Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian30.11.2023Aktualizacja: 30.11.2023

Jeśli obserwujesz białe grudki w jamie ustnej niemowlęcia i nie możesz zetrzeć ich za pomocą gazika, najprawdopodobniej są to pleśniawki. Przypadłość ta powoduje duży dyskomfort – dziecko staje się marudne, płaczliwe i odmawia jedzenia. Zakażenie grzybicze wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ zaniedbany problem może prowadzić do przykrych konsekwencji – zajęcia układu pokarmowego i oddechowego. Sprawdź, jakie są przyczyny pleśniawek u niemowlaka i jak im zapobiegać.


plesniawki-u-niemowlaka-jak-leczyc
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Pleśniawki u niemowlaka – czym tak naprawdę są?
  2. Jak wyglądają pleśniawki u niemowlaka?
  3. Skąd się biorą pleśniawki u niemowlaka?
  4. Pleśniawki u niemowlaka – jak je leczyć?
  5. Nieleczone pleśniawki u niemowlaka – jakie są konsekwencje?
  6. Jak zapobiegać pleśniawkom u niemowlaka?

Pleśniawki u niemowlaka – czym tak naprawdę są?

Wiele mam podczas obserwacji swojego malucha zauważa, że w jego jamie ustnej znajdują się białe grudki przypominające resztki mleka. Jeśli próba usunięcia ich za pomocą gazika kończy się niepowodzeniem lub nawet prowadzi do krwawienia błony śluzowej, oznacza to, że mamy do czynienia z pleśniawkami. Pleśniawki to popularnie przyjęta nazwa dla grzybiczego zakażenia jamy ustnej. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest grzyb o nazwie Candida albicans. W jamie ustnej ma on wręcz idealne warunki do szybkiego rozwoju – jest tam przecież ciemno i stale wilgotno, a tego właśnie potrzebują grzyby, aby funkcjonować i się rozmnażać. 

Szacuje się, że problem może dotyczyć ok. 5% dzieci – zarówno noworodków, jak i kilkumiesięcznych niemowląt, które są już na etapie rozszerzania diety. Dolegliwość ta pojawia się również u osób dorosłych.

Jak wyglądają pleśniawki u niemowlaka?

Pleśniawki u niemowlaka raczej trudno przeoczyć. Są to białe grudki przypominające resztki mleka, które znajdują się na języku lub wargach, dziąsłach czy po wewnętrznej stronie policzków. Ich rozpoznanie może być nieco utrudnione u noworodków, które bardzo często piją mleko, a osad z pokarmu znajduje się na ich języku praktycznie przez cały czas, dlatego w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Niektórzy mylą pleśniawki z aftami, czyli niewielkimi owrzodzeniami znajdującymi się w jamie ustnej. Zmiany te mają jednak inny charakter – dochodzi tu do odsłonięcia zakończeń nerwowych. Obie przypadłości mają jednak wspólną cechę – powodują ból i dyskomfort. Niemowlęta stają się marudne, płaczliwe i często odmawiają jedzenia. Zazwyczaj nie pojawiają się tutaj dodatkowe objawy.

Skąd się biorą pleśniawki u niemowlaka?

Do grzybiczego zakażenia jamy ustnej może dojść podczas porodu siłami natury. Grzyby dostają się do organizmu noworodka w momencie, kiedy przechodzi on przez kanał rodny. Przyczyną zakażenia są także zwyczaje i zaniedbania osób dorosłych – maluch często zaraża się, gdy ssie zainfekowaną pierś mamy lub weźmie do ust wcześniej oblizany smoczek. 

Jeśli do rozwoju kandydozy dojdzie u kilkumiesięcznego dziecka, powodem może być ząbkowanie, osłabienie odporności lub antybiotykoterapia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że niemowlęta poznają świat poprzez wkładanie przedmiotów do ust – w ten sposób do ich organizmu mogą przedostawać się niechciane wirusy, bakterie i grzyby. Pleśniawki to także wynik nieprawidłowej higieny jamy ustnej – dziąsła, pierwsze ząbki i język należy czyścić już na tym etapie. Początkowo rytuał ten polega na masowaniu tych części jamy ustnej miękką, gumową szczoteczką.

Pleśniawki u niemowlaka – jak je leczyć?

Pleśniawki to problem, który wymaga leczenia. Namnażanie się grzybów nie zatrzyma się samoistnie, dlatego trzeba wspomóc się odpowiednio dobranymi lekami. Przeważnie są to środki przeznaczone do stosowania miejscowego. Lekarz pediatra przepisuje preparat w formie żelu, maści lub zawiesiny, który zawiera w sobie substancje o udowodnionym działaniu przeciwgrzybiczym, np. nystatynę. W składzie tego rodzaju leków pojawiają się także witamina C lub fiolet gencjany.

Przepisaną maść należy nałożyć bezpośrednio na zmiany grzybicze za pomocą specjalnej szpatułki lub palca przy zachowaniu zasad higieny. Jeśli nie masz szpatułki, nałóż na palec jałowy gazik, zanurz go w preparacie na pleśniawki i wysmaruj nim wnętrze jamy ustnej dziecka. Aby uniknąć krwawienia z błon śluzowych i dodatkowego bólu, wszystkie omawiane czynności wykonuj bardzo delikatnie. Nie odstawiaj lekarstw przedwcześnie, ponieważ może to spowodować nawrót pleśniawek. Równocześnie z podawaniem leków wyrzuć wszystkie smoczki, butelki i gryzaki, których do tej pory używało dziecko, ponieważ na ich powierzchni mogą znajdować się patogeny. Jeśli nie chcesz wymieniać ich na nowe, wyparz je. W przeciwieństwie do takich dolegliwości jak zajady, zakażenia o charakterze grzybiczym nie kwalifikują się do leczenia domowymi sposobami. 

Nieleczone pleśniawki u niemowlaka – jakie są konsekwencje?

Nieleczone pleśniawki zwiększają swój rozmiar i z czasem mogą pokryć błonę śluzową całej jamy ustnej białym kożuchem. Bez zastosowania odpowiednich preparatów grzyby rozprzestrzeniają się i mogą zająć dalsze partie układu pokarmowego oraz układ oddechowy. Zwiększają się również dolegliwości bólowe i dyskomfort. Niemowlę, które przez dłuższy czas jest narażone na takie doświadczenia, słabo przybiera na wadze i często ma problemy ze snem. Podobne objawy obserwuje się również w przypadku alergii pokarmowej u niemowlaka. Jeśli zachodzi podejrzenie, że w jamie ustnej pojawiły się pleśniawki, należy szybko skonsultować się z lekarzem pediatrą, który postawi właściwą diagnozę. 

Jak zapobiegać pleśniawkom u niemowlaka?

Aby uniknąć pleśniawek, należy:

  • dbać o higienę jamy ustnej dziecka;

  • przemywać smoczek i pod żadnym pozorem nie oblizywać go;

  • dbać o higienę piersi, jeśli dziecko jest karmione naturalnie;

  • zwracać uwagę, aby niemowlę nie brało do ust brudnych rąk;

  • w trakcie antybiotykoterapii podawać maluchowi probiotyk.

Utrzymanie zdrowych nawyków jest o wiele łatwiejsze niż leczenie.

Źródła
  1. H. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2022.
  2. I. Dembińska, Położna Izabela Dembińska. Pierwsze chwile z noworodkiem, Wydawnictwo Oficyna 4eM, Warszawa 2022.
  3. S. Strobel i in., Choroby wieku dziecięcego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
  4. R. Rokicka-Milewska (red.), ABC chorób wieku dziecięcego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2011.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.