Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Domowe sposoby na olejowanie włosów – co warto wiedzieć?

Justyna Dereń30.03.2023Aktualizacja: 01.05.2023

Masz problem z suchymi, słabymi, matowymi, puszącymi się włosami? A może szukasz ratunku dla rozdwojonych końcówek? Postaw na regularne olejowanie włosów! Jeśli jednak zabieg ma przynieść pożądany efekt, należy wybrać odpowiednią metodę i specyfik. Sprawdź, jak zadbać o kosmyki, aby poprawić ich wygląd i kondycję!


olejowanie-wlosow-jak-zrobic-efekty
unsplash.com

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Olejowanie włosów – dlaczego warto je robić?
  2. Jak wybrać olej do włosów?
  3. Jakich błędów unikać podczas olejowania włosów?
  4. Popularne metody olejowania włosów
  5. Jak zacząć olejować włosy?

Olejowanie włosów – dlaczego warto je robić?

Zastanawiasz się, jak dbać o suche, łamliwe włosy? Szukasz sposobu, żeby stały się miękkie, sypkie i łatwe w stylizacji? Zdecyduj się na regularne olejowanie, które możesz wykonać w domowym zaciszu. Zabieg przynosi znacznie lepsze rezultaty niż samo nałożenie maski lub odżywki. W ten sposób:

  • wygładzisz i odżywisz włosy,

  • przywrócisz im elastyczność, blask i sprężystość,

  • utrzymasz odpowiednie nawilżenie włosów,

  • ujarzmisz puszące się i elektryzujące kosmyki,

  • chronisz pasma przed czynnikami zewnętrznymi,

  • złagodzisz swędzenie i pieczenie skóry głowy,

  • wzmocnisz cebulki, dzięki czemu będziesz stymulować porost włosów.

Jeśli metoda na sucho nie przynosi zadowalających efektów, wypróbuj olejowanie na noc. W ten sposób wykorzystasz w pełni właściwości specyfiku. Jeśli olejowanie ma przynieść oczekiwane rezultaty, rób to regularnie. Efekty zazwyczaj widać po miesiącu, ale zależy to od porowatości i kondycji włosów. W przypadku pasm nisko- i średnioporowatych wykonuj zabieg 1–2 razy w tygodniu. Włosy o wysokiej porowatości wymagają intensywnej pielęgnacji. Pamiętaj, żeby je olejować 2–3 razy w tygodniu. 

Jak wybrać olej do włosów?

Aby zabieg przyniósł pożądany efekt, dobierz olej do porowatości włosów. Dzięki temu spełnisz ich potrzeby, co wpłynie korzystnie na ich kondycję i wygląd. Oprócz tego zwróć uwagę na skład produktu. Jeśli chcesz nałożyć oliwę z oliwek na włosy, upewnij się, że była ona tłoczona na zimno. W ten sposób zyskujesz pewność, że specyfik zachował swoje właściwości.

Jeśli masz przesuszone, łamliwe, puszące się pasma, wybierz olej bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Specyfik uzupełni wszelkie ubytki, jednocześnie głęboko nawilży i odżywi kosmyki. Produkt nadaje blask włosom, ponadto chroni przed puszeniem i elektryzowaniem. W tym przypadku doskonale sprawdzi się olej:

  • arganowy,

  • słonecznikowy,

  • wiesiołkowy,

  • konopny,

  • lniany,

  • bawełniany,

  • ze słodkich migdałów,

  • z pestek winogron.

Zastanawiasz się, czym olejować włosy średnioporowate? Postaw na olej jednonienasycony, który ma nieco większe cząsteczki. Odbudowuje on strukturę włosów, równocześnie tworzy na nich warstwę ochronną. Wypróbuj olej ryżowy, arganowy, sezamowy, jojoba lub rokitnikowy. Możesz też sięgnąć po oliwę z oliwek, olej z pestek dyni, olej z orzechów laskowych lub olej z pestek dyni.

Jakich błędów unikać podczas olejowania włosów?

Jeśli nałożysz olej arganowy na włosy niskoporowate, mogą się spuszyć i wyglądać jak siano. Produkt aplikuj na pasma o wysokiej porowatości, dzięki czemu domkniesz łuski. W ten sposób wygładzisz i zregenerujesz kosmyki, jednocześnie zapobiegniesz ich rozdwajaniu i puszeniu. Olejek arganowy nawilża skórę głowy, minimalizując ryzyko pojawienia się łupieżu.

