Jak stosować olejek rycynowy na rzęsy?
Coraz więcej osób docenia sposoby pielęgnacyjne naszych babć i mam. Olejek rycynowy nakładany na rzęsy może poprawić ich kondycję, grubość oraz przyspieszyć wzrost. Regularne stosowanie może przynieść widoczne efekty.
- Co to jest olej rycynowy i jakie ma właściwości?
- Olejek rycynowy na rzęsy ‒ efekty
- Jak nakładać olejek rycynowy na rzęsy?
- Kiedy nie należy używać olejku rycynowego na rzęsy?
- Warto wiedzieć:
- Gdzie kupić olejek rycynowy i jakie są jego koszty
- Alternatywne sposoby na poprawę kondycji rzęs i brwi
- Działania niepożądane
Co to jest olej rycynowy i jakie ma właściwości?
Olej rycynowy jest pozyskiwany z rącznika pospolitego (Ricinus communis). Od wielu lat jest z powodzeniem stosowany w kosmetyce. Olejek jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, zmiękczających oraz wygładzających. Największą sławę zyskał jako tani sposób na przyspieszenie porostu brwi i rzęs, chociaż dawniej był również stosowany jako składnik wcierki z ziołami na włosy, mająca na celu ich zagęszczenie i zmniejszenie wypadania. Tłoczenie na zimno, któremu jest poddawany olejek, neutralizuje niebezpieczną substancję ‒ rycynę, dzięki czemu może być stosowany jako środek leczniczy i pielęgnacyjny.
Olejek rycynowy do rzęs to popularna metoda na przyspieszenie ich wzrostu, a także przyciemnienie i pogrubienie. Poza właściwościami o charakterze kosmetycznym olej ma również właściwości lecznicze. Jest znany jako środek przeczyszczający oraz wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W swoim składzie zawiera witaminę E, a także kwasy omega-3 oraz omega-6. Przez wiele kobiet jest traktowany jako naturalna odżywka do rzęs.
Podobnie jak na rzęsy, olejek rycynowy działa na włosy. Przede wszystkim poprawia ich kondycję, przyspiesza wzrost, a także zapobiega wypadaniu włosów. Jak widać, jego uniwersalne zastosowanie pomaga w pielęgnacji całego ciała. Olej rycynowy ma gęstą konsystencję i właściwości przyspieszające wzrost, dlatego doskonale sprawdza się jako maska na porost włosów.
Olejek rycynowy na rzęsy ‒ efekty
Nasze mamy i babcie z powodzeniem stosowały olejek rycynowy do rzęs, dlatego wiele kobiet w dzisiejszych czasach nadal podtrzymuje ten sposób na osiągnięcie gęstych i długich rzęs oraz pięknych brwi. Olejek rycynowy nakładany na rzęsy ma na celu odżywienie mieszków włosowych, zapobieganie ich wypadaniu i przyspieszenie wzrostu nowych rzęs. Stosując olejek rycynowy na rzęsy, można również zauważyć zwiększenie ich elastyczności i wydłużenie.
Aby zobaczyć pierwsze efekty, należy stosować olej rycynowy na rzęsy regularnie, w odstępie 2‒3 dni. Podczas stosowania warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Nakładając nieuważnie olejek, można trafić nim do oka, powodując podrażnienie lub stan zapalny. Za każdym razem pamiętaj o dokładnym umyciu rąk przed nałożeniem olejku na rzęsy oraz po.
Jak nakładać olejek rycynowy na rzęsy?
Jest kilka sposobów na to, jak nakładać olejek rycynowy na rzęsy, dlatego możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów dokładnie oczyść rzęsy i okolice oczu. Umyj twarz delikatnym środkiem myjącym w celu zmycia makijażu oraz zanieczyszczeń. Olejek rycynowy możesz nakładać palcem, patyczkiem lub szczoteczką.
Nakładając palcem, nałóż niewielką ilość produktu między kciuk a palec wskazujący i chwyć rzęsy, delikatnie wsmarowując olej. Ta metoda jest bardziej polecana osobom, które mają już doświadczenie. Na początek warto skorzystać ze starej szczoteczki po tuszu do rzęs i nałożyć olejek w taki sam sposób, jak tuszuje się rzęsy. Wiele firm kosmetycznych ma w swojej ofercie tusz do rzęs z olejkiem rycynowym, który może być dobrym uzupełnieniem kuracji. Ostatnią metodą jest nakładanie produktu patyczkiem kosmetycznym. Nalej niewielką ilość olejku na patyczek i wmasuj w brwi lub rzęsy. Podczas stosowania pamiętaj, aby nakładać go od nasady rzęs aż po same końce. Nie przesadź z ilością olejku, ponieważ może on obciążać rzęsy i spłynąć do oka podrażniając je. Po kilku aplikacjach na pewno wyczujesz, jaka jest potrzebna ilość. Kurację olejkiem rycynowym należy kontynuować przez 3 miesiące. Pierwsze efekty można już zauważyć po czterech tygodniach, jednak na bardziej spektakularne trzeba czekać dłużej. W pielęgnacji brwi i rzęs podstawą jest systematyczność i cierpliwość.
Kiedy nie należy używać olejku rycynowego na rzęsy?
Olejek rycynowy pomimo swoich dobroczynnych właściwości nie jest wskazany do stosowania przez wszystkich. W szczególności nie powinny go stosować kobiety w ciąży, a także matki karmiące piersią. Jeśli masz wrażliwą cerę oraz jesteś alergikiem, powinnaś uważać na podrażnienia i zaczerwienienie oczu, łzawienie, a także opuchnięcie powiek. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do okulisty lub dermatologa.
Warto wiedzieć:
Gdzie kupić olejek rycynowy i jakie są jego koszty
Olejek rycynowy jest łatwo dostępny i możesz go kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz sklepach internetowych. Koszt olejku rycynowego jest zazwyczaj niewielki w porównaniu do drogeryjnych odżywek, dlatego warto wypróbować tę formę kuracji.
Alternatywne sposoby na poprawę kondycji rzęs i brwi
Oprócz olejku rycynowego, istnieje kilka alternatywnych sposobów na poprawę kondycji rzęs i brwi. Można zastosować odżywki do rzęs i brwi, które są dostępne w sklepach drogeryjnych. Istnieją również inne domowe sposoby, takie jak:
stosowanie aloesu,
oleju kokosowego,
witaminy E lub
masaż (instrukcję możesz znaleźć online).
Ważne jest również dbanie o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze, które wspierają wzrost włosów. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy skórne, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem.
Działania niepożądane
Olejek rycynowy jest dla większości osób bezpieczny i nie wywołuje podrażnień. Jednak od każdej reguły istnieją wyjątki. Jeśli zauważysz, że brwi czy rzęsy zaczęły Ci wypadać, natychmiast przerwij stosowanie olejku – nawet naturalne substancje mogą nie służyć akurat Twojej skórze. Olejku rycynowego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jeśli będziesz stosować olejek rycynowy pierwszy raz, wykonaj najpierw na skórze przedramienia próbę - nałóż niewielką jego ilość i odczekaj kilkanaście godzin. Jeśli skóra nie zacznie Cię swędzić i nie pojawi się odczyn alergiczny, zacznij stosować olejek w innych miejscach.
- M. Bhandari, Tajemnice oleju rycynowego, Akademia Witalności, Elbląg 2017.
- A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Helion, Gliwice 2015.
- R. Ruder, S. Campos, Sekrety urody babuszki. Słowiański elementarz pielęgnacji, Znak, Kraków 2017.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.