Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Potliwe dłonie – jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jak można ją leczyć?

lek. Agnieszka Żędzian16.10.2023Aktualizacja: 16.10.2023

Nadmierne pocenie się jest definiowane jako wydzielanie ilości potu nieadekwatnie dużej do potrzeb organizmu. Zaburzenie funkcji gruczołów potowych, które w warunkach prawidłowych mają za zadanie zapewniać odpowiednią termoregulację, może prowadzić do wystąpienia problemu potliwych dłoni. Szacuje się, iż nadmierna potliwość wewnętrznej części rąk dotyczy nawet 3% populacji. Dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z tym problemem.


potliwe-dlonie-przyczyny-domowe-sposoby-jak-leczyc
Adobe Stock

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Potliwe dłonie – na czym dokładnie polega problem?
  2. Nadmierna potliwość dłoni – objawy
  3. Co powoduje nadmierną potliwość dłoni?
  4. Potliwe dłonie – do kogo zgłosić się z tym problemem?
  5. Potliwe dłonie – jak można je leczyć?

Potliwe dłonie – na czym dokładnie polega problem?

Potliwe dłonie to zaburzenie, w którego przebiegu obserwuje się przewlekłe nadmierne wydzielanie potu po wewnętrznej stronie rąk. Może się ono pojawiać zarówno w trakcie codziennych aktywności, jak i w spoczynku. Nadmierne pocenie się może dotyczyć jednej okolicy ciała (w tym przypadku dłoni) lub wielu, w tym pach, stóp, pachwin i głowy. Osoby mierzące się z tym problemem często wstydzą się swoich dolegliwości, przez co rezygnują z konsultacji z lekarzem. Wydłuża to niepotrzebnie czas wdrożenia odpowiedniego leczenia, które ma na celu przede wszystkim polepszenie jakości życia.

Musisz wiedzieć, iż potliwe dłonie to dość często występująca przypadłość, która dotyka nawet 1–3% osób, w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Objawy mogą pojawić się już w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania płciowego, ale zwykle diagnoza jest stawiana w trzeciej dekadzie życia – na ogół w wieku 20–25 lat. Jeżeli Twoje dłonie są często wilgotne, niezależnie od temperatury otoczenia, być może cierpisz na nadmierną potliwość dłoni. Nie zwlekaj i umów się na konsultację lekarską z lekarzem rodzinnym.

Nadmierna potliwość dłoni – objawy

Wydzielanie potu jest u większości osób zjawiskiem całkowicie fizjologicznym i ma na celu utrzymanie stałej temperatury ciała. Zwykle wzmaga się więc w przypadku wzrostu temperatury otoczenia lub pojawienia się gorączki. Pocenie się, będące jedną ze składowych tzw. procesu termoregulacji, umożliwia utrzymanie stałej temperatury organizmu i pozwala na jego optymalne funkcjonowanie.

Kiedy możesz podejrzewać, iż wydzielanie potu jest nadmierne, a potliwe dłonie wymagają konsultacji ze specjalistą? Twoją czujność powinno wzbudzić powtarzające się nagłe pocenie się wewnętrznej części dłoni, zarówno palców, jak i nadgarstka. Objawy zwykle występują symetrycznie na obu dłoniach i może towarzyszyć im zmiana zabarwienia skóry – bladość lub zaczerwienienie. W krótkim czasie ręce stają się mokre, zimne, a niekiedy dochodzi również do niewielkiego obrzęku palców. Dolegliwości mogą się u Ciebie pojawić bez uchwytnej przyczyny lub mieć związek z sytuacją stresową.

Co powoduje nadmierną potliwość dłoni?

W ciele człowieka znajduje się około 4 milionów gruczołów potowych, z czego większość na skórze. Są one bogato unerwione przez włókna nerwów cholinergicznych – składową układu cholinergicznego, odpowiadającego za odpoczynek organizmu i procesy trawienia. Lekarze uważają, że wystąpienie nadmiernej potliwości rąk jest efektem nadmiernej stymulacji receptorów cholinergicznych w gruczołach potowych. Badania naukowe wskazują również, iż na wystąpienie tego zaburzenia mogą mieć wpływ czynniki genetyczne. 

