Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Pediofobia – charakterystyczne cechy i objawy

Paulina Cywka17.02.2023Aktualizacja: 17.02.2023

Lalki zwykle budzą wiele pozytywnych skojarzeń. Istnieje jednak pewna grupa osób, która się ich boi. To zjawisko określa się mianem pediofobii. Jak walczyć z tym zaburzeniem? Gdzie uzyskać niezbędną pomoc? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.


pediofobia-czym-jest-jak-sie-objawia
pixabay.com

Polecane

hipnoza-co-to-jest-jak-dziala-jakie-sa-techniki
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hipnoza - co to jest? Jak działa? Jakie są techniki?
30.07.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
ziola-na-nerwice-jakie-sa-najskuteczniejsze
Zdrowie psychiczne
2 min.
Zioła na nerwicę - jakie są najskuteczniejsze?
30.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest pediofobia?
  2. Co wywołuje pediofobię?
  3. Jak objawia się pediofobia?
  4. Pediofobia a pedofobia 
  5. Jak sobie radzić z pediofobią?
  6. Gdzie zgłosić się na terapię pediofobii?

Czym jest pediofobia?

Lalki są obecne w polskiej kulturze niemal od zawsze. Towarzyszą dzieciom w codziennych rozrywkach. Stają się bohaterkami różnych opowieści i przeżywają rozmaite przygody. Nierzadko pomagają młodym ludziom w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Zdarza się jednak, że bywają również źródłem lęku. Opisane zjawisko nosi nazwę pediofobii i jest jednym z rzadziej występujących zaburzeń lękowych. 

Co wywołuje pediofobię?

Bezpośrednim impulsem wywołującym opisywany rodzaj lęku są lalki. I nie chodzi tutaj wyłącznie o postacie z diabolicznym wizerunkiem, ale wszystkie typy wspomnianych zabawek, nawet te, które wyglądają niegroźnie i na ogół budzą pozytywne emocje. Przyczyny prezentowanych zaburzeń nie zostały do końca poznane. Trudno więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o etiologię tego problemu. Specjaliści zwracają uwagę na to, iż występowaniu pediofobii sprzyjać mogą czynniki środowiskowe (na przykład traumy z dzieciństwa), a także temperamentalne. Niektóre osoby są bardziej podatne na tego typu zaburzenia, między innymi z uwagi na nieśmiałość, niechęć do podejmowania wyzwań czy próbowania nowych rzeczy. 

Ważną rolę w rozwoju fobii odgrywają również aspekty biologiczne. Silny lęk prowadzi do zwiększenia stężenia adrenaliny i noradrenaliny. To neuroprzekaźniki o działaniu pobudzającym. Często nazywa się je hormonami stresu. Odpowiadają one bowiem za przygotowywanie organizmu do ucieczki w obliczu niebezpieczeństwa. Naczynia krwionośne obkurczają się, a akcja serca przyspiesza. Rośnie wtedy poziom ciśnienia tętniczego krwi i dochodzi do rozszerzenia dróg oddechowych.

Jak objawia się pediofobia?

Osoba cierpiąca na pediofobię odczuwa bardzo dużo dyskomfort i niepokój, gdy ma kontakt z lalkami. Dlatego za wszelką cenę unika tych obiektów. Co ważne, lęk mogą wywoływać nie tylko same zabawki, ale również ich zdjęcia czy wyobrażenia. Bardzo często pacjenci nie potrafią znieść już samego ich widoku, na przykład w prasie czy telewizji. Przypadkowe zetknięcie się z lalką wywołuje natomiast szereg reakcji somatycznych, takich jak:

  • drżenie rąk,

  • kołatanie serca,

  • uczucie suchości w ustach,

  • nadmierne pocenie się,

  • jąkanie (trudności w wypowiadaniu nawet prostych wyrazów),

  • nudności,

  • drżenie głosu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że lęk w pediofobii ma zawsze charakter irracjonalny. Co to oznacza w praktyce? Wspomnianej emocji nie sposób rozsądnie uzasadnić. 

Pediofobia a pedofobia 

Pediofobia często bywa utożsamiana z innym zaburzeniem lękowym – pedofobią. Nie należy jednak mylić ze sobą wspomnianych pojęć. Oba znaczą bowiem zupełnie coś innego. Różni je przede wszystkim obiekt lęku. W pierwszym z wymienionych przypadków są to lalki, w drugim natomiast dzieci. Pedofobia jest swego rodzaju odpowiedzią na pedofilię oraz problem molestowania seksualnego najmłodszych. 

Jak sobie radzić z pediofobią?

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń lękowych, w tym różnych dziwnych fobii, jest psychoterapia, a dokładniej rzecz ujmując terapia poznawczo-behawioralna. Polega ona na zmianie sposobu postrzegania rzeczywistości, a także reagowania na sytuacje stresowe. Podczas spotkań ze specjalistą pacjent poznaje mechanizmy kształtowania patologicznych przekonań i uczy się nowych zachowań w kontakcie z obiektem wywołującym lęk. 

W terapii zaburzeń lękowych wykorzystuje się zwykle techniki ekspozycyjne. Ich głównym celem jest konfrontacja chorego ze źródłem lęku. Jak może wyglądać tego typu sesja? Obejmuje ona kilka etapów. Najpierw jednostka wyobraża sobie lalkę. Potem ogląda jej zdjęcia i wizerunki, a następnie prawdziwe figurki zamknięte w klatce. W końcowych fazach leczenia psychoterapeuta stawia przed klientem lalkę (bez klatki). Na koniec nawiązuje się też kontakt z obiektem. Dotyka się go, bierze na ręce itp.

Przedstawiony wyżej proces stanowi jedynie zarys terapii. Należy pamiętać, że leczenie fobii to dość skomplikowana i długotrwała procedura. Trwa zazwyczaj kilka miesięcy i przebiega stopniowo. Nie zaleca się zarówno pośpiechu, jak i nadmiernej ostrożności w przeprowadzaniu poszczególnych etapów. Ich przebieg powinien być dostosowany do potrzeb, oczekiwań oraz stanu zdrowia konkretnej jednostki. Niekiedy konieczne okazuje się połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Leki pozwalają na złagodzenie odczuwanego lęku i ułatwiają osobie z pediofobią powrót do normalnego funkcjonowania. 

Gdzie zgłosić się na terapię pediofobii?

Leczeniem pediofobii zajmuje się wiele ośrodków w całej Polsce. Pomoc można uzyskać również w prywatnych gabinetach psychoterapeutycznych. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto jednak upewnić się, że dane usługi świadczą specjaliści z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem. Korzystanie z nieprofesjonalnego wsparcia może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Źródła
  1. K. Adamczyk i in., Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie, „Varia Medica” 2018, t. 2, nr 5, s. 423–429.
  2. A. Nitka-Siemińska, Zaburzenia lękowe – charakterystyka i zasady leczenia, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 1, s. 37–43.
  3. R. Pole, G. K. Vankar, Doll phobia – single session therapy – case report, „Archives of Indian Psychiatry” 2013, nr 15, s. 54–56. 
  4. Artykuł Dorośli, którzy boją się dzieci, https://www.wprost.pl/tygodnik/10015436/dorosli-ktorzy-boja-sie-dzieci.html (dostęp: listopad 2022).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.