Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Podgrzybki – grzyby jadalne o wyjątkowym smaku

Magda Habel20.02.2023Aktualizacja: 20.02.2023

Podgrzybki to najczęściej spotykane grzyby jadalne w polskich lasach. Podpowiadamy, jak je rozpoznać i kiedy zbierać. Dowiesz się również, jak długo gotować podgrzybki i jak je przyrządzać, by wydobyć z nich pełnię smaku i wartości odżywczych.


podgrzybki-jak-wygladaja-kiedy-zbierac
pixabay.com

Polecane

dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
Odżywianie
2 min.
Dieta antycellulitowa - co jeść, a czego lepiej unikać?
30.07.2021
jakie-sa-efekty-spozywania-regularnych-posilkow
Odżywianie
1 min.
Poznaj efekty regularnego spożywania posiłków
25.05.2022
dieta-na-wrzody-zoladkowe-co-mozna-jesc
Odżywianie
1 min.
Poznaj zasady diety na wrzody żołądka. Co można jeść, a czego należy unikać?
10.05.2022
dieta-plynna-co-mozna-jesc-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Dieta płynna - co można jeść? Jakie daje efekty?
27.07.2021
Spis treści
  1. Podgrzybki – kiedy rosną i jak je rozpoznać?
  2. Co kryją w sobie podgrzybki?
  3. Świeże podgrzybki – co z nich zrobić?
  4. Marynowane podgrzybki – jak je zrobić?

Podgrzybki – kiedy rosną i jak je rozpoznać?

Podgrzybki to bardzo aromatyczne grzyby leśne, których nie brakuje w polskich lasach. Bez suszonych jesienią podgrzybków potrawy wigilijne nie smakowałyby tak samo. Marynowane podgrzybki to klasyczna przekąska, której nie może zabraknąć na polskim stole. Intensywny smak i zapach to cechy, za które cenimy te grzyby najbardziej. 

W rodzinie podgrzybków znajdziemy kilka odmian tego grzyba:

  • podgrzybki brunatne,

  • podgrzybki złotawe, 

  • zajączki,

  • podgrzybki żeberkowate. 

Charakterystyczny brązowy kapelusz (jego odcień zależy od tego, w jakim lesie rośnie), smukła nóżka z brązową siateczką i jasnooliwkowa gąbka pod kapeluszem – po tym rozpoznasz podgrzybki. Ich kapelusze mają rozpiętość od 3 do 15 cm. Im starszy okaz, tym większy. Przełamany kapelusz ukazuje żółtawy, zwarty miąższ, który po chwili sinieje. Przyjęło się, że barwę zmieniają tylko trujące grzyby, ale jest to mit – po przekrojeniu kapelusza inny kolor przybierają również podgrzybki. Kiedy rosną? W polskich lasach można je zbierać od czerwca do listopada. Najwięcej tych grzybów znajdziesz w lesie iglastym lub mieszanym. Warto szukać ich pod sosnami lub przy stertach drewna. 

Co kryją w sobie podgrzybki?

Twierdzenie, że grzyby leśne nie mają żadnych właściwości odżywczych, to mit. Podgrzybki są bogate w błonnik, który usprawnia trawienie. Poza tym ich miąższ zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy E i A. Niewiele osób wie, że grzyby leśne mają witaminę D. Są tak naprawdę jej jedynym roślinnym źródłem. Dlatego powinny być składnikiem diety wegańskiej, która wyklucza spożycie produktów odzwierzęcych. Pierwiastki zawarte w podgrzybku to: miedź, jod, potas, żelazo, wapń, cynk i fosfor. 

Składniki mineralne i witaminy z grzybów nie są dla nas dostępne w całości, ponieważ ludzki układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia chityny. Między innymi dlatego nie je się grzybów leśnych na surowo – po obróbce cieplnej i odpowiednim przyprawieniu są lepiej strawne. Jednak dzieci do 10. roku życia, osoby starsze i cierpiące na dolegliwości układu pokarmowego nie powinny zbyt często jeść potraw z grzybów. 

Świeże podgrzybki – co z nich zrobić?

