Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Jak powstają piegi i czy można się ich pozbyć?

Marta Szarawarska20.11.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Piegi są niewielkimi, brązowymi plamkami, które najczęściej występują na twarzy i skórze pleców. Za ich powstawanie odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne i działanie promieniowania słonecznego. Niektórzy uważają, że piegi dodają im uroku, inni z kolei chcieliby je trwale usunąć. O tym, czym dokładnie są piegi i jak powstają, dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytasz również o tym, czy możliwe jest całkowite usunięcie piegów.


piegi-na-ciele-co-to-jest-jak-sie-ich-pozbyc
Pixabay.com

Polecane

jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
Spis treści
  1. Czym są piegi i jak powstają?
  2. Piegi a predyspozycje genetyczne
  3. Piegi a działanie światła słonecznego
  4. Jak pozbyć się piegów?
  5. Domowe sposoby na piegi
  6. Jak dbać o skórę ze skłonnością do powstawania piegów?

Czym są piegi i jak powstają?

Piegi to niewielkie przebarwienia skórne pojawiające się głównie na nosie, policzkach, czole, barkach i ramionach. Za główną przyczynę ich powstawania specjaliści uznają zaburzenie rozłożenia barwnika w skórze. Dzieje się tak wtedy, kiedy komórki skóry zbyt szybko produkują melaninę. Na powstanie piegów dużo bardziej narażone są osoby o jasnym kolorze skóry i zielonych oczach. Pod wpływem promieniowania słonecznego piegi ciemnieją i są bardziej widoczne. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe działa pobudzająco na melanocyty, które produkują jeszcze więcej barwnika. Jest to mechanizm obronny przed szkodliwym czynnikiem.

Piegi pojawiają się około 5. roku życia. Młodsze dzieci ich nie mają, ponieważ ich skóra nie jest w stanie wyprodukować nadmiernej ilości melaniny.

Piegi a predyspozycje genetyczne

Piegi są uwarunkowane genetycznie. Oznacza to, że możesz odziedziczyć predyspozycje do ich powstawania po rodzicach i dziadkach. Takie piegi są małe, drobne i dość jasne. Najczęściej pojawiają się u osób o jasnej skórze i rudych włosach. Osoby takie są dużo bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych.

Pojawienie się piegów jest związane z genem MC1-R, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie dwóch rodzajów melaniny: czerwono-żółtej felomelaniny i brunatnej eumelininy. Brak aktywności genu MC1-R skutkuje zaburzeniem proporcji pomiędzy tymi dwoma rodzajami melaniny. W takiej sytuacji powstaje zdecydowanie więcej ciemnobrunatnego barwnika.

Dla jednych charakterystyczne brunatne przebarwienia na twarzy są niezwykle atrakcyjne, dla innych jest to źródło kompleksów.

Piegi a działanie światła słonecznego

Na powstanie tego rodzaju piegów mamy wpływ. Powstają one na skutek działania promieni słonecznych. Komórki skóry pobudzane przez promieniowanie wytwarzają nierównomiernie melaninę, co jest widoczne w postaci piegów. Brunatne plamki powstałe na skutek działania słońca są większe niż te uwarunkowane genetycznie. Mają też nieregularne kształty. Zazwyczaj możemy je zaobserwować na plecach i ramionach, czyli tam, gdzie słońce działa na nas najbardziej, zarówno kiedy spacerujemy, jak i leżymy na plaży.

Jak pozbyć się piegów?

Jeśli Twoja skóra ma skłonność do powstawania piegów, to najważniejsza dla Ciebie jest ochrona przed słońcem. Pamiętaj o stosowaniu odpowiednich kosmetyków z filtrem i unikaj przebywania na słońcu. Jeśli masz w planach urlop i chcesz wypoczywać na plaży, pamiętaj, by kosmetyki z filtrem nakładać kilka razy dziennie.

Naukowcy opracowali kilka bezpiecznych i skutecznych metod usuwania piegów. Nie zawsze dadzą one jednak identyczne efekty u każdego. Co więcej, po kilkukrotnym przebywaniu na słońcu przebarwienia skóry mogą wrócić. Chcąc skutecznie rozjaśnić piegi, umów się najpierw z lekarzem dermatologiem, który obejrzy skórę i doradzi najlepszy dla Ciebie zabieg kosmetyczny.

Obecnie stosuje się następujące metody usuwania piegów:

  • Terapia laserem – jest to bezpieczny i jednocześnie bardzo skuteczny zabieg.

  • Leczenie światłem – rozjaśnia przebarwienia skórne, dzięki czemu są one mniej widoczne.

  • Kremy rozjaśniające skórę – są dostępne zarówno na receptę, jak i bez niej. Zawierają kwasy, które po dłuższym stosowaniu rozjaśniają piegi. Efekty stosowania widać dużo szybciej, jeśli pacjent w trakcie terapii unika przebywania na słońcu.

Domowe sposoby na piegi

Trwałe i bezpowrotne usunięcie piegów domowymi sposobami jest praktycznie niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można znacznie zmniejszyć widoczność tych przebarwień. Jednym z bardzo skutecznych sposobów rozjaśnienia piegów jest stosowanie soku z cytryny. Nie poleca się nakładania plastrów owocu na skórę, ponieważ może to wywołać podrażnienia i mikrourazy. Z powodzeniem jednak możesz wycisnąć sok z cytryny, pomieszać go z żółtkiem i nałożyć na skórę twarzy na 20 minut. Tak wykonana maseczka jest nie tylko rozjaśniająca, lecz także odżywcza.

Drugą metodą do zastosowania w domu jest maseczka ze świeżego ogórka. Wystarczy zetrzeć go na tarce i połączyć z łyżeczką soku z cytryny. Tak przygotowaną papkę nakłada się na twarz na 20 minut. Ogórek działa nawilżająco, rozjaśnia i odżywia skórę.

Innym przykładem maseczki na przebarwienia jest połączenie kurkumy, miodu, cynamonu i oliwy z oliwek. Maseczka ta idealnie wyrównuje koloryt skóry – stosowana systematycznie potrafi zwalczyć nieestetyczne przebarwienia. W dodatku działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, więc poradzi sobie również z zaczerwienieniami.

Jak dbać o skórę ze skłonnością do powstawania piegów?

Jeśli chcesz uniknąć piegów:

  • unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia;

  • stosuj kremy z filtrem, minimum 50;

  • unikaj opalania się na słońcu;

  • nie korzystaj z solariów;

  • noś latem czapkę z daszkiem lub kapelusz.

Zapobieganie piegom jest dużo lepszym wyjściem niż późniejsze ich usuwanie. Racjonalne wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych to też istotny element profilaktyki nowotworów skóry, takich jak czerniak.

Źródła
  1. S. Tourles, Domowe receptury na naturalne kosmetyki, Zielone wydawnictwo, Kraków 2016.
  2. W. Sterry i in., Dermatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.
  3. A. Trzaskuś i in. Wiedza pielęgniarek na temat czerniaka i jego profilaktyki, „Pielęgniarstwo XXI wieku” 2015, t. 52, nr 3, s. 5–10.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
laryngolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Laryngolog: jak może pomóc ci podczas e-wizyty?
02.11.2021
reumatolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Wizyta u reumatologa: jak może pomóc Ci online?
16.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.