Oliwa z oliwek na włosy – poznaj jej dobroczynne właściwości!
Zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy i przywrócić im zdrowy wygląd? Regularnie nakładaj oliwę z oliwek na pasma, dzięki czemu intensywnie je nawilżysz, wygładzisz i dodasz im blasku. Sprawdź, jak olejować włosy, żeby osiągnąć wymarzony rezultat!
Jakie właściwości ma oliwa z oliwek?
Produkt wnika w łodygę włosa, dzięki czemu zatrzymuje w niej wilgoć. Oliwa z oliwek reguluje produkcję sebum i chroni końcówki przed rozdwajaniem. Można ją również stosować, żeby zapobiec wypadaniu włosów i przyspieszyć ich porost. Oliwa tworzy na pasmach warstwę ochronną, dzięki czemu nie przedostają się do nich szkodliwe substancje. Ponadto sprawia ona, że kosmyki stają się mniej podatne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
Niektóre osoby nakładają oliwę z oliwek przed użyciem lokówki lub prostownicy. Należy jednak podkreślić, że produkt ma niższą temperaturę wrzenia. W konsekwencji możesz spalić włosy, zamiast chronić je przed wysoką temperaturą.
Produkt działa jak emolient, co oznacza, że zapobiega on puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Oprócz tego skutecznie chroni je przed przesuszeniem. Badania dowodzą, że oliwa z oliwek łagodzi stan zapalny skóry głowy i pomaga w leczeniu łupieżu. Zanim jednak po nią sięgniesz, skonsultuj się z dermatologiem.
Oliwę z oliwek warto stosować na włosy średnioporowate, dla których lekkie rozchylenie łusek jest całkowicie normalne. Produkt zawiera wszystkie kwasy omega, dzięki czemu doskonale nawilża i odżywia pasma. W składzie znajdziesz:
skwalen, kwas palmitynowy i kwas oleinowy – emolienty o właściwościach zmiękczających,
przeciwutleniacze, w tym witaminę E – neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu zapobiegają uszkodzeniom,
kwas azelainowy – chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów,
oleuropeina – działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i przeciwpasożytniczo, dlatego wpływa korzystnie na cykl wzrostu włosów.
Olejek rycynowy również można nakładać na włosy średnioporowate, którym niewiele brakuje do niskiej porowatości. Zastanawiasz się, kiedy wykonać olejowanie? Pomyśl o tym, gdy kosmyki puszą się w czasie deszczu lub pod wpływem nadmiernej wilgoci w powietrzu. Niejednokrotnie mają one łamliwe, rozdwajające się końcówki. W ten sposób można określić pasma niskoporowate, zniszczone przez nieodpowiednią pielęgnację lub nagminne stosowanie produktów do stylizacji. Częste kręcenie, prostowanie, rozjaśnianie czy farbowanie przyczynia się do rozchylenia łusek. Z tego powodu nie można też zbyt agresywnie rozczesywać włosów. Taki problem dotyczy zwykle falujących lub lekko kręcących się kosmyków. W tym przypadku doskonale sprawdzą się oleje bogate w kwasy omega-3 i omega-6, ponieważ łatwiej wnikają w pasma.
Olejowanie włosów – jakie daje efekty?
Proponowany zabieg sprawia, że kosmyki są lśniące, sprężyste, mocniejsze i przyjemne w dotyku. Oliwa z oliwek nawilża, odżywia i regeneruje pasma. Oczywiście, żeby osiągnąć pożądany efekt, należy regularnie olejować włosy. Jeśli nie zauważysz zadowalających rezultatów, wypróbuj inną metodę lub wymieszaj oliwę z olejem z pestek malin, słonecznikowym lub z pestek winogron. Postaw na oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. W ten sposób zyskujesz pewność, że nie zawiera ona ulepszaczy ani zbędnych dodatków.
Olej kokosowy warto stosować na włosy niskoporowate, aby je nawilżyć, dodać im blasku i chronić je przed promieniowaniem UV, smogiem i zanieczyszczeniami powietrza. Produkt łagodzi podrażnienia, a także wzmacnia cebulki włosów.
