Poliglobulia – co to znaczy? Przyczyny, objawy, leczenie
Poliglobulia, znana również jako nadkrwistość, to zaburzenie związane z nadmierną liczbą czerwonych krwinek we krwi. Jest to poważne schorzenie, które może wynikać z różnych przyczyn. W tym artykule przedstawimy informacje na temat poliglobulii, w tym jej definicję, przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.
Polecane
Poliglobulia – co to znaczy?
Poliglobulia to stan, w którym ilość czerwonych krwinek, czyli erytrocytów we krwi jest podwyższona. Czerwone krwinki pełnią kluczową rolę w organizmie, ponieważ transportują tlen do wszystkich komórek. Hemoglobina, obecna w czerwonych krwinkach, umożliwia wiązanie cząsteczek tlenu.
Czym jest hiperprolaktynemia? Dowiedz się więcej o objawach, przyczynach i leczeniu tego zaburzenia.
Jakie są przyczyny poliglobulii?
Poliglobulia może mieć różne przyczyny, które można podzielić na dwie kategorie: pierwotne i wtórne. Poliglobulia pierwotna występuje, gdy nadmierna produkcja erytrocytów jest spowodowana wrodzoną wadą szpiku kostnego. Jest to związane z policytemią – chorobą obecną od urodzenia. Jest to rzadka choroba, która powoduje nadmierną produkcję czerwonych krwinek przez szpik kostny. Polycythemia jest chorobą nowotworową, która wpływa na proces produkcji krwinek. To poważne schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia i monitorowania.
Poliglobulia wtórna wyst ępuje jako wynik innych schorzeń, takich jak:
choroby układu oddechowego, jak uszkodzenie płuc i oskrzeli (zespół płucno-sercowy, zwłóknienie płuc),
choroby układu sercowego,
niedotlenienie, przebywanie na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. (tzw. czerwienica górska),
przeszczep nerki,
obecność guzów nowotworowych, jak nowotwory nadnerczy (guz chromochłonny), wątroby,
hemoglobinopatie
stosowanie niektórych leków, w tym m.in. męskich hormonów płciowych.
Jakie są objawy poliglobulii?
Objawy poliglobulii mogą różnić się w zależności od stopnia nadmiaru erytrocytów i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Niektóre z najczęstszych objawów to:
zmęczenie i osłabienie – nadmiar krwinek czerwonych może wpływać na przepływ krwi, co prowadzi do uczucia zmęczenia i osłabienia organizmu,
ból głowy i zawroty głowy – zwiększona lepkość krwi może utrudniać dopływ tlenu do mózgu, co może powodować bóle głowy i zawroty,
zmiany widzenia – poliglobulia może wpływać na krążenie krwi w oczach, co prowadzi do zaburzeń widzenia,
świąd skóry – nadmiar krwinek czerwonych może prowadzić do świądu skóry, zwłaszcza po gorącej kąpieli,
zwiększone ciśnienie krwi,
zaczerwienienie skóry, sinoczerwone zabarwienie nosa, warg i uszu (stąd czerwienica),
zwiększone pocenie się,
szumy uszne,
przekrwienie i obrzęk narządów wewnętrznych (wyłączając wątrobę i śledzionę),
trudności w oddychaniu.
Osoby z poliglobulią narażone są na zwiększone ryzyko zakrzepicy. Ww. objawy mogą być również związane z innymi schorzeniami, dlatego ważne jest przeprowadzenie dokładnej diagnozy.
W jaki sposób diagnozowana jest poliglobulia?
Diagnoza poliglobulii rozpoczyna się od przeprowadzenia podstawowego badania krwi – morfologii, która pozwala na ocenę liczby czerwonych krwinek i innych elementów morfotycznych krwi. Dodatkowe badania mogą obejmować mierzenie poziomu hemoglobiny, hematokrytu oraz ocenę innych parametrów krwi. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie dodatkowych testów, takich jak biopsja szpiku kostnego, aby zidentyfikować przyczynę poliglobulii.
Poznaj składniki krwi i ich funkcje.