Z drugiej strony nie aplikuj oleju rycynowego na włosy wysokoporowate. W przeciwnym razie tylko je obciążysz i usztywnisz. Aby tego uniknąć, sięgnij po masło shea, kakaowe lub mango. Możesz też stosować olej:

  • kokosowy,

  • rycynowy,

  • babassu,

  • palmowy,

  • z pestek granatu.

Wspomniane produkty mają małe cząsteczki, dzięki czemu łatwo wnikają we włosy. Specyfiki zwiększają objętość kosmyków u nasady, dodatkowo chronią je przed uszkodzeniami.

Podczas nakładania oleju kokosowego na włosy uważaj, żeby nie przesadzić z jego ilością. Pamiętaj, że pasma nie powinny nim ociekać, w przeciwnym razie nadmiernie je obciążysz i zaczną się przetłuszczać. Możesz też mieć duży problem, żeby pozbyć się oleju z kosmyków. 

Popularne metody olejowania włosów

Olejowanie włosów można przeprowadzić na mokro lub sucho. Należy jednak podkreślić, że coraz większą popularnością cieszy się zabieg na podkład lub w duecie z odżywką/maską. Jeśli chcesz czerpać maksymalne korzyści ze stosowania specyfiku, wykonuj olejowanie na noc. Przed pierwszym zabiegiem warto jednak nałożyć odrobinę produktu na kosmyki i pozostawić go na 30–120 minut. W ten sposób zyskasz pewność, że produkt nie przetłuszcza włosów, ani nie podrażnia skóry głowy.

Wystarczy, że nałożysz olej na suche pasma i delikatnie go wmasujesz, kierując się od końcówek ku nasadzie. Zepnij włosy w luźny kok lub warkocz, aby ułatwić wchłanianie produktu. Pozostaw przynajmniej na 30 minut, następnie oczyść kosmyki odżywką i umyj szamponem bez SLES i SLS. W ten sposób nabłyszczysz i odżywisz pasma, dodatkowo sprawisz, że staną się one mniej podatne na niekorzystne czynniki zewnętrzne. 

W przypadku olejowania na mokro postępujesz podobnie, z tą różnicą, że specyfik aplikujesz na wilgotne włosy. Możesz je zwilżyć wodą, hydrolatem nawilżającym, naparem ziołowym lub żelem z aloesu. Dzięki temu usuniesz z włosów silikony, które występują w kosmetykach do stylizacji.

Jak zacząć olejować włosy?

Warto wypróbować olejowanie włosów w misce. Do wykonania zabiegu potrzebujesz naczynia, do którego wlejesz ciepłą wodę i 1–2 łyżki oleju. Trzymaj kosmyki w misce przez 3 minuty, następnie odciśnij z nich nadmiar wody, zabezpiecz je folią spożywczą i owiń ręcznikiem. Pozostaw na 30 minut, a po 2 godzinach umyj włosy szamponem.

Zastanawiasz się, jak czerpać z olejowania włosów na noc dodatkowe korzyści? Wystarczy, że sięgniesz po nawilżającą odżywkę. Umyj włosy, nałóż kosmetyk i aplikuj olej. Istnieje też drugi sposób. Wystarczy, że wymieszasz kilka kropel oleju z odżywką, a następnie zaaplikujesz miksturę na pasma. Załóż czepek foliowy, owiń ręcznikiem i spłucz po 30 minutach. 

Jak zmyć olej z włosów? Aby skutecznie pozbyć się pozostałości produktu, zemulguj go nawilżającą odżywką lub maską, a następnie umyj głowę delikatnym szamponem. W ten sposób przeciwdziałasz nadmiernej utracie wilgoci z włosów, dzięki czemu nie będą się puszyły. Nie odsączaj nadmiaru wody, ponownie umyj głowę szamponem, nałóż ulubioną odżywkę i dokładnie spłucz. W ten sposób zabezpieczysz kosmyki przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV.

Źródła
  1. M. Grzegorzak, Jak wyglądać piękniej w 30 dni. Podręcznik dbania o cerę i włosy, Kędzierzyn Koźle 2021.
  2. B.W. Domagalska, K. Leleń-Kamińska, V. Panfilova, B. Prusicka, Wpływ olejów na poprawę kondycji włosów, https://www.researchgate.net/publication/322398841_Wplyw_olejow_na_poprawe_kondycji_wlosow, dostęp: 14.12.2022.
Author Justyna Dereń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
co-odstrasza-wszy-jak-najlepiej-zapobiegac-wszom.jpg
Zdrowie
1 min.
Skuteczne metody odstraszania wszy
31.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.