Skąd bierze się poranna erekcja? Czy to powód do niepokoju?
Poranna erekcja jest w pełni fizjologicznym zjawiskiem. Najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania, chociaż niekiedy obserwuje się ją także u dzieci. Nie są znane przyczyny takiej reakcji męskiego organizmu. Badacze mają jednak kilka teorii, które wyjaśniają poranną erekcję. Zobacz, skąd bierze się wzwód rano.
Erekcja i jej mechanizm
Erekcja umożliwia odbycie stosunku seksualnego. W jej trakcie penis sztywnieje i powiększa się. Aby do niej doszło, w organizmie musi zostać zapoczątkowanych wiele procesów. Wszystko odbywa się w ścisłej współpracy układu nerwowego i układu krążenia.
Erekcja występuje w pierwszej fazie pobudzenia płciowego, czyli na etapie podniecenia. Dochodzi do pobudzenia ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym (poprzez bodźce psychiczne, wzrokowe, słuchowe, fizyczne). W efekcie, do narządów rodnych (a dokładniej ciał jamistych prącia) wysyłane są impulsy nerwowe, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wzrasta też ciśnienie w ciałach jamistych prącia, co sprzyja zaleganiu krwi. Utrzymanie erekcji jest możliwe dzięki wydzielaniu adenozyny i wazoaktywnego peptydu jelitowego. Jest to warunek konieczny do odbycia stosunku płciowego.
Niekiedy z różnych przyczyn pojawiają się zaburzenia erekcji. Dla mężczyzn jest to poważny i bardzo wstydliwy problem. Ważne jest jednak, aby go nie bagatelizować. Wiele osób zastanawia się także, czy poranna erekcja jest normalnym zjawiskiem.
Przyczyny porannej erekcji
Jeżeli jesteś mężczyzną i doświadczasz porannej erekcji, nie masz się czym martwić. Jest to fizjologiczne (naturalne) zjawisko. Jego przyczyny nie zostały dokładnie poznane. Wiadomo jednak, że nie są one związane z żadnymi nieprawidłowościami i procesami patologicznymi.
Jak wcześniej wspomniano, do erekcji dochodzi pod wpływem różnego rodzaju bodźców. Czasami jednak obserwuje się wzwody spontaniczne, czyli niezwiązane z pobudzeniem seksualnym. Są za nie odpowiedzialne komórki nerwowe, które akurat się uaktywniają.
Poranna erekcja ma również związek z fazą REM. Tuż przed wybudzeniem ma miejsce pobudzenie fizjologiczne. Jednocześnie nad ranem obserwuje się wzmożone wydzielanie androgenów (męskich hormonów płciowych). W efekcie uaktywnia się ośrodek erekcji, co skutkuje napływem krwi do ciał jamistych i wzrostem ciśnienia w ich obrębie. Poranny wzwód to niejedyne zjawisko związane ze snem. U wielu mężczyzn pojawiają się nocne erekcje, co nie powinno stanowić powodu do niepokoju.
Do jakiego wieku pojawia się poranna erekcja?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, do jakiego wieku pojawia się poranna erekcja. Wiele zależy od ogólnych cech organizmu, a także jego sprawności. Niektóre źródła podają, że wzwód rano dotyczy głównie panów między 20. a 40. rokiem życia. Należy mieć na uwadze, że wraz z wiekiem stopniowo spada sprawność seksualna. Tym samym poranna erekcja może przestać się pojawiać.
Poranna erekcja u dziecka
Wielu rodziców martwi poranna erekcja u dziecka. Tymczasem jest to naturalna reakcja organizmu. Nie ma ona nic wspólnego z podnieceniem seksualnym. Wynika ze wspomnianego wcześniej pobudzenia fizjologicznego związanego z fazą REM. Natomiast reakcje płciowe związane z seksualnością zaczynają pojawiać się u chłopców po 11. roku życia. Młodsze dzieci są zainteresowane swoim ciałem, jednak również nie ma to nic wspólnego z seksem.
Co robić, gdy pojawia się poranna erekcja?
Nie jest konieczne podejmowanie żadnych czynności, gdy pojawia się poranna erekcja. Po kilku minutach ustępuje ona samoistnie. Jeżeli wraz z nią pojawia się napięcie seksualne, nic nie stoi na przeszkodzie do jego zaspokojenia. Wyjściem z tej sytuacji jest stosunek seksualny lub masturbacja.
Czy brak porannej erekcji oznacza zaburzenia?
Poranna erekcja nie występuje u wszystkich mężczyzn. Jej brak nie powinien być powodem do niepokoju, jeżeli zostaje zachowana ogólna sprawność seksualna. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wzwód rano nie występuje z powodu naturalnych procesów starzenia się organizmu.
Czasami brak porannego wzwodu jest spowodowany zaburzeniami erekcji. Mają one wiele przyczyn. U niektórych panów główną rolę odgrywają czynniki psychologiczne (np. stres). Przyczyną może być też nieodpowiednia dieta, choroby przewlekłe lub przerost stercza. Prostata jest zlokalizowana w takim miejscu, że może istotnie wpływać na napływ krwi do ciał jamistych. Jeżeli nie masz porannej erekcji i pojawiają się u Ciebie inne problemy z odbyciem stosunku seksualnego, udaj się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie leczenie i podpowie, jak poprawić erekcję.
- J. Holka-Pokorska, M. Jarema, A. Wichniak, Androgeny - wspólny marker biologiczny zaburzeń snu oraz wybranych dysfunkcji seksualnych?, „Psychiatria Polska” 2014, nr 48, s. 701-714.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.