Ważne jest przeprowadzenie dokładnej diagnozy w celu ustalenia przyczyny i najlepszego podejścia terapeutycznego dla każdego pacjenta. Pacjent z niepokojącymi objawami powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje go do odpowiedniego specjalisty. Skorzystaj z wizyty online u lekarza oszczędź sobie konieczności czekania w długich kolejkach. Zaburzenia w składzie krwi mogą doprowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń. Zapewnij sobie wsparcie w dochodzeniu do zdrowia, decydując się na Polisę Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu możesz zyskać m.in.:
e-konsultacje (lub również konsultacje stacjonarne, w zależności od wybranego pakietu) u lekarzy specjalistów bez skierowania,
dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,
wizyty u lekarzy bez kolejek – konsultacja z lekarzem POZ odbędzie się w ciągu 1 dnia, a ze specjalistą w ciągu 3 dni roboczych,
opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach w Polsce,
inne korzyści w zależności od pakietu, np. w pakiecie OCHRONA COMPLEX możesz umawiać się na wizyty stacjonarne lub e-konsultacje aż z 29 specjalistami i raz do roku zrobić profilaktyczny przegląd zdrowia i zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej, a w pakiecie OCHRONA GOLD oprócz tego możesz umówić 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychiatrą lub psychologiem w roku, poddać się zabiegom rehabilitacyjnym po złamaniach i zwichnięciach, zwiększa się też liczba dostępnych specjalistów (do 39) oraz badań (do blisko 300!, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych).
Zamów ofertę na Welbi, żeby poznać szczegóły polisy. Nie czekaj! Z usług w ramach wybranego pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu składki.
Na czym polega leczenie poliglobulii?
Leczenie poliglobulii zależy od przyczyny i nasilenia schorzenia. W niektórych przypadkach zmiany w stylu życia mogą przynieść ulgę pacjentom. W innych przypadkach może być konieczne podjęcie bardziej zaawansowanych działań, takich jak flebotomia (usunięcie nadmiaru krwi), leki, terapia promieniowaniem lub nawet przeszczepienie szpiku kostnego.
Zmiany stylu życia
W niektórych przypadkach zmiany w stylu życia mogą pomóc w zarządzaniu poliglobulią. Należy unikać długotrwałego wystawiania się na duże wysokości, gdzie poziom tlenu jest niższy. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu..
Flebotomia
Flebotomia, znana również jako krwiodawstwo terapeutyczne, polega na usunięciu nadmiaru krwi. Procedura ta pomaga zmniejszyć liczbę czerwonych krwinek we krwi. Flebotomia może być wykonywana regularnie, aby utrzymać prawidłowy poziom erytrocytów.
Leki
W niektórych przypadkach leki mogą być stosowane w celu zmniejszenia liczby czerwonych krwinek. Przykłady leków, które mogą być przepisane, to hydroksymocznik lub interferon alfa.
Terapia promieniowaniem
Terapia promieniowaniem może być stosowana w celu zmniejszenia nadmiaru produkcji czerwonych krwinek. Promieniowanie jest skierowane na szpik kostny, aby zmniejszyć jego zdolność do wytwarzania erytrocytów.
Przeszczepienie szpiku kostnego
W przypadkach, gdy poliglobulia jest spowodowana wrodzoną wadą szpiku kostnego, przeszczepienie szpiku kostnego może być konieczne. Jest to skomplikowany i ryzykowny zabieg, który jest stosowany w ostateczności.
- J. Góra-Tybor, Czerwienica prawdziwa i nadpłytkowość samoistna — diagnostyka i terapia, „Hematologia” 2014, t. 5, nr 2, s. 105–114.
- F. Kokot, Choroby Wewnętrzne, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1991.
- R. Perez Lopez, A. Ramon Mitat, Protocolo diagnóstico de la poliglobulia Protocol diagnostic of polyglobulia, „Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado” 2016, t. 12, nr 20, s. 1180–1183.
- A. Szczekilk, P. Gajewski, Interna Szczekilka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.