Na grzyby idź z koszem lub płócienną siatką – lepiej nie zbierać ich do plastikowych reklamówek. Już po zerwaniu podgrzybka usuń z niego igliwie i liście. W domu zajmij się dokładnym czyszczeniem – oskrob nóżkę i umyj kapelusz pod bieżącą wodą. Przekrojenie grzybów ujawni, czy są zdrowe. Robaczywe egzemplarze najlepiej od razu wyrzucić. 

Jak przyrządzić podgrzybki? Możesz ugotować z nich zupę lub sos, świetnie sprawdzą się również do grzybowej tarty na słono. Nie nadają się do smażenia na maśle jak rydze czy kanie. Za to dobrze znoszą przechowywanie – podgrzybki suszone nadadzą aromat potrawom wigilijnym. Zrobisz z nich farsz do uszek i pierogów, dodasz do bigosu i gołąbków. 

Podgrzybki suszy się na surowo – na świeżym powietrzu, w kuchence z termoobiegiem lub elektrycznej suszarce do grzybów. Ostatnia metoda jest najskuteczniejsza. 

Jak mrozić podgrzybki? Również na surowo – oczyszczone i suche grzyby umieść w woreczkach lub pudełkach do mrożenia. Na każdym opakowaniu napisz datę – podgrzybki możesz przechowywać w zamrażalniku do 6 miesięcy. 

Marynowane podgrzybki – jak je zrobić?

Inną formą przechowywania grzybów jest ich wekowanie na zimę. Możesz je zamarynować jak opieńki czy maślaki. Stanowią wtedy prawdziwy przysmak. Wybierz najmniejsze okazy, a większe pokrój na drobniejsze cząstki. Kolejny etap to gotowanie grzybów w osolonej wodzie. Jak długo gotować podgrzybki? Kwadrans do 20 minut od momentu zagotowania wystarczy, by wstępnie przygotować podgrzybki marynowane. 

W tym samym czasie przygotuj zalewę octową – roztwór wody i octu w proporcjach 1:5 (możesz je zmienić w zależności od tego, jak kwaśne podgrzybki marynowane lubisz). Wymieszaj w niej sól, dodaj liść laurowy, ziarenka pieprzu i gorczycę, a następnie podgrzej, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Do wyparzonych słoiczków włóż grzyby i pokrojoną w piórka cebulę. Zalej składniki gorącą zalewą. Odwróć słoiczki i przykryj ręcznikiem do ostygnięcia. Jeśli po zamknięciu wieczka nie zassały się, możesz dodatkowo zapasteryzować podgrzybki marynowane, aby mieć pewność, że się nie popsują. 

W polskich lasach znajdziemy prawdziwe bogactwo jadalnych grzybów. Niestety obok zawsze rosną grzyby trujące. Trzeba bardzo uważać, aby ich nie pomylić. Kanie, gąski, grzyby takie jak rydze czy borowiki mają swoje trujące odpowiedniki. Nie każde spowodują śmierć, ale ich spożycie z pewnością trzeba będzie odchorować. Podgrzybki zbieramy chętnie właśnie dlatego, że trudno je pomylić z innymi, niejadalnymi, grzybami. Podgrzybki znają i zbierają wszyscy, nawet niedoświadczeni grzybiarze.

Źródła
  1. J. Orłowski, Praktyczny atlas grzybów, wyd. Demart, Warszawa 2022. 
  2. K. Świąder, Charakterystyka właściwości prozdrowotnych wybranych gatunków grzybów i ocena ich dostępności na rynku lokalnym Warszawy, „Przemysł Spożywczy” 2020, 74.
  3. M. Polek, Właściwości przeciwmiażdżycowe owocników i mycelium z kultur in vitro wybranych grzybów jadalnych, 2018 [dostęp int. 30.11.2022].
  4. A. Sidor, Wartość odżywcza i prozdrowotna owocników grzybów jadalnych, „Hygeia” 2019, 54(3), s. 153–158.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
przepisy-na-grzyby-marynowane-w-occie-smazone
Odżywianie
1 min.
Sposoby na potrawy z grzybów
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.