account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Właściwości lecznicze olejku z drzewa sandałowego

Magda Habel30.07.2021Aktualizacja: 25.11.2022

Olejek z drzewa sandałowego ma udowodnione właściwości uspokajające. Stosowany jest w kosmetyce i medycynie, znany jest od wieków także jako skuteczny afrodyzjak.


olejek-z-drzewa-sandalowego-jakie-ma-wlasciwosci
unsplash.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Skąd się bierze olejek sandałowy?
  2. Jakie właściwości ma olejek sandałowy?
  3. Wspiera metabolizm
  4. Działa odkażająco
  5. Jest naturalnym środkiem przeciwwirusowym
  6. Łagodzi stres
  7. Zmniejsza widoczność blizn, przywraca skórze blask

Skąd się bierze olejek sandałowy?

Bogactwo dobroczynnych składników ubrane w bardzo przyjemny zapach. W tym tkwi tajemnica popularności olejku z drzewa sandałowego, który bardzo często znajdziesz w składzie kosmetyków naturalnych i produktów medycznych. Jest to olejek pozyskiwany z sandałowca – szczególnie odmian rosnących w Bangladeszu, Nepalu i Indiach. Sandałowiec rośnie również w Australii i na Wyspach Pacyfiku, ale najbardziej cenione są olejki z sandałowca azjatyckiego. Jest to jeden z najtańszych olejków eterycznych, który pozyskuje się w procesie prostej destylacji.

Jakie właściwości ma olejek sandałowy?

Łatwe pozyskiwanie surowca i niska cena nie wykluczają dobroczynnego wpływu na organizm ludzki, jaki wykazuje olejek z drzewa sandałowego. Właściwości lecznicze zawdzięcza bogatej kompozycji naturalnych substancji aktywnych. Od wieków stosowany był jako lek przeciwwirusowy. Jest antyseptyczny i działa łagodząco. Stosuje się go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie na skórę oraz w formie aromaterapii.

Wspiera metabolizm

Regularne zażywanie olejku z drzewa sandałowego pomaga wyregulować metabolizm, zatem jest to doskonale wsparcia kuracji odchudzających. Wpływa rozluźniająco na jelita i mięśnie brzucha. Łagodzi skurcze w układzie pokarmowym i wspiera usuwanie gazów z organizmu. Minimalizuje ich ilość, dlatego jest polecany osobom cierpiącym na wzdęcia i problemy trawienne. Rekomendowany jest szczególnie osobom starszym i prowadzącym siedzący tryb życia, których metabolizm zwalnia wraz z wiekiem. Olejek sandałowy łagodzi zaburzenia układu pokarmowego – jest doskonałym remedium na zgagę i nudności po spożyciu obfitego posiłku.

Działa odkażająco

Naturalne właściwości olejku z drzewa sandałowego zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Stosuje się go w dezynfekcji i dezynsekcji, ponieważ jego zapach skutecznie odstrasza insekty. Można używać go do odkażania drobnych ran i zadrapań, nie tylko nie dopuści do rozwoju bakterii w ranie, lecz także przyspieszy gojenie oraz regenerację uszkodzonego naskórka.

Olejek z drzewa sandałowego łagodzi stany zapalne i infekcje narządów rodnych. Działa przeciwgrzybiczo, zatem jest bardzo pomocny w leczeniu dolegliwości intymnych. Zapobiega rozwojowi grzybic podczas długotrwałych terapii antybiotykowych.

Jest naturalnym środkiem przeciwwirusowym

Olejek sandałowy wspomaga leczenie infekcji wirusowych takich jak grypa czy opryszczka. Podczas infekcji dróg oddechowych zaleca się inhalacje z tego olejku eterycznego. Udowodniono, że wspiera on odkrztuszanie i poprawia wentylację płuc. Olejek z drzewa sandałowego można przyjmować doustnie, ale dzienna dawka nie powinna przekraczać 1,5 grama na dobę. Największą zaletą tego olejku jest fakt, że nie wywołuje on reakcji alergicznych i jest całkowicie bezpieczny, gdy przyjmujesz go w odpowiednich dawkach. Do aromaterapii można wykorzystać tradycyjny kominek lub elektryczny rozpylacz olejków eterycznych. Ze względu na jego właściwości dezynfekcyjne olejek warto stosować w parownikach i nawilżaczach powietrza.

