Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Zastosowanie i właściwości olejku miętowego.

Emilia Kruszewska02.06.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Olejek miętowy otrzymywany jest z mięty pieprzowej. Jego właściwości cenione są od dawna. Początkowo stosowany był tylko w medycynie ludowej. Z czasem jego działanie docenił również przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny.


olejek-mietowy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
pexels

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
Spis treści
  1. Jak zrobić olejek miętowy?
  2. Olejek miętowy – właściwości i działanie
  3. Olejek miętowy w aromaterapii
  4. Olejek miętowy w kosmetyce i pielęgnacji
  5. Przeciwwskazania do stosowania olejku miętowego

Jak zrobić olejek miętowy?

Olejek miętowy z łatwością przygotujesz samodzielnie w domu. Do mikstury potrzebujesz dużego pęczka świeżej mięty pieprzowej i szklanki oliwy z oliwek. Roślinę rozgnieć, by puściła sok, a oliwę delikatnie podgrzej. Następnie miętę dodaj do oliwy i całość trzymaj na małym ogniu przez około 25 minut. Miksturę odstaw do ostygnięcia, a następnie odcedź, przelewając produkt do słoika lub butelki z ciemnego szkła. Gotowy olejek miętowy przechowuj z dala od słońca.

Olejek miętowy – właściwości i działanie

Pozyskany z mięty pieprzowej olejek eteryczny miętowy jako pierwsza doceniła medycyna ludowa, stosując go w problemach trawiennych. Swoje największe właściwości prozdrowotne i lecznicze mięta kumuluje w liściach, w których znajduje się ponad 30 różnych olejków lotnych. Głównym składnikiem jest mentol – bogate źródło garbników.

Działanie olejku miętowego skupia się przede wszystkim na regulowaniu procesów trawiennych i rozkurczowych. Mięta jest doskonałym i skutecznym antidotum na wszelkie dolegliwości żołądkowe. Działa antyseptycznie, wykrztuśnie i wzmacniająco. Olejek miętowy jest bogatym źródłem witamin A i C, karotenu, betainy, magnezu, żelaza, potasu. Jego właściwości lecznicze docenią m.in. osoby borykające się z przewlekłymi dolegliwościami w pracy wątroby i żołądka. Mięta łagodzi niestrawność i przyspiesza leczenie zatruć pokarmowych. Roślina jest skutecznym ziołem na żołądek i sprawdzi się jako naturalny środek przeciwwymiotny.

Olej miętowy jest pomocny również w łagodzeniu bólu głowy. Aplikowany na skórę działa przeciwbólowo i rozluźniająco na napięte mięśnie. Jego działanie przeciwzapalne docenią osoby aktywne, często narażone na kontuzje. Olejek miętowy skutecznie łagodzi zmęczenie i napięcie nerwowe. Szukając skutecznego zioła na nerwicę, warto sięgać po miętę, która nie tylko uspokaja, ale też poprawia koncentrację.

Olejek miętowy w aromaterapii

Olejek miętowy polecany jest także w aromaterapii. Przygotowane z niego inhalacje, mają pozytywny wpływ na układ oddechowy. Doskonale sprawdzi się w zapaleniu zatok i sezonowego kataru.

Olejek miętowy w kosmetyce i pielęgnacji

Olejek miętowy znalazł również zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Należy jednak pamiętać o ryzyku wystąpienia podrażnień, dlatego nie zaleca się bezpośredniej aplikacji olejku na skórę. Bezpieczne jest wymieszanie kilku kropel olejku z wybranym kremem, tonikiem, odżywką, a nawet szamponem. Połączony z wodą sprawdzi się do odkażania i dezynfekcji skóry np. z problemami trądziku i ropnych stanów zapalnych. Buteleczkę z olejkiem warto mieć w kosmetyczce szczególnie na wyjazdach wakacyjnych, kiedy jesteśmy narażeni na użądlenia owadów. Wówczas sprawdzi się jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy.

Właściwości olejku miętowego docenią też osoby poszukujące skutecznych ziół na włosy. Wprowadzony do codziennej pielęgnacji skalpu wzmacnia osłabione cebulki, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, a ponadto przyspiesza wzrost nowych, zdrowych kosmyków. Stosując go w formie wcierki, należy pamiętać, aby produkt mieszać z innym kosmetykiem do pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Ze względu na silne działanie pobudzające i tonizujące olejek miętowy sprawdzi się w pielęgnacji antycellulitowej. Regularnie stosowany jako dodatek do balsamu wygładza skórę, poprawia jej napięcie i elastyczność.

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na opuchliznę i zmęczenie stóp, kilka kropel olejku miętowego dodaj do ciepłej wody. Taka kąpiel działa przeciwbólowo, rozluźniająco i drenuje zatrzymaną w kończynach wodę.

Przeciwwskazania do stosowania olejku miętowego

Miętowy olejek eteryczny nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące mamy. Po produkt nie powinny również sięgać osoby chorujące na serce i mające problem z układem krążenia. Wszelkie wątpliwości związane z bezpiecznym stosowaniem olejku miętowego należy wyjaśnić z lekarzem.

Źródła
  1. S. Harrod Buhner, Zioła przeciwwirusowe, Biały Wiatr, 2020.
  2. M. E. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, M. E. Senderski, 2016.
  3. T. Easley, S. Horne, Zioła, które leczą, Wydawnictwo Kobiece, 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.