Jak przygotować się nie pierwszą wizytę u ginekologa?
Pierwsza wizyta u ginekologa nierzadko wiąże się z dużym stresem, zwłaszcza u dorastających dziewcząt. Tak naprawdę nie ma powodu do niepokoju, choć oczywiście jest to nowa dla pacjentki sytuacja. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować się na konsultację.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?
Pierwsza wizyta u ginekologa nie ma sztywno ustalonej daty. Bez problemu można potraktować ją profilaktycznie i wybrać się na nią już po pierwszej miesiączce. Na takiej wizycie lekarz będzie mógł zweryfikować, czy narządy rodne na pewno rozwijają się prawidłowo. Dodatkowo odpowie na nurtujące pytania, których nierzadko jest mnóstwo w głowach dorastających nastolatek.
Nie warto czekać z pierwszą wizytą zbyt długo. Eksperci zalecają, aby skonsultować się z ginekologiem przed ukończeniem 20. roku życia. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym wieku układ rozrodczy ma za sobą wiele istotnych zmian, które dobrze jest skontrolować.
Nie zwlekaj z pierwszą konsultacją ginekologiczną, jeżeli czujesz, że z Twoim ciałem dzieje się coś nieprawidłowego. Do wizyty w gabinecie lekarza powinny skłonić Cię objawy takie jak: bóle w podbrzuszu, nieregularne lub bardzo bolesne miesiączki, pieczenie lub świąd w okolicach intymnych, całkowity lub częściowy zanik menstruacji, zbyt obfite lub wyglądające inaczej niż zwykle upławy, plamienia z dróg rodnych, krwawienie po stosunku, parcie na mocz.
O co pyta ginekolog na pierwszej wizycie?
Ginekolog na pewno zapyta, kiedy miałaś pierwszą miesiączkę. Nie stresuj się jednak tym, że nie pamiętasz dokładnej daty, szczególnie jeżeli było to kilka lat temu. Wystarczy podać rok życia, w którym wystąpiło pierwsze krwawienie.
Warto pamiętać i móc podać ginekologowi datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to szczególnie ważne dla sprawdzenia, w którym dniu cyklu jesteś. Etap cyklu, w którym się znajdujesz, ma wpływ na wygląd Twoich narządów rodnych oraz na ogólne samopoczucie i różnego rodzaju dolegliwości, które mogą Cię dotykać. Mowa między innymi o nabrzmiałości piersi, którą często charakteryzuje się czas zbliżania się menstruacji. Ginekolog pyta zwykle także o to, jak regularne są Twoje miesiączki lub czy np. zdarzają Ci się krwawienia międzymiesiączkowe.
Dodatkowo nie powinno Cię zdziwić, jeżeli ginekolog zapyta o to, czy rozpoczęłaś już współżycie oraz czy jesteś lub byłaś w ciąży. Odpowiedzi na te pytania także mają wpływ na przebieg badania oraz na analizę różnego rodzaju sygnałów, które wysyła Ci własny organizm. Mowa tutaj przede wszystkim o układzie hormonalnym, który w młodzieńczym okresie bardzo intensywnie pracuje i się rozwija.
Jak przygotować się na pierwszą wizytę u ginekologa?
Przed wizytą zastanów się nad odpowiedziami na wcześniej wymienione pytania. W zapamiętaniu dat menstruacji niezastąpione są aplikacje, w których przy okazji każdej miesiączki można ją sobie odnotować. Wybór takich aplikacji jest ogromny, więc bez problemu każda dorastająca (i starsza również) kobieta znajdzie taką, która będzie dla niej odpowiednia. Niektóre z aplikacji mogą na podstawie dat menstruacji wyliczyć również inne przydatne dla Ciebie i Twojego lekarza informacje. Mowa m.in. o dniu cyklu, w którym jesteś.
Przed wizytą nie ma obowiązku golenia części intymnych. Profesjonalny specjalista nie zwraca na tę kwestię uwagi. Podobnie nie ma znaczenia bielizna, jaką wybierzesz na wizytę. Zadbać należy jedynie o odpowiednią higienę i dobre samopoczucie psychiczne. Dzięki temu drugiemu pierwsza wizyta ginekologiczna będzie bezstresowa.
Jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią, do skorzystania z konsultacji ginekologicznej będziesz potrzebować zgody rodzica lub opiekuna. Nie musisz się jednak obawiać, że podczas wizyty będziesz z tego powodu skrępowana, ponieważ opiekun nie będzie obecny podczas samego badania. Oczywiście, jeżeli odczuwasz taką potrzebę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrała ze sobą na wizytę kogoś, z kim poczujesz się pewniej. Może to być na przykład bliska przyjaciółka, siostra czy mama.
Przy wyborze ginekologa najlepiej kierować się swoimi preferencjami oraz poleceniami najbliższych. Przykładowo, jeżeli obawiasz się skrępowania przy mężczyźnie, możesz wybrać panią ginekolog.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?
Pierwsza wizyta ginekologiczna różni się od następnych jedynie nieznacznie. Po przeprowadzonym wywiadzie, który w przypadku pierwszej wizyty bywa dłuższy, nadchodzi czas na badanie. Odbywa się ono na specjalnym fotelu ginekologicznym.
Podczas badania ginekolog dokładnie ogląda zewnętrzne narządy płciowe oraz szyjkę macicy we wzierniku, w razie potrzeby pobiera cytologię (zwykle jeżeli rozpoczęłaś już współżycie). W czasie badania ginekologicznego specjalista będzie korzystał ze swoich palców oraz z profesjonalnego wziernika. Aby badanie było jak najmniej bolesne, ważne jest rozluźnienie ciała.
Oprócz powyższego badania ginekolog może poprosić Cię o rozebranie się od pasa w górę, tak aby mógł zbadać piersi. Jest to jedno z podstawowych badań z kalendarza badań profilaktycznych. Dodatkowo możesz je także wykonywać samodzielnie w domu.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, kiedy jest się w ciąży?
Na pierwszej wizycie zakładana jest książeczka – karta ciąży. Lekarz zbiera z pacjentką wywiad na temat stanu jej zdrowia i przebytych chorób czy zabiegów operacyjnych, nałogów. Ważne jest, by pacjentka potrafiła podać datę ostatniej miesiączki, czyli pierwszego dnia krwawienia, oraz odpowiedzieć na pytanie, czy miesiączkuje regularnie. Obowiązkowe jest przekazanie przez lekarza informacji o możliwości przeprowadzenia badań w kierunku chorób uwarunkowanych genetycznie. Wykonywane jest również badanie fizykalne z oceną masy ciała, wzrostu i BMI, pomiar ciśnienia krwi oraz badanie piersi. Zaleca się badanie ginekologiczne z pobraniem cytologii, jeśli kobieta nie miała jej wykonywanej w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Lekarz może zrobić badanie USG, które pozwala ocenić budowę macicy i jajników oraz pokaże, czy ciąża jest żywa i czy wiek ciążowy określony na podstawie pomiaru CRL odpowiada wiekowi ciążowemu wyliczonemu z daty ostatniej miesiączki. Jeśli pacjentka przebyła wcześniej cięcie cesarskie, rekomenduje się przeprowadzenie badania USG oceniającego zarówno miejsce blizny po cięciu cesarskim, jak i umiejscowienie ciąży w stosunku do tej blizny pomiędzy 6. a 9. tygodniem ciąży. Pacjentka dostaje skierowanie na podstawowe badania, takie jak: oznaczenie grupy krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, glikemia na czczo, TSH oraz badania w kierunku chorób zakaźnych, takich jak: HIV, CMV, HCV, różyczka, toksoplazmoza.
lek. Magdalena Drąg-Drogoń
- A. Bjelica, N. Cetkovic, A. Trninic-Pjevic, L. Mladenovic-Segedi, The phenomenon of pregnancy – a psychological view, „Ginekologia Polska”, t. 89, nr 2, 2018.
- N. Panay, R. Dutta, A. Ryan, J.A.M. Broadbent, red. J. Florjański, Położnictwo i ginekologia, Warszawa 2006.
- M. Cylkowska-Nowak, M. Plucińska, Zdrowie kobiet i mężczyzn – wybrane aspekty społeczne i medyczne, „Nowiny Lekarskie”, t. 1, nr 79, 2010.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.