Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Polipy macicy – przyczyny i sposoby leczenia zmiany

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian14.03.2022Aktualizacja: 12.03.2024

Polipami macicy określane są rozrosty błony śluzowej. Zmiany mogą mieć różną wielkość i kształt. Umiejscawiają się w endometrium lub w szyjce macicy. Duże polipy mogą utrudniać zajście w ciążę. Jak przebiega diagnostyka i leczenie polipów? Co sprzyja powstawaniu zmian polipowatych w macicy?


polipy-macicy-przyczyny-objawy-leczenie
pixabay

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Przyczyny polipów macicy
  2. Polipy macicy – objawy
  3. Polipy macicy a płodność 
  4. Diagnostyka polipów macicy
  5. Leczenie polipów macicy
  6. Zalecenia po zabiegu usunięcia polipów macicy

Przyczyny polipów macicy

Polipy macicy powstają na skutek nieprawidłowego i nadmiernego rozrostu błony śluzowej narządu. Jednoznaczna przyczyna rozwoju zmian nie jest znana. Najprawdopodobniej odpowiadają za to zaburzenia hormonalne, w tym nieleczone schorzenia przewlekłe tarczycy. Czynnikiem sprzyjającym może być również podłoże genetyczne. W grupie ryzyka ponadto znajdują się kobiety przechodzące menopauzę. Polipy macicy osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Wyróżnia się dwa typy polipów macicy:

  • endometrialne – polipy umiejscowione w jamie macicy; z reguły są małe i mają kształt maczugi, najczęściej rozwijają się u młodych kobiet;

  • szyjkowe – polipy umiejscowione na szyjce macicy; mogą osiągać nawet 3 cm wielkości, najczęściej rozwijają się u kobiet po 40. roku życia.

Zmiany pojawiają się pojedynczo lub grupowo. Mają postać uszypułowaną (na tzw. nóżce) lub nieuszypułowaną (o szerokiej podstawie).

Polipy macicy – objawy

Niewielkie polipy macicy nie dają żadnych objawów. Duże zmiany objawiają się nieregularnymi krwawieniami miesiączkowymi. Zmiany wpływają również na przebieg menstruacji poprzez zwiększenie obfitości krwawienia lub wydłużenie dni okresu.

U niektórych pacjentek polipy macicy mogą objawiać się:

  • plamieniem międzymiesiączkowym;

  • bólem podbrzusza;

  • nadmiernymi białymi upławami;

  • niewielkim krwawieniem po stosunku płciowym.

Polipy macicy zazwyczaj nie wywołują dotkliwych dolegliwości bólowych. 

Polipy macicy a płodność 

Polipy macicy mogą być przyczyną zaburzeń płodności, szczególnie jeśli umiejscowione są w jamie narządu. Wówczas blokują zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. W przypadku wczesnych tygodni ciąży duże polipy grożą poronieniem.

Diagnostyka polipów macicy

Polipy macicy wykrywane są podczas rutynowego badania ginekologicznego. Duże zmiany są wskazaniem do wykonania dodatkowych badań: cytologii, USG, kolposkopii i histeroskopii. Diagnostyka powinna być przeprowadzana w pierwszych dniach po krwawieniu menstruacyjnym.

Leczenie polipów macicy

W większości przypadków polipy macicy mają charakter łagodny. Leczenie opiera się na kilkumiesięcznej farmakoterapii hormonalnej. Jeśli terapia nie jest skuteczna, specjalista może zlecić usunięcie polipa. W zależności od wielkości zmiany i jej usytuowania przeprowadza się zabieg ukręcenia polipa u podstawy lub łyżeczkowanie jamy macicy. Wycięty polip przesyła się następnie do badania histopatologicznego. Zabieg obarczony jest niskim ryzykiem powikłań. W przypadku pojawienia się gorączki należy pilnie zgłosić się do lekarza lub szpitala. 

Polipy macicy mają tendencję do nawracania. W grupie ryzyka szczególnie znajdują się pacjentki, u których w rodzinie diagnozowano takie zmiany.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. w Twojej rodzinie zdiagnozowano przypadki polipów macicy, i obawiasz się, że u Ciebie również powstaną niepokojące zmiany, zapewnij sobie możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem w sytuacji, gdy doświadczysz objawów wskazujących na polipy macicy (np. plamienia międzymiesiączkowe) – rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD zyskujesz dostęp do nawet 39 specjalistów (w tym ginekologa) oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych (np. elektrokoagulacja szyjki macicy), a także blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych i obrazowych (np. USG ginekologiczne).

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na wybrany pakiet tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zalecenia po zabiegu usunięcia polipów macicy

Przez mniej więcej 4 tygodnie od zabiegu pacjentka powinna unikać kąpieli w wannie, wizyt w saunie i wysiłku fizycznego. Na czas rekonwalescencji należy powstrzymać się również od współżycia. Nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów, a tampony trzeba zamienić na podpaski.

Źródła
  1. J. Doniec i in., Wartość diagnostyczna minihisterskopii w rozpoznaniu polipów endometrialnych, 2017.
  2. G. Surkont i in., Analiza ultrasonograficznych cech chorób błony śluzowej jamy macicy u kobiet po menopauzie bez nieprawidłowych krwawień, Klinika Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej, UM w Łodzi.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.