Pieczenie twarzy – co może oznaczać i jak sobie z nim radzić?
Pieczenie skóry twarzy – szczególnie gdy pojawia się regularnie – to uciążliwy problem, który znacznie zmniejsza komfort życia. Przyczyną mogą być błędy w pielęgnacji – zbyt intensywne oczyszczanie skóry, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV lub źle dobrane kosmetyki – alergie lub choroby, takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS). Sprawdź, jak radzić sobie z pieczeniem twarzy – złagodzić je i zapobiegać mu w przyszłości.
- Pieczenie twarzy – kiedy się pojawia? Kogo dotyczy problem?
- Pieczenie skóry twarzy – jakie objawy mu towarzyszą?
- Pieczenie skóry twarzy – jakie są jego przyczyny?
- O jakich chorobach może świadczyć pieczenie skóry twarzy?
- Pieczenie twarzy a nerwica
- Jak złagodzić pieczenie skóry twarzy?
- Jak zapobiegać pieczeniu skóry twarzy?
Pieczenie twarzy – kiedy się pojawia? Kogo dotyczy problem?
Wyobraź sobie, że spotykasz się z koleżanką, jecie wspólnie posiłek i nagle – bez żadnego ostrzeżenia – dopada Cię pieczenie twarzy. Odczuwasz dyskomfort i nie możesz skupić się na rozmowie, gdy do tej uciążliwej dolegliwości dochodzi jeszcze świąd i zaczerwienienie. Pieczenie skóry twarzy to problem, który może pojawić się w różnych sytuacjach: po wejściu do ciepłego pomieszczenia, gdy na dworze panują minusowe temperatury, po zjedzeniu posiłku, a czasem po zastosowaniu konkretnego kosmetyku. Zdarzają się sytuacje, gdy objaw ten pojawia się bez wyraźnej przyczyny i trudno powiązać go z konkretnym czynnikiem. Problem dotyka osób w różnym wieku, jednak najbardziej narażeni są ludzie, którzy od urodzenia mają delikatną skórę twarzy, a przy tym skłonność do występowania zmian o charakterze atopowym.
Dowiedz się, na czym polega joga twarzy i jakie efekty może przynieść.
Pieczenie skóry twarzy – jakie objawy mu towarzyszą?
Pieczenie skóry twarzy samo w sobie jest dokuczliwym objawem, jednak często pojawia się w towarzystwie innych – równie nieprzyjemnych – symptomów, takich jak: podrażnienie, zaczerwienienie i świąd. Do tego mogą dochodzić nieestetyczne czerwone plamy czy łuszcząca się skóra na twarzy.
Z niepokojem przyglądasz się swoim objawom skórnym, które powinny zostać skonsultowane z dermatologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Dzięki pakietom OCHRONA PLUS, OCHRONA COMPLEX lub OCHRONA GOLD możesz zyskać dostęp do 3500 placówek medycznych w całej Polsce, a także skorzystać z szerokiej oferty badań diagnostycznych (czynnościowych, laboratoryjnych i obrazowych). Oprócz tego możesz zyskać:
dostęp do konsultacji z wybranymi specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalistów i lekarzy POZ),
coroczny, profilaktyczny przegląd zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn,
4 wizyty domowe w roku, jeśli zdecydujesz się na najbardziej rozbudowany pakiet,
szczepienia ochronne przeciwko grypie sezonowej;
zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.
Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach konkretnego pakietu Polisy Zdrowie Welbi.
Pieczenie skóry twarzy – jakie są jego przyczyny?
Pieczenie twarzy i towarzyszące mu symptomy mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych czynników, które wywołują ten objaw skórny, należą:
ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy silny wiatr bez odpowiedniej ochrony;
ekspozycja na promieniowanie UV – zbyt długie przebywanie na słońcu bez stosowania kremu z filtrem czy zbyt długie sesje w solarium. W obu sytuacjach może dojść do podrażnienia skóry;
błędy w pielęgnacji – stosowanie kosmetyków (kremów, podkładów, żelów do mycia), które nie są dostosowane do Twojego rodzaju skóry lub zawierają podrażniający składnik;
zbyt częste i intensywne oczyszczanie skóry – pamiętaj, że peelingi nie są przeznaczone do codziennego stosowania i – dla uzyskania optymalnego efektu – wystarczy używać ich kilka razy w tygodniu;
reakcja alergiczna na składnik kosmetyku lub składnik pokarmowy. Pieczenie skóry po jedzeniu może oznaczać uczulenie na konkretny element Twojego jadłospisu;
niedostateczne nawodnienie – pieczenie skóry pojawia się nie tylko po spożyciu produktów, na które masz alergię, ale również wtedy, gdy nie dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu. Odwodniona skóra jest bardziej skłonna do podrażnień, dlatego tak ważne jest nawilżanie jej od wewnątrz poprzez spożywanie minimum 1,5–2 l płynów dziennie.
