Olejowanie włosów na noc – garść praktycznych wskazówek
Zastanawiasz się, jak poprawić wygląd i kondycję włosów? Marzysz o tym, aby mieć nawilżone, lśniące, gładkie i mocne pasma? Jeśli cenisz sobie naturalne rozwiązania, wypróbuj olejowanie włosów na noc. W ten sposób uporasz się z wypadającymi, puszącymi się kosmykami i rozdwojonymi końcówkami. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik i jak go stosować!
Jak dobrać olej do potrzeb włosów?
Po olejowaniu kosmyki powinny być sypkie, miłe w dotyku i łatwe w układaniu, a nie przetłuszczone. Aby tego uniknąć, należy dobrać produkt do porowatości i kondycji włosów. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze oleju!
Włosy niskoporowate mają szczelnie zamknięte łuski, dzięki czemu są lśniące, gładkie i mocne. W tym przypadku stosuj lekkie produkty, które zwiększają objętość kosmyków u nasady, regulują produkcję sebum i oczyszczają skórę głowy. Masło shea, podobnie jak olej rycynowy, nakładaj na włosy niskoporowate. Oprócz tego możesz wypróbować olej słonecznikowy, lniany, kokosowy, babassu lub palmowy.
Zastanawiasz się, jaki olej sprawdzi się w przypadku osłabionych, puszących się włosów, którym brakuje nawilżenia i blasku? A może masz problem z rozdwajającymi się i łamliwymi końcówkami? Dla włosów średnioporowatych polecane są specyfiki z przewagą kwasów omega-7 i omega-9. Wśród nich znajdziesz olej:
sezamowy,
ryżowy,
awokado,
ze słodkich migdałów,
makadamia,
z pestek śliwki.
Zastanawiasz się, jak zadbać o suche, słabe i zniszczone włosy? Wypróbuj olejowanie na noc, w ten sposób wzmocnisz działanie produktu. W tym przypadku poszukaj specyfiku bogatego w kwasy omega-3 i omega-6, ponieważ będzie się on składał z dużych cząsteczek. Produkt intensywnie odżywia i regeneruje włosy, dzięki czemu stają się one błyszczące i wygładzone. Możesz wypróbować olej:
konopny,
sojowy,
wiesiołkowy,
z kiełków pszenicy,
makowy,
z pestek dyni,
z czarnuszki siewnej,
kukurydziany,
z krokosza barwierskiego.
Olejowanie włosów na noc – efekty
Systematyczne olejowanie włosów wspaniale je odżywia, nabłyszcza i regeneruje, jednocześnie chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zabieg zapobiega rozdwajaniu się i łamaniu końcówek, oprócz tego poprawia mikrokrążenie skóry głowy.
Oliwę z oliwek warto stosować na włosy zniszczone, suche i gęste. Produkt odbuduje ich strukturę, uszkodzoną po rozjaśnianiu, koloryzacji czy trwałej ondulacji. Wstrzymaj się jednak z olejowaniem przynajmniej tydzień od zmiany koloru, w przeciwnym razie możesz wypłukać farbę. Oliwa z oliwek jest bogata w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe, które wnikają we włosy. Dzięki temu stają się one nawilżone, lśniące, sprężyste i gładkie.
Zastanawiasz się, czy warto nakładać olej kokosowy na włosy? W ten sposób nie tylko ograniczasz ich wypadanie, lecz także stymulujesz porost nowych kosmyków. Olejowanie odżywia kosmyki i tworzy na nich warstwę ochronną. Możesz wypróbować metodę na mokro, na sucho lub w misce.
Ostatni sposób polega na zanurzeniu włosów w naczyniu z ciepłą wodą z odrobiną oleju. Pamiętaj, żeby trzymać je w misce przez 3 minuty, dzięki czemu produkt dobrze się w nie wchłonie. Odciśnij nadmiar wody z włosów, nałóż czepek foliowy i owiń głowę ręcznikiem. Pozostaw na 30 minut, a po 2 godzinach nanieś szampon na kosmyki i dobrze je umyj. To świetne rozwiązanie dla osób, dla których olejowanie na noc okazało się zbyt obciążające.
