Jaki olej na rozstępy jest skuteczny?
Rozstępy dotyczą nawet 50–90% populacji. Jest to dość powszechny problem, który może pojawić się w każdym wieku i zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiają się one po ciąży, w okresie dojrzewania, na skutek rozrostu masy mięśniowej lub tkanki tłuszczowej. Proces ich usuwania należy wspierać codzienną pielęgnacją. Warto postawić na naturalne składniki. Podpowiadamy, jakie oleje na rozstępy są skuteczne.
Codzienna pielęgnacja a leczenie rozstępów
Rozstępy są trwałymi uszkodzeniami wł ókien kolagenowych i elastynowych w skórze. Gdy do nich dochodzi, pojawiają się wrzecionowate pasma. Początkowo mają one kolor czerwony, jednak z czasem bledną i stają się białe. Często obserwuje się już rozstępy u nastolatków, związane z szybkim wzrostem organizmu i zmianami hormonalnymi. Gdy nie zostanie podjęte ich leczenie, są obecne do końca życia. Musisz o tym pamiętać, jeżeli zastanawiasz się, czy rozstępy znikają samoistnie.
Rozstępy możesz usunąć lub zmniejszyć przy pomocy profesjonalnych zabiegów. Muszą być one przeprowadzone w sprawdzonym gabinecie medycyny estetycznej przez lekarza lub doświadczonego kosmetologa. Wcześniej warto skonsultować się z dermatologiem, który wykona badanie skóry. Jak pozbyć się rozstępów? Możesz skorzystać z zabiegu mikrodermabrazji, mezoterapii, laseroterapii lub peelingu chemicznego.
Pamiętaj, że usuwanie rozstępów przy pomocy profesjonalnych zabiegów powinieneś wspierać codzienną pielęgnacją. Możesz stosować kosmetyki (np. balsamy lub peelingi) o działaniu antycellulitowym i nawilżającym – wiedza na temat tego, jak nawilżyć skórę, jest kluczowa w walce z rozstępami. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także metody naturalne. Wypróbuj np. oleje na rozstępy.
Jakie oleje na rozstępy można stosować?
Naturalne oleje na rozstępy wykazują dużą skuteczność dzięki substancjom, które są w nich zawarte. Są one chętnie wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji. W składzie każdego produktu antycellulitowego z pewnością znajdziesz przynajmniej jeden olej. Preparaty do pielęgnacji możesz też sporządzić samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni olejek.
Skuteczne oleje na rozstępy to m.in.:
olej kokosowy,
olej arganowy,
olej migdałowy,
olej rycynowy,
olej różany,
olej orzechów makadamia,
olejek lawendowy.
Oleje na rozstępy możesz kupić w aptekach lub drogeriach.
Olej kokosowy na rozstępy
Jednym z najchętniej wybieranych jest olej kokosowy. Jest on otrzymywany z twardego miąższu kokosa. Ma stałą konsystencję, która zmienia się w płynną po delikatnym podgrzaniu (np. po rozsmarowaniu w dłoniach).
Olej kokosowy jest źródłem witamin E, K i C. Są w nim obecne również minerały: wapń, magnez i żelazo, a także kwasy organiczne (np. linolowy). Dzięki wszystkim tym substancjom wpływa pozytywnie na skórę poprzez jej odżywienie, nawilżenie i zmiękczenie.
Olej arganowy na rozstępy
Chętnie stosowany na rozstępy jest także olej arganowy. Wytwarza się go z owoców arganii żelaznej. Ma on ciemny kolor, który jest lekko zabarwiony na czerwono. Tłoczy się go na zimno. Jest on bardzo cenny, ponieważ proces jego produkcji jest niezwykle czasochłonny. Ponadto zawiera bardzo wartościowe substancje. W oleju arganowym obecne są: glicerydy, tokoferole, karoteny i kwasy tłuszczowe. Dzięki nim chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, ujędrnia i odpowiednio nawilża. Ponadto działa antyoksydacyjnie.
Olej migdałowy
Olej migdałowy na rozstępy sprawdza się ze względu na działanie nawilżające, odżywiające, regenerujące i zmiękczające. Substancje w nim zawarte wspierają naturalne procesy tworzenia si ę nowych włókien kolagenowych i elastynowych.
Olej rycynowy
Często wybieraną substancją na rozstępy jest też olej rycynowy. Jest on szczególnie skuteczny w pierwszej fazie ich pojawiania się. Nie tylko wygładza, ale także rozjaśnia skórę. Ponadto zapewnia odpowiednie nawilżenie i wspiera procesy regeneracyjne.
Kto może stosować oleje na rozstępy?
Oleje na rozstępy mogą być stosowane przez każdą osobę – również przez młodzież, ciężarne i kobiety, które już urodziły. Jedynym warunkiem jest brak nadwrażliwości na daną substancję. Zastosowanie jej mimo alergii może skutkować reakcją anafilaktyczną, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Jak stosować oleje na rozstępy?
Powinieneś pamiętać, że im wcześniej zastosujesz olej na rozstępy, tym lepsze uzyskasz efekty. Najlepiej zacząć działać, gdy są one jeszcze czerwone, ponieważ wówczas uszkodzona tkanka ma jeszcze dużą zdolność do regeneracji. Oleje na rozstępy możesz nakładać bezpośrednio na skórę i powoli wmasowywać. Innym sposobem jest dodanie wybranego preparatu do kąpieli. Możesz także dodać kilka kropel do ulubionego balsamu do ciała.
- A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014, s. 120.
- A. Ratz-Łyko, Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, „Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” 2016, nr 3, s. 42–44.
- M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska” 2018, t. 74, nr 7, s. 417–426.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.