Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak stosować ostropest plamisty? – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Anna Rosińskalek. Agnieszka Żędzian19.10.2023Aktualizacja: 19.10.2023

Choć wygląda jak pospolity chwast, to ma niezwykłe walory prozdrowotne. Ostropest plamisty, bo o nim mowa, może pomóc m.in. na ból brzucha. Przeczytaj, jakie właściwości ma ostropest plamisty i dowiedz się, jak go stosować.


ostropest-plamisty-jak-stosowac-przeciwwskazania
Adobe Stock

Polecane

kit-pszczeli-na-jelita-jakie-ma-dzialanie
Zdrowie
1 min.
Kit pszczeli na jelita - jakie ma działanie?
21.01.2022
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Ostropest plamisty – podstawowe informacje
  2. Na co pomaga ostropest plamisty?
  3. Gdzie można kupić ostropest plamisty?
  4. Jak stosować ostropest plamisty?
  5. Czy ostropest plamisty ma skutki uboczne?

Ostropest plamisty – podstawowe informacje

Już w średniowieczu ostropest plamisty był znany z właściwości prozdrowotnych. Występował naturalnie w klimacie śródziemnomorskim i to tam odkryto jego korzystny wpływ na dolegliwości bólowe związane z układem trawiennym. Obecnie ostropest plamisty rośnie na terenie Europy, Afryki oraz Australii. Nieco rzadziej można go spotkać w Ameryce Północnej, Południowej i Nowej Zelandii. To jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, często mylona jest z ostem. Ostropest rośnie na nieużytkach, ugorach i polach, ale jest też uprawiany w kontrolowany sposób w celu pozyskania owoców i nasion.

Ostropest plamisty ma fioletowe kwiaty i kłujące liście. Jego gruba łodyga potrafi osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów. Zgodnie ze swoją nazwą ma on też charakterystyczne białe plamki na liściach. Właśnie te cechy pozwalają odróżnić go od ostu lub innych podobnych chwastów.

Liczne prozdrowotne właściwości sprawiają, że ostropest plamisty jest cenioną rośliną leczniczą. Zawiera on wiele substancji, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Owoce i kwiaty ostropestu plamistego zawierają sylimarynę. Jest to aktywny kompleks substancji o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Poza sylimaryną ostropest zawierają również olej bogaty w kwas oleinowy, linolowy i palmitynowy, sterole roślinne oraz witaminę E.

Na co pomaga ostropest plamisty?

Możesz słusznie kojarzyć ostropest plamisty ze wspieraniem regeneracji komórek wątroby. Roślina ta z powodzeniem jest stosowana przy leczeniu chorób takich jak zapalenie, stłuszczenie czy marskość wątroby. Z jej korzystnych dla zdrowia właściwości możesz skorzystać również, jeśli przyjmujesz wiele leków, które mogą stanowić obciążenie dla wątroby. Wówczas ostropest plamisty będzie w naturalny sposób chronić komórki wątroby przed uszkodzeniem.

Medyczne wykorzystanie prozdrowotnych walorów tej rośliny jest jednak znaczne szersze. Sylimaryna zawarta w owocach i kwiatach ostropestu plamistego ma również następujące właściwości:

  • chroni komórki błony śluzowej żołądka,

  • reguluje łaknienie,

  • wspomaga procesy trawienne po ciężkostrawnym posiłku,

  • obniża poziom cholesterolu i ogranicza utlenianie lipidów,

  • działa rozkurczowo,

  • wspiera profilaktykę miażdżycową,

  • jest ważnym wsparciem w procesie leczenia onkologicznego.

Ostropest plamisty zawiera również taksyfolinę, która jest wykorzystywana w procesie leczenia u osób z osteoporozą. Substancja ta wzmacnia kości i zapobiega utracie ich masy, co istotnie spowalnia proces choroby.

Gdzie można kupić ostropest plamisty?

