account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Olejek rozmarynowy – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Emilia Kruszewska30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Olej rozmarynowy jest preparatem o wszechstronnym działaniu prozdrowotnym. Może być aplikowany na skórę, stosowany do pielęgnacji włosów oraz wypijany w formie suplementu. Jak działa na organizm? Jak zrobić olejek rozmarynowy?


olejek-rozmarynowy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
unsplash.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest rozmaryn?
  2. Olejek rozmarynowy – właściwości i działanie
  3. Zastosowanie olejku rozmarynowego na twarz
  4. Olejek rozmarynowy na włosy – jak stosować?
  5. Jak zrobić olejek rozmarynowy?
  6. Przeciwwskazania do stosowania olejku z rozmarynu

Czym jest rozmaryn?

Rozmaryn jest długowieczną, dziko rosnącą rośliną zieloną. Naturalnym środowiskiem jej występowania jest obszar basenu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Ma charakterystyczny, intensywny sosnowy smak i aromat. Dzięki temu z powodzeniem rozmaryn znalazł zastosowanie w kuchni m.in. do przyprawiania mięs i warzyw. Oprócz walorów smakowych roślina oferuje szereg właściwości leczniczych, które od lat stosowane są w profilaktyce zdrowotnej, jak też w pielęgnacji skóry ciała i włosów.

Olejek rozmarynowy – właściwości i działanie

Olejek eteryczny rozmarynowy za swoje prozdrowotne działanie ceniony był już w starożytności. Początkowo rozmaryn używany był w celach leczniczych i kulinarnych. Z czasem, doceniając jego właściwości, sięgano po niego również w celach pielęgnacyjnych. Właściwości olejku z rozmarynu zbadał i opisał botanik i lekarz Paracelsus.

Olej rozmarynowy jest bogatym źródłem magnezu, selenu, żelaza, potasu oraz witamin A, B i C. Wykazuje silne właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Roślina jest bezpieczna dla diabetyków, a stosowana regularnie obniża poziom cukru we krwi. Pity w formie naparu rozmaryn jest skutecznym antidotum na regenerację wątroby i problemy z niestrawnością, w tym bóle żołądka, wzdęcia i zaparcia. Stymuluje pracę mózgu i układu nerwowego. Jego działanie docenią również osoby borykające się z przewlekłymi bólami mięśni i stawów. Wcierany w ciało olejek łagodzi objawy reumatyzmu, osłabia procesy zapalne i sprzyja regeneracji zmęczonych mięśni. Właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne olejku rozmarynowego sprawdzą się w łagodzeniu podrażnień i przyspieszeniu gojenia ran. Ze względu na silne właściwości rozmarynu przed jego zastosowaniem należy zasięgnąć opinii lekarza.

Zastosowanie olejku rozmarynowego na twarz

Olej rozmarynowy ma silne właściwości przeciwzapalne i odkażające, dlatego jego działanie szczególnie doceni cera tłusta, ze skłonnością do trądziku czy też z problemem egzemy. Aplikowany miejscowo, hamuje rozwój patogenów i przyspiesza regenerację komórek skóry. Dodany do toniku lub hydrolatu może być stosowany również do pielęgnacji suchej skóry twarzy. Ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnień nie powinno się aplikować olejku na duże partie twarzy, szczególnie w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Rozmaryn to bogate źródło przeciwutleniaczy. Olejek rozmarynowy regularnie stosowany na zmarszczki opóźni procesy starzenia, poprawi napięcie i koloryt skóry. Jak go aplikować? Kilka kropel warto dodać np. do maseczki z alg. Mikstura stosowana raz w tygodniu unormuje poziom wilgoci w skórze i na długo zachowa jej jędrność i zdrową elastyczność.

Olejek rozmarynowy na włosy – jak stosować?

Olejek rozmarynowy może być stosowany jako dodatek do szamponu, odżywki lub wcierki. Połączony z innymi olejami odżywczymi i nawilżającymi sprawdzi się również jako kompres do zabiegu olejowania włosów. Właściwości olejku szczególnie docenią osoby borykające się z problemem nadmiernego wypadania włosów, przetłuszczającej się skóry czy łysienia. Zdolność olejku do hamowania rozwoju bakterii, grzybów i drożdży sprawdzi się natomiast w profilaktyce przeciwłupieżowej. Aplikowany na skórę w formie wcierki dogłębnie ją oczyszcza z patogenów, pobudza mikrokrążenie w komórkach skóry i stymuluje do regeneracji osłabione cebulki włosów. Zioła na włosy w formie wcierki lub toniku przygotuj z mieszanki olejku rozmarynowego z ostudzonym naparem pokrzywy i skrzypu.

Jak zrobić olejek rozmarynowy?

Wykonanie olejku rozmarynowego jest proste. Można go zrobić samodzielnie w domu. Do przygotowania mikstury potrzebna jest garść gałązek świeżego rozmarynu i dwie szklanki oliwy, np. z oliwek. Po zblendowaniu zioła przesypujemy je do naczynia z ciemnego szkła, zalewamy oliwą i odstawiamy w nasłonecznione miejsce. Olejek rozmarynowy dojrzewa 2 tygodnie. Po upływie tego czasu powstały olej oddzecamy. Kosmetyk jest gotowy do użycia. W celu zachowania jego właściwości otrzymany produkt należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Przeciwwskazania do stosowania olejku z rozmarynu

Olejek rozmarynowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące mamy, osoby mające problemy z nadciśnieniem i alergików. Nie zaleca się również aplikacji olejku u dzieci.

Źródła
  1. S. Harrod Buhner, Zioła przeciwwirusowe, Biały Wiatr, Rzeszów 2020.
  2. T. Easley, S. Horne, Zioła które leczą, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.