account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Picie wody - co daje? Jakie ma zalety? Jakie są efekty?

Karolina Bińkowska27.07.2021Aktualizacja: 02.07.2023

O tym, jak ważne jest picie wody, mówi się bardzo dużo. Mimo to nadal wielu z nas nie pije odpowiedniej ilości płynów. A przecież utrzymanie nawodnienia ma niezwykle duże znaczenie. Zależy od niego nasze zdrowie i samopoczucie. Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą odpowiednie nawodnienie i ile wody powinieneś dostarczyć do organizmu.


picie-wody-co-daje-jakie-ma-zalety-jakie-sa-efekty
pixabay.com

Polecane

bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jaką funkcję w organizmie pełni woda?
  2. Woda zdrowia doda?
  3. Ile wody dziennie trzeba wypić?
  4. W jakich przypadkach należy pić więcej wody?
  5. Czy odwodnienie jest groźne? Jakie są objawy odwodnienia?
  6. Jaką wodę najlepiej wybrać?

Jaką funkcję w organizmie pełni woda?

Woda to jedna z najważniejszych substancji budujących żywe organizmy. Stanowi około 60% masy ciała dorosłej osoby. Wchodzi w skład wielu struktur i pomaga utrzymać ich odpowiednie proporcje. Oprócz funkcji budulcowej woda odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu ciała. Jest środowiskiem, w którym zachodzą reakcje chemiczne, odpowiada za transport substancji zarówno odżywczych, jak i toksyn.

Woda zdrowia doda?

Właściwości wody mają duże znaczenie dla działania wielu obszarów organizmu. Woda pomaga utrzymać właściwe proporcje płynów ustrojowych, do których należą m.in. krew, ślina, czy sok żołądkowy. Odpowiadają m.in. za trawienie i wchłanianie składników odżywczych, a także ich dystrybucję po całym organizmie. Woda reguluje też objętość krwi. Gdy krew jest zbyt gęsta, serce musi wykonać większą pracę przy jej pompowaniu. Picie wody to świetny sposób na to, jak dbać o serce.

Odpowiednie nawodnienie pomaga również w działaniu stawów. Zawarta w każdym stawie chrząstka, która pełni funkcje amortyzujące. Chrząstkę w większości buduje woda, bez niej traci swoje właściwości.

Woda ma niezwykle duży wpływ na stan skóry. Poprawia jej elastyczność, warunkuje nawilżenie i dobry wygląd. Odwodniona skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, rozstępów, cellulitu, a także wielu chorób.

Choć woda nie potrafi magicznie wywołać spalania zbędnych kalorii, pozytywnie działa w trakcie diety. Zastępując słodkie napoje niekaloryczną wodą, ograniczasz dostarczone kalorie. Zwiększenie ilości pitej wody powoduje też, że szybciej i na dłużej poczujesz sytość.

Za picie wody będą również wdzięczne twoje nerki. Odpowiednia ilość płynów w organizmie ułatwia ich pracę i zapobiega uszkodzeniom. Zapobiegnie to również powstawaniu bolesnych kamieni nerkowych.

Ilość wody ma też wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Gdy pijesz za mało, mogą wystąpić u ciebie zaparcia, bo organizm, broniąc się przed odwodnieniem, wyciągnie całą możliwą wodę ze stolca. Picie wody to bardzo ważna sprawa, która powinna stać się zdrowym nawykiem.

Ile wody dziennie trzeba wypić?

Na to, ile dokładnie wody potrzebuje twój organizm, ma wpływ bardzo wiele czynników. Zależy to od płci, wieku czy nawet temperatury otoczenia. Mówi się, że aby organizm mógł funkcjonować w pełni poprawnie i wszystkie procesy zachodzące w nim były efektywne, powinieneś dostarczyć 1,5-2 l wody. Do tego dodać trzeba wodę zawartą w jedzeniu.

Polecamy

sprawdz-jak-wyrobic-nawyk-picia-wody
Odżywianie

Czy pijesz wystarczająco dużo wody w ciągu dnia? Sprawdź, jak wyrobić nawyk picia wody

Woda zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, bierze udział w transportowaniu substancji odżywczych i usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. To dzięki niej Twój układ nerwowy działa prawidłowo – stan nawodnienia wpływa bezpośrednio na uwagę, pamięć, regulację nastroju i refleks.

Redakcja20.08.2021

W jakich przypadkach należy pić więcej wody?

Ciąża to stan, w którym zapotrzebowanie wzrasta o około 300 ml wody na dobę. Więcej pić trzeba też w trakcie upałów oraz gdy dokucza gorączka. Duża aktywność fizyczna i intensywne pocenie się wymagają uzupełnienia utraconej wody. Koniecznie musisz też pamiętać o nawadnianiu w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wymioty i biegunka prowadzą do zwiększonej utraty wody (w efekcie może dojść do odwodnienia).

Czy odwodnienie jest groźne? Jakie są objawy odwodnienia?

Odwodnienie jest groźnym stanem, szczególnie u dzieci. Najważniejsza jest szybka reakcja i uzupełnienie braków płynów, aby zapobiec powikłaniom. Objawy odwodnienia to m.in.:

  • zwiększenie pragnienia,

  • suchość śluzówek jamy ustnej,

  • bóle głowy,

  • senność,

  • omdlenia,

  • oddawanie bardzo ciemnego moczu (w małej ilości),

  • u niemowląt zapadnięte ciemię.
    Jeśli nie uregulujesz na tym etapie ilości wody w organizmie, do objawów może dołączyć splątanie, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszony oddech, a nawet drgawki.

Jaką wodę najlepiej wybrać?

Woda mineralna to najczęstszy wybór, głównie ze względu na jej łatwą dostępność. Duża część dostępnych w sklepach wód butelkowanych to właśnie wody mineralne. Różnią się między sobą składem minerałów. Sprawdź, czy ilość poszczególnych pierwiastków odpowiada twoim preferencjom i potrzebom.

Woda źródlana zawiera mniej jonów niż wody mineralne, a to powoduje, że jest bardziej uniwersalna. Nadaje się zarówno dla dzieci (nawet niemowląt), jak i dla kobiet w ciąży. Warto zwrócić uwagę jeszcze na wodę z kranu. Może nie ma potrzeby generować plastiku z butelek? Popularna kranówka nie odbiega we właściwościach od wód sklepowych i można ją z powodzeniem pić.

Źródła
  1. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000.
  2. I. Idasiak-Piechocka, Odwodnienie — patofizjologia i klinika, „Forum Nefrologiczne” 2012, 5, s. 73-78.
Author Karolina Bińkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.