Naturalne produkty lecznicze nie zawsze są łatwo dostępne w placówkach stacjonarnych. Jeśli w pobliskiej aptece nie znajdziesz preparatów na bazie kwiatów ostropestu plamistego, spróbuj udać się do sklepu zielarskiego. W takich miejscach nie tylko można nabyć zioła na żołądek i inne naturalne preparaty lecznicze, lecz także skorzystać z fachowej porady dotyczącej doboru właściwego produktu do swoich potrzeb. Wiele takich sklepów umożliwia dokonywanie zakupów również przez internet. W ten sposób można w wygodny sposób zamówić preparat zawierający ostropest plamisty w postaci oleju, tabletek, ziaren w całości lub już zmielonych.

Jak stosować ostropest plamisty?

Podczas stosowania ziół niezwykle ważne jest dawkowanie. Nawet naturalne produkty lecznicze mogą wywoływać skutki uboczne, dlatego warto stosować je zgodnie z zaleceniami. Ostropest plamisty przyjmuj razem z posiłkiem lub zaraz po skończeniu jedzenia. Pamiętaj, aby popić go dużą ilością wody. Zalecana dzienna dawka ostropestu plamistego zależy od postaci, na którą się zdecydujesz. Specjaliści rekomendują:

  • 150 mg skoncentrowanego wyciągu w formie tabletek dwa razy na dobę,

  • lub 3 łyżeczki oleju z ostropestu dziennie w równych odstępach godzinowych,

  • lub 2–3 łyżeczki mielonego ostropestu dziennie jako dodatek do posiłku.

Aby efekty kuracji były zauważalne, należy ją stosować przez co najmniej 30 dni, a najlepiej przez około sześć miesięcy. Jeśli przyjmujesz inne leki lub masz zdiagnozowane choroby przewlekłe, pamiętaj, aby przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów z ostropestem plamistym porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem.

Jak dotąd nie udokumentowano żadnych przeciwwskazań do stosowania ostropestu plamistego. Warto jednak wiedzieć, że nie przeprowadzono zbyt wielu badań na temat jego interakcji z lekami czy stosowania go podczas radioterapii. Eksperci sądzą, iż stosowanie ostropestu plamistego w wysokich dawkach u pacjentów poddawanych leczeniu onkologicznemu może prowadzić do bezobjawowego uszkodzenia wątroby. Jeśli więc zmagasz się z chorobą nowotworową, nie przyjmuj preparatów zawierających to ziele bez konsultacji z lekarzem.

lek. Agnieszka Żędzian

Czy ostropest plamisty ma skutki uboczne?

U większości osób, które regularnie przyjmują preparaty na bazie ostropestu plamistego, nie wystąpiły żadne negatywne skutki uboczne. Warto jednak uważnie przyglądać się reakcji organizmu na nowy preparat, szczególnie w pierwszych tygodniach jego stosowania. Jednym z możliwych działań niepożądanych po przyjmowaniu produktów z ostropestem plamistym jest biegunka. Wynika ona z jego ingerencji w układ trawienny i pobudzania procesu oczyszczania się organizmu. Biegunka nie powinna jednak trwać dłużej niż kilka dni.

W przypadku przedłużających się dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub innych niepokojących objawów skonsultuj to ze specjalistą. Każdy organizm może inaczej zareagować na te same substancje, jeśli więc nie czujesz poprawy swojego stanu zdrowia po kuracji, zapytaj lekarza o zmianę formy przyjmowania ostropestu plamistego lub poproś go o zarekomendowanie innych preparatów leczniczych na Twoje dolegliwości.

Źródła
  1. R. Nurzyńska-Wierdak i inni, Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum Gaertn.) – fitochemia i efekty terapeutyczne, Annales Horticulturae, 28(4), s. 15-30.
  2. A. Kołota, Możliwość zastosowania ekstraktu z sylimaryny w alkoholowej chorobie wątroby, Alcohol Drug Addict 2017, 30 (2) s. 142–154.
  3. H. Różański, Sylimaryna, sylimarol i ostropest, https://rozanski.li/48/sylimaryna-sylimarol-i-ostropest/ [dostęp: 13.06.2023]

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.