Oparzenia należą do grupy dość często występujących urazów. Szacuje się, że w Polsce co roku dochodzi nawet do 400 tys. oparzeń, a zdecydowana większość przypadków dotyczy dzieci. Ma to miejsce nie tylko w sytuacjach ekstremalnych, takich jak pożar czy kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, lecz także podczas wykonywania codziennych czynności, do których należą gotowanie, prasowanie czy picie gorących napojów. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy jest często kluczowe w procesie dochodzenia do zdrowia. Wykonywane czynności muszą być dostosowane do stopnia uszkodzenia ciała. Sprawdź, czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach.
Wyróżniamy 4 stopnie oparzeń. Które z nich nie mogą być leczone domowymi sposobami i wymagają natychmiastowej interwencji lekarza?
Poparzoną skórę należy polać wodą o temperaturze:
Jak długo należy polewać poparzone miejsce wodą:
Co należy zrobić w przypadku poparzenia twarzy?
Co powinno znajdować się w Twojej apteczce na wypadek oparzenia?
Jeśli doszło do poparzenia substancją chemiczną, należy w pierwszej kolejności:
W przypadku oparzenia słonecznego należy w pierwszej kolejności:
Środki na poparzenia słoneczne, które możesz kupić w aptece, mają w składzie:
Jeśli nie masz pod ręką środka z apteki, na oparzenia słoneczne pierwszego i drugiego stopnia możesz zastosować okład z następujących produktów spożywczych:
Czego nie należy robić w przypadku poparzenia skóry wrzątkiem?
Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.