Łagodzi stres

W codziennym życiu często towarzyszy nam stres, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak się uspokoić i skoncentrować na bieżących zadaniach. Aromaterapia jest jednym ze sposobów na radzenie sobie ze stresem. 15 kropli olejku z drzewa sandałowego do ciepłej kąpieli pomaga się odprężyć i zrelaksować. Warto sięgnąć po olejek sandałowy, gdy odczuwamy niepokój i uciążliwe skutki stresu. Zawarte w nim substancje wspierają pracę mózgu, ułatwiają koncentrację. Jeśli masz kłopot ze skupieniem się na pracy, sięgnij po olejek z drzewa sandałowego. Jego zapach sprawi, że nabierzesz chęci do działania.

Infografika - aromaterapia

Zmniejsza widoczność blizn, przywraca skórze blask

Olejek z drzewa sandałowego do twarzy należy stosować ostrożnie. Jest on bardzo mocno stężony, dlatego poleca się rozcieńczanie go wodą lub stosowanie kosmetyków naturalnych, które mają go w swoim składzie. Jakie efekty przynosi stosowanie olejku z drzewa sandałowego na twarz? Polecany jest szczególnie do pielęgnacji cery zmęczonej o szarym odcieniu. Ze względu na właściwości antyseptyczne olejek z drzewa sandałowego wspiera leczenie trądziku. Zabija bakterie, które są przyczyną powstawania wykwitów skórnych. Łagodzi zmiany i przyspiesza leczenie wyprysków. Jego regularne stosowanie sprawia, że blizny potrądzikowe stają się jaśniejsze i zdecydowanie mniej widoczne.

Regularne stosowanie olejku z drzewa sandałowego bardzo szybko daje widoczne efekty. Zwiększona jędrność skóry i jej wyraźne rozjaśnienie to podstawowe korzyści z jego stosowania. Aplikowanie olejku bezpośrednio na skórę zamiast kremu nawilżającego może powodować jej wysuszenie. Lepszym rozwiązaniem jest nałożenie kremu nawilżającego i dopiero po nim olejku. Ten zabieg sprawi, że substancje nawilżające z kremu wnikną głęboko w skórę i pozostaną w niej na dłużej. Możesz również wzbogacić swój krem na noc, dodając 5 –10 kropli olejku z drzewa sandałowego na każde 50 mg kosmetyku.

Naturalne olejki doskonale wspierają metody relaksacyjne, takie jak aromaterapia czy masaż rozluźniający. Spożywane w ilościach zalecanych przez lekarzy pozwalają złagodzić różnego rodzaju dolegliwości. Należy pamiętać, że olejek z drzewa sandałowego nie leczy, ale może być dobrym wsparciem przepisanej przez lekarza terapii.

Bibliografia

Źródła
    Author Magda Habel picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
    Fitness
    1 min.
    Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
    30.07.2021
    rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
    Fitness
    2 min.
    Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
    30.07.2021
    jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
    Fitness
    1 min.
    Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
    30.07.2021
    sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
    Fitness
    1 min.
    Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
    30.07.2021
    Popularne w kategorii Fitness
    physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
    Odżywianie
    1 min.
    Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
    24.01.2022
    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
    Pakiety medyczne
    Konsultacja lekarska online
    Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
    arrow-link
    Zobacz więcej

    Kim jesteśmy

    Artykuły o zdrowiu

    ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
    Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

    © 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

    Social media

    • facebook logo
    • instagram logo

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.