Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Styl pływania żabką – zalety, wskazania, prawidłowa technika

Agata Oleszkiewicz19.05.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Pływanie żabką niesie wiele korzyści zdrowotnych pod warunkiem stosowania poprawnej techniki. Pozytywnie reagują na nie zwłaszcza kręgosłup, stawy i układ krążeniowo-oddechowy. Poznaj wszystkie zalety tego typu aktywności wodnej i sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, aby treningi były efektywne!


plywanie-zabka-co-daje-czy-jest-zdrowe
unsplash.com

Polecane

cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
pompki-damskie-jak-je-prawidlowo-robic
Fitness
2 min.
Pompki damskie - jak je prawidłowo robić?
29.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
Spis treści
  1. Co dla zdrowia daje styl pływacki „żabka”?
  2. Jak należy pływać żabką?
  3. Czy pływanie żabką jest zdrowe?

Co dla zdrowia daje styl pływacki „żabka”?

„Żabka” to potoczna nazwa na pływanie stylem klasycznym, który kwalifikowany jest do symetrycznych stylów pływackich, ponieważ nie dość, że podczas aktywności wykorzystywane są obie strony ciała, to w dodatku wykonują one te same ruchy w tym samym czasie. Styl pływania żabką nie jest tak intensywny jak styl motylkowy czy styl grzbietowy, ale wbrew pozorom dla początkującego pływaka może stanowić nie lada wyzwanie. Niech jednak to Cię nie zniechęca! Korzyści zdrowotne, jakie niesie żabka, są nieocenione. Dzięki niej możesz pozbyć się dolegliwości ze strony kręgosłupa wynikających z wad postawy, zespołów korzeniowych czy zmian zwyrodnieniowych, ale również to ważne narzędzie w walce z nadwagą, cellulitem czy rozstępami.

Jeśli jesteś palaczem lub łapie Cię zadyszka podczas załatwiania spraw na mieście, zabawy z dziećmi czy wchodzenia po schodach do domu, to pływanie żabką stanowi dla Ciebie najlepszą opcję. O ile wykonasz każdy trening dokładnie pod kątem technicznym, uzyskasz wymierne efekty już po kilku sesjach na pływalni. Ponadto pływanie spala kalorie o wartości energetycznej bliskiej jednego pączka z lukrem i słodkim nadzieniem.

Poza korzystnym wpływem na sferę fizycznego zdrowia klasyczne pływanie dobroczynnie oddziałuje na psychikę. Jeśli więc masz stresującą pracę, kłopoty ze snem czy w relacjach osobistych lub po prostu szukasz odskoczni od codziennych obowiązków, pływaj żabką 2–3 razy w tygodniu.

Jak należy pływać żabką?

Technika pływania żabką z grubsza polega na naśladowaniu ruchów żaby, aby jednak było to efektywne i niosło korzyści dla zdrowia, musisz wykonywać pracę ciałem w odpowiedni sposób. Pozycją wyjściową jest leżenie przodem, czyli na tafli wody, z rękoma wyprostowanymi i maksymalnie wyciągniętymi na wprost oraz z nogami złączonymi i niezgiętymi w kolanach.

Pływanie żabką rozpoczyna się od wynurzenia głowy i nabrania powietrza wraz z jednoczesnym zanurzeniem rąk. W tym czasie musisz obkurczyć nogi i wykonać pod wodą wymach boczny ramion. Głowę schowaj pod powierzchnię i w tym czasie wykonaj wykop nogami na kształt pracy żabich nóg, czyli energicznie wypchnij je na boki i złącz z powrotem z tyłu wyprostowane. Następnie powróć kończynami dolnymi do pozycji wyjściowej, a ramiona, które wykonały ruch łukiem, poprowadź tuż przy klatce piersiowej również do pozycji wyjściowej. Kiedy zakończysz cykl, powtórz go odpowiednią liczbę razy, w zależności od tego, dokąd chcesz dopłynąć. Dostosuj także tempo pracy ciała.

Żabka może sprawiać Ci z początku trudności, zwłaszcza z zsynchronizują pracy kończyn i z oddychaniem. Pamiętaj, żeby wydech robić pod powierzchnią wody. Możesz rozpocząć wypuszczanie powietrza tuż po zanurzeniu głowy, jednak musi być on na tyle długi, aby po wynurzeniu głowy można było nabrać świeżego powietrza. Jeśli bardziej wygodny jest dla Ciebie wydech w połowie fazy zanurzenia, możesz tak pływać. Ważne, aby po uniesieniu klatki piersiowej nad taflę można było nabrać świeżego powietrza. Prawidłowa technika stylu pływania żabką zwraca też uwagę na ułożenie i pracę dłoni oraz stóp. Palce powinny być obciągnięte, aby nadać kończynom opływowego kształtu i ułatwić odpychanie wody. Poza tym w momencie zataczania kół ramionami pod wodą pamiętaj, żeby dłonie delikatnie obrócić do wewnątrz.

Czy pływanie żabką jest zdrowe?

Styl żabki jest zdrowy, o ile wykonujesz wszystkie ruchy prawidłową techniką. Niewłaściwie pływanie klasykiem znacznie obciąża zwłaszcza kręgosłup. Niebezpieczeństwo stwarza szczególnie pływanie tzw. odkrytą żabką, czyli z głową nad powierzchnią wody. Taka pozycja znacznie przeciąża szyjny odcinek kręgosłupa, wymuszając na nim zbyt duże wygięcie. Nienaturalne ułożenie sprzyja przeciążeniom i pojawieniu się dolegliwości bólowych w okolicach karku. Ponadto sprawia, że organizm szybciej się męczy, a pływanie staje się mniej efektywne. Co więcej, utrwalenie tego nawyku powoduje kompensacyjne pogłębienie lordozy lędźwiowej. Jeśli więc trenujesz pływanie stylem klasycznym i łatwiej jest Ci płynąć, nie zanurzając głowy, zatrzymaj się na tym etapie i skoryguj swoją technikę! Jeśli jednak szukasz urozmaiceń, a jednocześnie chcesz zadbać o kręgosłup, spróbuj uprawiać pływanie żabką na plecach. Wówczas będziesz wykonywał zbliżone ruchy kończynami, ale bez nurkowania.

Źródła
  1. E. Bartkowiak, Pływanie sportowe, Sport i Turystyka, Warszawa 1974.
  2. R. Karpiński, Pływanie, AWF, Katowice 2005.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.