O jakich chorobach może świadczyć pieczenie skóry twarzy?
Pieczenie skóry twarzy może mieć podłoże chorobowe. Objaw ten często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry (AZS), które jest przewlekłym schorzeniem o podłożu genetycznym. Charakterystyczne wypryski oraz czerwone plamy pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na brzuchu, rękach, przedramionach oraz zgięciach kończyn. Zmiany nawracają, zaostrzają się i wyglądają nieestetycznie.
Do innych chorób, którym towarzyszy pieczenie i zaczerwienienie, należy półpasiec na twarzy. Zmiany pęcherzykowe powodują ból i pieczenie, a za ich powstanie odpowiedzialny jest wirus ospy wietrznej i półpaśca. Do objawów skórnych dochodzą często inne symptomy, takie jak: dreszcze, gorączka czy ból głowy.
W niektórych przypadkach pieczenie skóry twarzy świadczy o chorobach nerek – jeśli jest ono przewlekłe, zaburzone zostaje naturalne pH skóry oraz wydzielanie potu i łoju. Dochodzi do osłabienia bariery ochronnej naskórka, co może powodować podrażnienia oraz towarzyszące im pieczenie. Przesuszona i piekąca skóra bywa również jednym z objawów niedoczynności tarczycy.
Pieczenie twarzy a nerwica
Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, problemy skórne często mają podłoże psychiczne. Emocje i przewlekły stres często wywołują objawy somatyczne, do których należy właśnie świąd i pieczenie skóry. W sytuacjach silnego wzburzenia na szyi i twarzy mogą pojawiać się czerwone plamy, silne rumieńce oraz towarzyszące im uczucie gorąca. Do symptomów zaburzeń lękowych należą również: mdłości, osłabienie, drętwienie kończyn, bóle głowy czy uczucie ucisku w żołądku.
Sprawdź również, czym są polipy w gardle i jak pozbyć się tego problemu.
Jak złagodzić pieczenie skóry twarzy?
Aby złagodzić pieczenie skóry twarzy, trzeba poznać jego przyczynę. W tym celu udaj się do dermatologa, który zleci odpowiednie badania i na ich podstawie postawi diagnozę. Jeśli jest to np. atopowe zapalenie skóry (AZS), walka z problemem będzie polegała na stosowaniu maści na bazie sterydów oraz emolientów do kąpieli. Jeżeli cierpisz na alergię pokarmową, musisz wyeliminować alergeny ze swojej codziennej diety, a jeśli świąd i pieczenie ma podłoże psychiczne, najlepszym środkiem łagodzącym może okazać się psychoterapia.
Osoby z wrażliwą cerą powinny dostosować pielęgnację do specjalnych potrzeb swojej skóry – najlepiej sprawdzą się tutaj hipoalergiczne kosmetyki o naturalnym składzie. Aby złagodzić dolegliwości, możesz również wykonać delikatny masaż twarzy.
Jak zapobiegać pieczeniu skóry twarzy?
Aby zapobiegać pieczeniu skóry twarzy w przyszłości, zadbaj o odpowiednie nawilżenie, które polega nie tylko na stosowaniu kremów, ale także na nawodnieniu organizmu. Noś przy sobie butelkę wody nawet w chłodniejsze dni. Korzystaj ze słonecznych dni z umiarem i rozsądkiem – gdy zamierzasz się opalać, stosuj kremy z filtrem, aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Wybierz również odpowiedni krem ochronny, aby zabezpieczyć się przed niskimi temperaturami.
- M. Błaszczyk-Kostanecka i in., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- R. Nowicki, Atopowe zapalenie skóry, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2017.
- A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.