszoną skórą głowy, rozsmaruj na niej niewielką ilość produktu. Pamiętaj, żeby wykonać przy tym delikatny masaż. Olejowanie włosów na noc sprawdzi się w przypadku przesuszonych, zniszczonych kosmyków, którym brakuje emolientów.
Pamiętaj, żeby zabezpieczyć je chustką lub satynowym czepkiem. W ten sposób możesz czerpać maksymalne korzyści z wykonanego zabiegu. Nie musisz się też martwić, że pobrudzisz pościel i ubrania. Na wszelki wypadek możesz też owinąć włosy ręcznikiem. W ten sposób olej kokosowy lepiej się wchłonie.
Olej kokosowy na włosy – efekty
Olej kokosowy składa się z cząsteczek nasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu łatwo wnika w pasma. Znajdziemy w nim przede wszystkim kwas laurynowy, który wzmacnia i odbudowuje strukturę włosów. Produkt zapobiega nadmiernej utracie wilgoci, działając od wewnątrz. Warto stosować go na pasma zniszczone rozjaśnianiem, farbowaniem czy częstą stylizacją. Olej kokosowy przywraca skórze głowy optymalne nawilżenie – w ten sposób wspomaga porost włosów.
Olej kokosowy nawilża, odżywia i regeneruje włosy, a także przywraca im blask, elastyczność i miękkość. Swoje właściwości zawdzięcza witaminom i minerałom. Znajdziemy w nim bowiem:
witaminę A, C, E, B2, B6 i B6,
magnez, potas, sód, fosfor, wapń, cynk i żelazo.
Olej kokosowy chroni kosmyki przed wysoką temperaturą, mrozem, wiatrem i promieniowaniem UV. Efekty olejowania włosów można zauważyć już po pierwszym razie, ale na poprawę ich struktury trzeba trochę poczekać. Powtarzaj zabieg regularnie przez 3 miesiące. Jeśli nadal nie dostrzegasz zadowalających rezultatów, zmień sposób nakładania produktu.
Jak stosować olej kokosowy na włosy?
Olej kokosowy możesz dodać do ulubionej odżywki, pod warunkiem że nie przesadzisz z jego ilością. Jeśli masz cienkie lub krótkie włosy, wystarczy Ci 1 łyżeczka produktu. Z kolei na długie i gęste pasma należy nałożyć 2 łyżki oleju.
Olej kokosowy sprawdzi się doskonale jako maska do włosów. Wystarczy, że wetrzesz go w suche, zniszczone pasma, od cebulek po same końce. Pozostaw go na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Produkt możesz też stosować jako odżywkę. Umyj głowę i włosy szamponem, spłucz ciepłą wodą. Nałóż na dłonie odrobinę oleju, rozgrzej go między palcami, a następnie przeczesz nimi kosmyki – od połowy długości aż po końce.
Olej kokosowy poradzi sobie też z łamliwymi końcówkami. Do ich pielęgnacji wystarczy odrobina produktu. Zanim nałożysz olej, rozgrzej go w dłoniach. W ten sposób ułatwisz sobie aplikację. Nie przesadzaj jednak z ilością, w przeciwnym razie włosy będą wyglądały nieświeżo.
Czym zemulgować olej kokosowy?
Jak zmyć olej z włosów? Unikaj szamponu z SLS i SLES, w przeciwnym razie możesz podrażnić skórę głowy. Szukasz sposobu, aby pozbyć się resztek produktu z pasm, nie doprowadzając do ich przetłuszczenia? Najskuteczniejszą metodą jest emulgowanie oleju. Sprawdź, jak powinien wyglądać cały zabieg.
Najpierw nałóż olej na całą długość włosów i skórę głowy. Poczekaj przynajmniej 15 minut, a następnie rozprowadź maskę lub odżywkę. Na koniec możesz umyć włosy delikatnym szamponem. W ten sposób zyskujesz pewność, że pasma będą gładkie, lśniące i sypkie.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj olej kokosowy nierafinowany. Produkt jest tłoczony na zimno, dzięki czemu zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Proces rafinacji pozbawia go niektórych cennych substancji.
Przepis na maseczkę do włosów z olejem kokosowym
Maska nadaje się do włosów suchych, ponieważ brązowy cukier usunie martwy naskórek ze skory głowy. Oliwa z oliwek zatrzymuje wilgoć w łodydze włosa. Z kolei olej kokosowy nawilża i odżywia pasma.
Składniki:
2 łyżki brązowego cukru,
1 łyżka oliwy z oliwek,
1 łyżka oleju kokosowego.
Umieść wszystkie składniki w misce i dobrze wymieszaj. Nałóż miksturę na włosy i poczekaj 15–20 minut. Spłucz lekkim szamponem i odżywką. Zabieg wykonuj 2–3 razy w tygodniu. W ten sposób zmniejszysz puszenie i unikniesz rozdwajających się końcówek.
- A. Piotrowska, N. Totko-Borkusiewicz, A. Klucznik, Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, „Postępy Fitoterapii”, 2009, nr 20(2), 136–144.
- http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/07/pf_2019_136-144.pdf%C2%A0 [dostęp z dnia 07.12.2022].
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.