Co to jest orbitrek i jakie efekty przynoszą treningi z tym urządzeniem?
W gąszczu urządzeń treningowych można się pogubić. Na czym ćwiczyć, aby schudnąć i wymodelować sylwetkę? Orbitrek oferuje wszechstronny trening, a efekty regularnych sesji na tym sprzęcie widoczne są dosyć szybko. Sprawdźmy więc, jakie partie mięśni możesz wyrzeźbić, wykonując trening na orbitreku.
Co to jest orbitrek?
Orbitrek został zaprojektowany na bazie trzech sprzętów do ćwiczeń: steppera, bieżni mechanicznej i roweru stacjonarnego. Różnica polega na tym, że na orbitreku trenujesz również górne partie mięśni. Pracujesz ramionami i nogami.
Ruchy nogami wykonujesz podobne jak na rowerku stacjonarnym, ale trenujesz w pozycji stojącej, jednocześnie poruszając drążkami, na których opierasz ramiona. Taka pozycja i forma ćwiczeń sprawiają, że pracują nie tylko mięśnie łydek, ud i pośladki, ale również mięśnie brzucha, kręgosłupa i ramion. Mamy zatem kompleksowy trening całego ciała na jednym urządzeniu. Intensywność ćwiczeń możesz regulować w zależności od tego, w jakiej jesteś kondycji i jakie są Twoje potrzeby.
Jak ćwiczyć na orbitreku?
Pamiętaj, aby przed każdym treningiem zastosować rozgrzewkę – wystarczy kilka skłonów, pajacyków i kilka ćwiczeń rozgrzewających ramiona. Minimalizujesz w ten sposób ból spowodowany zakwasami w mięśniach. Trening jest skuteczny tylko wówczas, gdy wykonujesz go w prawidłowej pozycji. Stań na orbitreku w wyprostowanej pozycji i ze wciągniętym brzuchem, chwyć za ruchome ramiona urządzenia i zacznij „pedałować”.
Jeśli trenażer, na którym ćwiczysz, ma funkcję testu wydolnościowego (recovery test), warto z niej skorzystać podczas pierwszego użycia. Wówczas urządzenie dopasuje takie obciążenie, które będzie optymalne dla Twojego organizmu.
Trening na orbitreku będzie przynosił najlepsze efekty gdy:
podczas ćwiczeń utrzymasz tętno na poziomie około 70% HRmax;
będziesz trenował ciągle przez minimum 30 minut – po tym czasie organizm zaczyna sięgać po rezerwy zgromadzone w postaci tkanki tłuszczowej;
dobierzesz obciążenie odpowiednie do Twoich predyspozycji;
zachowasz optymalną częstotliwość treningów – 3–4 razy w tygodniu;
będziesz trenował interwały – ten rodzaj aktywności sprawia, że tkanka tłuszczowa spalana jest jeszcze długo po zakończeniu treningu.
Ćwiczenia na orbitreku – efekty treningu
Pobudzenie do pracy tak dużej liczby partii mięśniowych pozwala pięknie wymodelować sylwetkę. Nie tylko nogi i pośladki, ale również mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę. Trening interwałowy na orbitreku przyspieszy Twój metabolizm i sprawi, że będziesz spalać kalorie nawet wtedy, gdy już nie ćwiczysz. Orbitrek jest jednym z najczęściej wybieranych urządzeń na siłowniach – nie bez przyczyny wydaje się to rozwiązaniem kompleksowym, a obsługa urządzenia jest bardzo łatwa.
Dlaczego warto wybrać orbitrek?
Brzuch – mięśnie są wzmocnione, tkanka tłuszczowa zostaje zredukowana. Pamiętaj, że mięśnie brzucha i pleców tworzą swego rodzaju gorset, który utrzymuje sylwetkę w pozycji wyprostowanej.
Pośladki – jeśli marzysz o uniesionych, jędrnych pośladkach, to dobry środek do celu. Pozycja, w jakiej wykonujesz ćwiczenia, wymusza wzmożoną pracę tych mięśni.
Nogi – trening może je wyszczuplić lub wzmocnić. Wszystko zależy od tego, jakie obciążenie wybierzesz i jakie tempo ćwiczeń utrzymasz. Osoby, które chcą wyszczuplić łydki, muszą pamiętać, że zbyt duże obciążenie powoduje przyrost masy mięśniowej w dolnych partiach nóg.
Ramiona – rytmiczny ruch rąk wymodeluje te partie mięśni. Należy jednak pamiętać, aby nie zaciskać dłoni na rączkach i nie pochylać się do przodu w trakcie ćwiczeń.
Orbitrek – kiedy efekty treningu będą widoczne?
Rezultaty treningów na orbitreku możesz zobaczyć już po kilku tygodniach. Jest jednak kilka podstawowych warunków, które trzeba spełnić. Najważniejsza jest systematyczność – wystarczy godzina ćwiczeń trzy razy w tygodniu, aby po miesiącu zobaczyć różnicę w obwodach. Pamiętaj, że najlepsze efekty ćwiczeń na orbitreku uzyskasz, gdy zastosujesz zdrową dietę, będziesz dobrze się wysypiać i nawadniać organizm.
Na siłowni możesz liczyć na pomoc pracujących tam trenerów. Jeśli planujesz kupić orbitrek do domu i trenować samodzielnie, zapoznaj się dokładnie z instrukcją urządzenia. Dzięki temu wykorzystasz wszystkie funkcje trenażera. Jeśli producent nie udostępni materiałów treningowych, możesz skorzystać z gotowych planów ćwiczeń lub zasięgnąć porady profesjonalnego trenera.
Orbitrek to uniwersalny trenażer, ale zanim rozpoczniesz treningi, sprawdź, czy możesz z niego bezpiecznie korzystać. Na tym urządzeniu nie powinny ćwiczyć osoby, które cierpią na niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze czy osteoporozę. Trening na orbitreku nie obciąża nadmiernie stawów. Może być stosowany w rehabilitacji po urazach, jednak dopiero po zakończeniu leczenia i tylko w porozumieniu z fizjoterapeutą.
- M. Philip, Trening wytrzymałościowy. Jak budować maksymalną wydolność i szybkość bez przetrenowania i kontuzji, Galaktyka, 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.