Szukasz ratunku dla przesuszonych, matowych, puszących się kosmyków? Regularnie nakładaj olejek arganowy na włosy, aby domknąć łuski. Dzięki temu pasma staną się błyszczące, gładkie i bardziej odporne na uszkodzenia. Płynne złoto Maroka nawilża też skórę głowy, czym zmniejsza ryzyko nawrotu łupieżu.
Oliwa z oliwek – jak ją stosować?
Oliwę z oliwek możesz nakładać na suche pasma. Do wykonania zabiegu potrzebne też będą folia spożywcza i odżywka do włosów. Rozczesz dokładnie kosmyki i podziel je na równe pasma. Wlej do miski 1–2 łyżki oliwy, rozetrzyj ją w dłoniach, a następnie wmasuj we włosy. Ponownie rozczesz je grzebieniem, aby ułatwić wchłanianie produktu. Możesz również nałożyć go na skórę głowy, dzięki czemu wzmocnisz mieszki włosowe. Owiń pasma folią, nałóż czepek lub ręcznik. Poczekaj 15–20 minut i nałóż odżywkę. Rozczesz włosy i włóż je pod folię. Pozostaw przynajmniej na 15 minut, umyj głowę delikatnym szamponem. Na koniec zaaplikuj odżywkę bez spłukiwania.
Zastanawiasz się, jak zadbać o suche, zniszczone włosy? Wypróbuj olejowanie na mokro. Do wykonania zabiegu potrzebujesz też podkładu nawilżającego, w tej roli idealnie sprawdzą się żel aloesowy lub woda z miodem. Możesz również nałożyć siemię lniane, wystarczy, że zalejesz ziarna i poczekasz, aż zamienią się w żel. Rozczesz włosy i nałóż podkład. Pamiętaj, że pasma powinny być wilgotne, a nie mokre. Kolejne etapy wyglądają tak, jak w przypadku olejowania na sucho.
Aby czerpać maksymalne korzyści płynące z zabiegu, wykonuj olejowanie włosów na noc. Pamiętaj jednak, żeby nie nakładać wtedy oliwki z oliwek na skórę głowy. W przeciwnym razie możesz ją podrażnić. Wystarczy, że rozprowadzisz oliwę na całej długości pasm. Zabezpiecz je chustką lub silikonowym czepkiem, a na koniec owiń ręcznikiem. W ten sposób ułatwisz wchłanianie produktu, a przy okazji nie pobrudzisz odzieży i pościeli.
Jak zmyć olej z włosów? Aby pozbyć się oliwy z oliwek, zemulguj ją odżywką lub maską. Proponowana metoda pozwala oddzielić tłustą substancję od pasm, dzięki czemu będą czyste, nawilżone i wygładzone. Na koniec umyj je szamponem bez SLS i SLES.
Przepis na maseczkę z oliwą z oliwek na włosy
Wspomniany składnik to podstawa kosmetyków pielęgnacyjnych. Zamiast jednak kupować maskę, możesz ją przygotować w swojej kuchni. Oliwa z oliwek jest pełna przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych, dzięki czemu łagodzi stany zapalne i zabezpiecza włosy przed stresem oksydacyjnym. Nie tylko nawilża pasma, lecz także pomaga zatrzymać w nich wilgoć. W ten sposób można zmniejszyć ich łamliwość i poprawić elastyczność. Aby dodatkowo je odżywić, sięgnij po miód i awokado.
Składniki:
1 awokado,
2 łyżki oliwy z oliwek,
2 łyżki surowego miodu.
Pokrój awokado na pół, wyciągnij pestkę, a następnie wydrąż miąższ do miski. Dodaj oliwę z oliwek i miód, dobrze wymieszaj. Nałóż maskę na włosy, załóż czepek i owiń ręcznikiem. Poczekaj 60 minut, spłucz ciepłą wodą.
- J. Marwicka, M. Makuch, K. Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, „Kosmetologia Estetyczna” vol. 4, 2015.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.