Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.

Dlaczego warto spożywać podroby wieprzowe, z królika, kurczaka i gęsi?

Sylwia Brodniewska 24.01.2022Aktualizacja: 28.02.2024

Podroby nie są obecnie tak popularne jak kilkanaście lat temu, jednak nadal można je znaleźć na wielu polskich stołach. Można z nich przyrządzić wiele pysznych dań, które cieszą się uznaniem za granicą. Ich regularne spożywanie dodaje energii i poprawia samopoczucie. Np. wątróbka wieprzowa zawiera największą dawkę żelaza, dlatego jest zalecana osobom z anemią.


podroby-wieprzowe-z-krolika-kurczaka-gesi
pexels.com

Polecane

przepisy-z-kapusty-pekinskiej-co-można-z-niej-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jakie są ciekawe przepisy na kapustę pekińską?
27.05.2022
sok-z-ziemniaka-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
2 min.
Sok z ziemniaka - na co pomaga? Jak zrobić?
28.10.2021
salata-endywia-jak-ja-przyrzadzic-przepisy
Odżywianie
2 min.
Sałata endywia - jak ją przyrządzić? Przepisy
24.01.2022
biala-fasola-przepisy-na-pyszne-dania-wege
Odżywianie
3 min.
Biała fasola - przepisy na pyszne dania wege
31.10.2021
Spis treści
  1. Co to są podroby?
  2. Jakie wartości odżywcze mają podroby?
  3. Dlaczego warto jeść podroby?

Co to są podroby?

Dawniej ilość spożywanych podrobów była większa niż obecnie. Teraz są one uważane za mięso drugiego gatunku, przez co niewiele osób sięga po nie regularnie. W Polsce są one mniej popularne niż we Francji czy we Włoszech. Podroby zawierają wiele cennych witamin i mikroelementów. Są też dobrym źródłem żelaza, dlatego warto włączyć je do swojego jadłospisu. Do podrobów należą jadalne narządy wewnętrzne zwierząt, najczęściej kur, świń, krów, kaczek oraz jagniąt. Zalicza się do nich:

  • wątróbka,

  • grasica,

  • serce,

  • żołądek,

  • nerki,

  • płuca,

  • mózg,

  • ozór.

Jakie wartości odżywcze mają podroby?

Podroby dzieli się ze względu na ich przydatność w kuchni i ocenia walory smakowe. Wyróżnia się 4 klasy:

  • Klasa I - mózg, wątroba,

  • Klasa II - ozór, serce, nerki,

  • Klasa III - żołądek, śledziona, flaki, płuca,

  • Klasa IV - głowa, ogon, nogi.
    Podroby zawierają dużo białka, które jest jednym z lepszych jakościowo. Najbardziej wartościowa jest wątroba wieprzowa, której 100 g pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A oraz B12 u dorosłego człowieka. Regularne spożywanie wątróbki zaspokaja 100% żelaza i połowę zapotrzebowania na fosfor, dlatego osoby z objawami niedoboru żelaza powinny włączyć ją do swojej diety. Wystarczy spożywać ją raz w tygodniu, aby zauważyć pierwsze efekty.

Podroby zawierają dużo witaminy A, która pozytywnie wpływa na oczy, poprawiając ostrość widzenia, łagodzi stany zapalne oraz poprawia jakość skóry. Jednak nadmiar witaminy A nie jest korzystny, w szczególności dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do wad rozwojowych płodu. W podrobach można znaleźć duże dawki witamin z grupy B, które powinny być spożywane przez osoby cierpiące na Alzheimera, demencję czy depresję.

Podroby wieprzowe zapewniają prawie 200% dziennego zapotrzebowania na żelazo, dlatego osoby z objawami anemii powinny sięgnąć po ten rodzaj mięsa. Dieta bogata w żelazo jest polecana w szczególności kobietom, osobom cierpiącym na anemię, sportowcom, a także osobom z problemami z układem pokarmowym. W podrobach wołowych z kolei jest najwięcej koenzymu Q10, który obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom złego cholesterolu.

Dlaczego warto jeść podroby?

Podroby mięsne są bogate w witaminę D, która wspiera odporność organizmu. Warto sięgać po wątróbkę, ponieważ zawiera jej najwięcej. Lekkostrawne, soczyste i delikatne są podroby z królika, w szczególności tuszka. Regularne spożywanie podrobów wspomaga pracę mózgu, poprawia nastrój i dodaje energii. W szczególności polecane są podroby z nerek oraz wątroby.

Dania z podrobów można przygotować na wiele sposobów. Dobrze przyrządzona potrawa z podrobów zawiera nie tylko wiele cennych dla organizmu witamin, lecz także ma wiele walorów smakowych. Podroby z gęsi czy kaczki najczęściej występują w staropolskich przepisach. Musisz jednak pamiętać, że ten rodzaj mięsa zawiera dużo tłuszczu oraz cholesterolu, dlatego osoby z miażdżycą powinny spożywać je w umiarkowanych ilościach.Podroby można grillować, dusić lub smażyć. To, w jaki sposób je przyrządzisz, zależy jedynie od Ciebie. Ważne, aby spożyć je zaraz po przyrządzeniu, ponieważ nie nadają się do długiego przechowywania. Podroby najlepiej kupować świeże, ze sprawdzonego źródła. Nie powinny być lepkie w dotyku. Chcąc włączyć podroby do swojej diety, należy zwrócić uwagę na przyjmowane suplementy diety, ponieważ w łatwy sposób można przekroczyć zalecane dawki.

Podroby drobiowe można jeść częściej niż podroby wołowe czy wieprzowe, jednak najlepiej spożywać je maksymalnie raz w tygodniu w postaci jednego posiłku. Jedzenie podrobów może poprawić funkcjonowanie całego organizmu, jednak jeśli nie lubisz jeść mięsa lub jadasz tylko określone rodzaje, to możesz zapewnić sobie witaminy z innego źródła. Zaczynając swoją przygodę z podrobami, spróbuj od tych najpopularniejszych w polskich domach, np. wątróbki drobiowej z cebulą.

Źródła
  1. Mięso. Wielka księga zdrowia, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Olimp Media, Poznań 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.