Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Olej tamanu - właściwości i efekty stosowania

Marta Drzazga24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Naturalne kosmetyki na bazie dobroczynnych roślin stają się coraz bardziej popularne. Jednym z nich jest olej tamanu, który doskonale działa na twarz, ciało i włosy. Będzie sprzymierzeńcem osób, które zmagają się z trądzikiem i innymi kłopotliwymi zmianami skórnymi. Sprawdź, jakie właściwości ma olej z orzechów drzewa tamanu i jak możesz wykorzystać go w codziennej pielęgnacji.


olej-tamanu-jakie-daje-efekty-wlasciwosci
unsplash.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
Spis treści
  1. Olej tamanu - skąd się bierze?
  2. Jakie właściwości ma olej tamanu?
  3. Olej tamanu - jak można go stosować?
  4. Olej tamanu - jakie daje efekty?

Olej tamanu - skąd się bierze?

Olej tamanu - jeden z naturalnych olejów roślinnych - wytwarzany jest z orzechów drzewa tamanu, zwanego także wawrzynem aleksandryjskim. Ta piękna roślina o dużych, błyszczących liściach i białych kwiatach występuje w tropikalnych lasach Indii i Madagaskaru, ale można spotkać ją w ogrodach botanicznych całego świata. Już w czasach starożytnych poznano jej dobroczynne właściwości, a z orzechów, liści, kory i korzeni powstawały lekarstwa stosowane w medycynie ludowej.

Drzewo tamanu (Calophyllum inophyllum) niegdyś było uważane za święte. Dziś zostało „odczarowane”, jednak nikt nie wątpi w jego cudowny wpływ na zdrowie i urodę. Wystarczy spojrzeć na skład oleju tamanu - oprócz kwasu oleinowego (około 49%) i kwasu linolowego (około 21%) zawiera kwas kalofillowy, kallofilloidynę, kumaryny, laktony i sterole. Substancje te nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i wygładzają suchą skórę twarzy. A to dopiero początek długiej listy dobroczynnych właściwości.

Jakie właściwości ma olej tamanu?

Wiele osób zastanawia się, jak nawilżyć skórę. Doskonałym rozwiązaniem są naturalne kosmetyki, wśród których jest właśnie olej z drzewa tamanu. To gęsta, zielona ciecz o delikatnym, ale charakterystycznym zapachu. Liczne właściwości zawdzięcza metodzie tłoczenia na zimno, która - w przeciwieństwie do procesu rafinacji - nie pozbawia go cennych składników odżywczych. Poniżej prezentujemy najważniejsze właściwości oleju tamanu.

  • Kompleksowo nawilża - stosowany regularnie, pomaga wyeliminować problem suchej skóry.

  • Jest źródłem przeciwutleniaczy - przyspiesza regenerację naskórka i rozjaśnia przebarwienia, spowalnia procesy starzenia. To doskonały kosmetyk dla skóry dojrzałej, zniszczonej i zmęczonej.

  • Pomaga w walce z trądzikiem - olej tamanu to cenny preparat dla osób, które zmagają się z cerą trądzikową. Łączy w sobie działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga pozbyć się krost, wyprysków i wszystkich innych zmian skórnych.

  • Ma silne właściwości regenerujące - redukuje blizny i pomaga likwidować rozstępy. Co ważne, jest bezpieczny dla kobiet po porodzie i mam karmiących piersią, które zmagają się z tymi dolegliwościami.

  • Ma działanie łagodzące - olej tamanu przynosi ulgę skórze podrażnionej inwazyjnymi zabiegami kosmetycznymi i łagodzi oparzenia po opalaniu. Jest to też dobry środek na ukąszenia owadów i drobne rany.

  • Wspiera w walce z chorobami skóry - jest to bezpieczny preparat stosowany w przypadku takich chorób skóry, jak egzema, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry.

  • Zwalcza łupież - olej tamanu to doskonały środek do pielęgnacji włosów przetłuszczających się ze skłonnością do łupieżu.

Olej tamanu - jak można go stosować?

Olej tamanu jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego i nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Znajdziesz go w składzie gotowych kosmetyków, takich jak: płyn do kąpieli, balsam do ciała, szampon, maska lub peeling do twarzy, maska do włosów i serum do paznokci. Dzięki nim możesz kompleksowo zadbać o swoje ciało i zafundować mu domowe SPA. Jeśli chcesz posmarować ranę lub rozjaśnić bliznę, stosuj olej w postaci nierozcieńczonej, bezpośrednio na skórę. Pamiętaj, aby nakładać preparat punktowo, w rekomendowanych ilościach.

Jeśli lubisz eksperymentować, możesz wymieszać olej tamanu z innym olejem, którego już używasz, i stworzyć autorski kosmetyk do ciała, twarzy lub włosów. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają domowych sposobów na pryszcze lub redukcję zmarszczek. Niektórzy dodają kilka kropel tej dobroczynnej substancji do swojego ulubionego kosmetyku. Bardzo ważne jest tu zachowanie odpowiednich proporcji - na każde 100 ml balsamu lub szamponu wystarczy 5 ml oleju. Efekty regularnego stosowania takich specyfików mogą Cię zaskoczyć.

Olej tamanu - jakie daje efekty?

Badania opublikowane w „International Journal of Cosmetic Science” już dawno potwierdziły skuteczność oleju tamanu. W 2002 roku francuscy naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem osób, które miały na ciele blizny młodsze niż rok. Okazało się, że codzienne stosowanie oleju przez 9 tygodni znacznie je rozjaśniło i wygładziło.

Nawilżona oraz młodo wyglądająca skóra, piękne włosy i paznokcie - to tylko niektóre korzyści, które przyniesie Ci regularne używanie naturalnych kosmetyków z dodatkiem oleju tamanu.

Źródła
  1. A. Gumkowska, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
  2. B. Bednarczyk-Cwynar, Skarby natury w kosmetyce, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.