Olejowanie włosów na noc krok po kroku
Zastanawiasz się, jak olejować włosy na noc? Zaaplikuj produkt na kosmyki, a następnie załóż satynowy czepek lub chustkę i owiń głowę ręcznikiem. W ten sposób ułatwisz wnikanie specyfiku, a przy okazji nie pobrudzisz ubrań i pościeli.
Jeśli po raz pierwszy nakładasz olej na noc, rozprowadź go na suchych pasmach. W ten sposób łatwiej zauważysz pominięte kosmyki i zaaplikujesz na nie produkt. Pamiętaj jednak, żeby dzień wcześniej umyć włosy. Nie nakładaj wtedy kosmetyków do stylizacji, aby nie obciążać włosów. Metoda na mokro polecana jest osobom, które mają doświadczenie w olejowaniu. Cała trudność tkwi w tym, żeby rozprowadzać produkt tak, by naoliwić nim wszystkie pasma.
Zanim nałożysz olej na włosy i zostawisz na całą noc, wypróbuj metodę na sucho. W tym celu zaaplikuj produkt na nieumyte kosmyki i pozostaw na 30–120 minut. Po tym czasie zemulguj go odżywką i umyj włosy delikatnym szamponem. W ten sposób upewnisz się, że olej nie wywołuje reakcji alergicznej ani nie obciąża zanadto kosmyków.
Zastanawiasz się, jak zmyć olej z włosów? Aby ułatwić sobie zadanie, zemulguj produkt. W tym celu spłucz pasma ciepłą wodą, a następnie nałóż odżywkę lub maskę. Upewnij się, że wybrany kosmetyk nie zawiera silikonów. Pozostaw preparat przynajmniej na 15 minut, a na koniec dwukrotnie umyj włosy szamponem bez SLS i SLES.
Olejowanie włosów – kilka wskazówek dla początkujących
Zabieg doskonale sprawdzi się w przypadku przesuszonych włosów, nadal jednak istnieje ryzyko, że specyfik zbytnio je obciąży. Pasma wyglądają wtedy nieświeżo, na dodatek zbijają się w strączki. Nie musisz całkowicie rezygnować z olejowania, ale wykonuj go w ciągu dnia.
Aby olejowanie włosów przyniosło pożądany efekt, należy zadbać o regularność. Częstotliwość zabiegów uzależniona jest od potrzeb kosmyków i możliwości czasowych. Zazwyczaj wystarczy wykonywać 1–2 zabiegi tygodniowo. Jeśli jednak masz bardzo zniszczone włosy, możesz je olejować 3 razy w tygodniu. Podczas pierwszych zabiegów stosuj 1–2 ml oleju, stopniowo zwiększaj jego ilość i obserwuj, jak na to reagują włosy. Jeśli wyglądają one na przetłuszczone i szybko tracą objętość, możesz na jakiś czas zaprzestać olejowania.
Jaki olej wybrać do pielęgnacji włosów?
Do olejowania włosów dobrze sprawdzi się produkt bezzapachowy, który nie utrudnia zasypiania. Z drugiej strony, jeśli dodasz do niego kilka kropel olejku lawendowego lub rumiankowego, zrelaksujesz się i poprawisz krążenie skóry głowy. Olejowanie włosów na noc przynosi zdecydowanie lepszy efekt niż samo nakładanie maski lub odżywki. Pamiętaj jednak, żeby stosować tylko nierafinowane produkty roślinne.
Proponowane specyfiki nie zawierają substancji ropopochodnych, sztucznych barwników ani substancji zapachowych. Szukając oleju, zwróć uwagę, żeby był on tłoczony na zimno, w ten sposób nie traci swoich właściwości.
- I. Białas, K. Pytkowska, A. Romanowska-Zygmunt, Polimery filmotwórcze w preparatach do pielęgnacji włosów, „Wiadomości Polskiego Towarzystwa Kosmetologów” nr 3/4, 2005.
- A. Ratz-Łyko, Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych, „Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” nr 3, 2016.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.