Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?
Ortopeda to lekarz o szerokiej specjalizacji, który zajmuje się leczeniem problemów z układem ruchu (kości, stawów, kręgosłupa, mięśni i więzadeł), leczeniem urazów, złamań kości, chorób stawów, a także wadami postawy. Jedynym elementem układu szkieletowego, którym nie zajmuje się ortopeda jest czaszka. Pierwszą wizytę u ortopedy zazwyczaj można odbyć w formie e-wizyty.
Podczas e-wizyty lekarz może wystawić e-skierowanie na wykonanie potrzebnych badań diagnostycznych, które umożliwią mu postawienie właściwej diagnozy. Dzięki e-wizycie możesz zaoszczędzić dużo czasu oraz nie musisz dojeżdżać do placówki medycznej, co przy objawach bólowych i trudnościach w poruszaniu jest bardzo dużym udogodnieniem.
Polecane
Jakie choroby leczy ortopeda
Ortopeda specjalizuje się w leczeniu chorób i urazów związanych z układem ruchu.
Lista schorzeń, którymi zajmuje się ortopeda jest bardzo długa i obejmuje zarówno wrodzone, jak i nabyte dysfunkcje układu ruchu m.in:
złamania kości,
skręcenia i zwichnięcia stawów,
stany zapalne stawów i kości,
wady postawy takie jak np. skolioza, płaskostopie, kolana koślawe,
choroby kręgosłupa, dyskopatie,
zespół cieśni nadgarstka,
łokieć tenisisty,
choroby zwyrodnieniowe stawów,
stłuczenia i urazy w obrębie układu ruchu,
choroby więzadeł i mięśni,
choroba Scheuermanna,
nowotwory kości,
przykurcze i ograniczenia ruchomości.
Kiedy umówić się na wizytę do ortopedy?
Pacjenci zgłaszają się na wizytę do ortopedy przy urazach lub wystąpieniu ostrych objawów bólowych oraz w przypadku przewlek łych problemów z układem ruchu, które wymagają diagnostyki i specjalistycznego leczenia.
Urazy układu ruchu i ostre stany zapalne
Pilna konsultacja u ortopedy konieczna jest przy wszelkich urazach układu ruchu i ostrych stanach bólowych. Niepokojące objawy, które powinny skłonić do kontroli lekarskiej to silny ból, obrzęk, zniekształcenie kości lub stawu po urazie, które mogą mieć związek ze złamaniem kości, zwichnięciem lub skręceniem stawu. Ortopeda skieruje pacjenta na badania obrazowe i następnie wdroży odpowiednie leczenie – np. leki przeciwzapalne, założenie gipsu, unieruchomienie stawu.
Choroby i problemy przewlekłe
Do ortopedy należy się udać także z problemami takimi jak wady postawy, schorzenia kręgosłupa czy bóle stawów (np. biodra). Niepokojące mogą być także trzeszczenia lub inne nietypowe dźwięki w obrębie stawów. Na wizytę najlepiej umówić się, gdy dolegliwości są jeszcze na wczesnym etapie, jest wtedy większa szansa na uzyskanie lepszych efektów leczenia. Przy kontrolach u lekarza ortopedy warto skorzystać z e-wizyty. Lekarz może wystawić receptę elektroniczną na potrzebne leki, skierowanie na fizjoterapię i rehabilitację, a także ezwolnienie online.
Na jakie badania może skierować ortopeda?
W celu postawienia diagnozy ortopeda zazwyczaj zleca dodatkowe badania. Najczęściej są to badania obrazowe, które pozwalają lekarzowi ocenić dokładną lokalizację i charakter zmian. Początkowo zwykle zlecane jest badanie RTG lub USG. Jeśli konieczne jest pogłębienie diagnostyki, lekarz może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. W niektórych przypadkach konieczne są także badania krwi. Wyniki testów może ocenić zarówno ortopeda online, jak i lekarz tej specjalizacji w przychodni czy innym gabinecie.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.