account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Pokrzywa na zdrowe włosy. Zrób naturalne kosmetyki w domowym zaciszu

Paulina Kłos-Wojtczak19.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Cenne właściwości ziół znane były już tysiące lat temu. Nie ulega wątpliwości, że dary matki natury to jedne z najskuteczniejszych, a przede wszystkim całkowicie ekologicznych, środków na wiele schorzeń i przypadłości. Do najcenniejszych roślin zaliczana jest pokrzywa, która dała się poznać jako idealny substrat do pielęgnacji skóry i włosów.


Pokrzywa to jedno z ziół rosnące dziko na polskich łąkach. Przy bezpośrednim kontakcie z gołą skórą zachowuje się mało przyjaźnie i zostawia po sobie pamiątkę w postaci piekących bąbli. Nie wolno się jednak uprzedzać, ponieważ roślina ta wykazuje nie tylko szereg prozdrowotnych właściwości, ale jest też doskonałym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Wiele z nich bez większego trudu wykonasz w domowym zaciszu.

pokrzywa-na-wlosy-jak-ja-stosowac-wcierki-plukanki
pexels.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co kryje się w pokrzywie?
  2. Pokrzywa a kondycja włosów
  3. Najlepsze płukanki, wcierki i maski z pokrzywy
  4. Płukanka z pokrzywy
  5. Wcierka z pokrzywy
  6. Maseczka z pokrzywy – 2 przepisy

Co kryje się w pokrzywie?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to roślina, której wygląd kojarzy każdy z nas. Jej łodygi i liście pokryte są charakterystycznymi włoskami o właściwościach parzących. Przez wielu nadal uznawana jest za chwast. Całkowicie niesłusznie, ma bowiem szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetologii.

Pierwsze świeże listki pojawiają się na łąkach wiosną, głównie w maju. Pokrzywa ma wówczas najwięcej właściwości odżywczych, dlatego to najlepszy moment na ich zerwanie. Po okresie kwitnienia ziele traci na wartości. Ważne jest, aby ścinać pokrzywę nisko u podstawy. Pozwala to roślinie kwitnąć na nowo i puszczać nowe pędy.

Pokrzywa działa przede wszystkim moczopędnie, dlatego jest zalecana osobom chorującym na kamicę nerkową. Napoje z tego zioła pomagają pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. To zatem idealne rozwiązanie dla opuchniętych i ociężałych nóg. Od wielu dekad pokrzywa stosowana jest również na włosy, skórę i paznokcie. Co kryje się w zielonych i mechatych liściach? To cenne źródło witamin z grupy B, E, C i K. Nie brakuje w niej również wapnia, manganu, beta-karotenu, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, fosforu i krzemu.

Pokrzywa a kondycja włosów

Zioła na włosy, takie jak np. skrzyp i pokrzywa, są najczęściej wybieranymi przez kobiety naturalnymi środkami pielęgnacyjnymi. Obie te rośliny stanowią składnik ziołowych preparatów do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Pokrzywę można wykorzystywać przy wielu różnych problemach skórnych i w celu poprawy kondycji włosów. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku łysienia lub okresowego wypadania włosów. Płukanki z pokrzywy z powodzeniem stosuje się także u osób z przetłuszczającymi się włosami. W tym przypadku konieczne jest oczywiście codzienne mycie skóry głowy, jednak może to osłabiać ich kondycję. Płukanki z pokrzywy mogą być dobrym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać o tym, aby nie spłukiwać ich wodą. Napar z pokrzywy można wymieszać w odpowiednich proporcjach z octem, co dodatkowo nadaje włosom blasku.

Nie zapominaj o piciu pokrzywy. Wybieraj w tym celu suszoną pokrzywę bez dodatków aromatycznych. Maksymalnie możesz dziennie wypić 3 szklanki tego cennego naparu.

Ważne jest, abyś pamiętał, że napary, wcierki i płukanki z pokrzywy mogą powodować uczulenie. Dlatego przed ich zastosowaniem dobrze jest zrobić test na niewielkim fragmencie skóry, np. na przedramieniu. W ten sposób unikniesz reakcji alergicznych, w tym zaczerwienienia i swędzenia naskórka. Możesz też wykonać testy alergiczne w najbliższej przychodni.

Najlepsze płukanki, wcierki i maski z pokrzywy

Skuteczne kosmetyki z pokrzywy możesz wykonać w domowym zaciszu. Oto najpopularniejsze przepisy:

Płukanka z pokrzywy

Korzystaj tylko z własnoręcznie zebranej pokrzywy. Lepiej zrezygnować z tych sprzedawanych w torebkach z dodatkiem aromatów. Zaparz 5 dużych liści w dużym kubku pod przykryciem przez mniej więcej 10 minut. Odcedź. Przykrycie jest ważne, ponieważ zapobiega ulatnianiu się olejów eterycznych. Umyj włosy szamponem jak zazwyczaj. Po spłukaniu preparatu polej skórę głowy i włosy na całej długości płukanką z pokrzywy. Owiń włosy ręcznikiem. Nie spłukuj. Pozostaw do wyschnięcia i rozczesz.

Wcierka z pokrzywy

Dwie duże łyżki suszonej pokrzywy zalej 500 ml wody i zagotuj w garnku na wolnym ogniu przez 20 minut. Odcedź i pozostaw do wystygnięcia. Dla wygodny przelej wywar do małej butelki po wodzie mineralnej. Wcieraj płyn minimum 2–3 razy w tygodniu w czystą skórę głowy. Owiń włosy ręcznikiem i pozostaw na mniej więcej godzinę. Po tym czasie spłucz włosy letnią wodą.

Maseczka z pokrzywy – 2 przepisy

Maseczka do włosów z pokrzywy jest polecana przede wszystkim osobom z problemem przetłuszczających się pasm. Dwie łyżki suszonej pokrzywy wymieszaj w miseczce z 2 łyżkami płatków owsianych i 4 łyżkami mleka (może być roślinne, najlepiej sojowe). Mieszaj, aż do uzyskania papkowatej konsystencji. Możesz stosować ją zarówno na ciało, twarz, jak i na włosy.

Do wykonania drugiej maseczki potrzebny ci będzie wywar z pokrzywy. Ubij go z jajkiem i oliwą na jednolitą masę. Gotowy produkt nałóż na całą długość włosów – od nasady po same końce. Włóż na głowę foliowy czepek. To podniesie temperaturę i sprawi, że składniki lepiej wchłoną się w skórę głowy. Maseczkę pozostaw na włosach przez godzinę. Po tym czasie umyj włosy szamponem.

Ważne jest, aby stosować maseczkę regularnie, ponieważ najlepsze efekty obserwuje się po mniej więcej 3 miesiącach stosowania.

Źródła
  1. K. Jakubczyk, K. Janda, S. Szkyrpan, I. Gutkowska i J. Wolska, Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, Pomeranian Journal of Science, 2015, t. 61, nr 2. S. 191–198.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.