Potliwe dłonie mogą być izolowanym zaburzeniem lub występować wtórnie do innych schorzeń, m.in.:

  • endokrynologicznych – nadczynności tarczycy, cukrzycy, akromegalii, niedoczynności przysadki mózgowej,

  • neurologicznych – choroby Parkinsona, udaru mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego,

  • nowotworów – chłoniaka, nowotworów ośrodkowego układu nerwowego,

  • chorób zakaźnych przebiegających z gorączką – w tym sepsy.

Przyczyną potliwych dłoni mogą być także stosowane leki (np. fluoksetyna), nadużywanie alkoholu oraz niektóre stany fizjologiczne, np. ciąża i menopauza.

Potliwe dłonie – do kogo zgłosić się z tym problemem?

Jeśli zmagasz się z nadmiernym poceniem dłoni, w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza rodzinnego. Specjalista zbierze z Tobą dokładny wywiad dotyczący objawów, m.in. czasu i okolicznościach ich występowania. Zapyta Cię również o towarzyszące choroby przewlekłe i stosowane leki. Następnie przejdzie do badania fizykalnego, podczas którego oceni Twój ogólny stan zdrowia. Jeśli uzna to za konieczne, skieruje Cię na badania dodatkowe – mogą one obejmować badania krwi (w tym morfologię, stężenie glukozy, TSH i badanie wolnych hormonów tarczycy – fT3 i fT4), badanie ogólne moczu czy diagnostykę obrazową (USG tarczycy, brzucha, RTG klatki piersiowej). Jeśli wyniki Twoich badań nie będą wskazywać na wtórne do innych chorób tło dolegliwości, otrzymasz skierowanie do dermatologa.

Dermatolog stawia rozpoznanie choroby na podstawie określonych wytycznych. Specjalista może postawić diagnozę nadmiernej potliwości dłoni, jeśli dolegliwości nawracają u Ciebie przez co najmniej 6 miesięcy i dodatkowo spełniasz przynajmniej 2 kryteria z poniższych:

  • pocenie dłoni jest obustronne,

  • dolegliwości pojawiają się przynajmniej raz w tygodniu,

  • objawy zaburzają codzienną aktywność,

  • nadmierna potliwość nie występuje podczas snu,

  • pierwsze symptomy pojawiły się przed 25. rokiem życia,

  • nadmierne pocenie występuje u członka rodziny.

Dermatolog może wykonać u Ciebie test Minora, czyli test jodowo-skrobiowy. Ta nieinwazyjna metoda umożliwia określenie, których miejsc na skórze dotyczy problem nadpotliwości. Jak przebiega badanie? W pierwszej kolejności dermatolog pokrywa wybrany obszar na skórze 2-procentowym roztworem jodyny. Następnie posypuje tę okolicę skrobią ziemniaczaną. Za dodatni wynik testu, świadczący o nadpotliwości, uznaje się pojawienie się na skórze ciemnoniebieskich plam.

  • Z lekarzem możesz skonsultować się również, gdy masz bardzo suche dłonie, na których skóra pęka i jest szorstka.

Potliwe dłonie – jak można je leczyć?

Jeśli zmagasz się z problemem potliwych dłoni, wiedz, że dolegliwość tę można skutecznie leczyć. Pierwsze kroki w celu zmniejszenia wydzielania potu w obrębie rąk możesz podjąć jeszcze przed konsultacją z lekarzem. Popularnym domowym sposobem na potliwe dłonie jest stosowanie antyperspirantów. Środki te, zwykle w formie płynu, możesz kupić w drogerii lub w aptece i aplikować na skórę słoni 2–3 razy w tygodniu. Jeśli problem nie mija, najwyższy czas umówić się na wizytę do lekarza.

Decyzję co do najlepszej dla Ciebie metody leczenia nadmiernej potliwości rąk powinien podjąć dermatolog. Należą do nich:

  • jontoforeza – zabieg, w którego przebiegu celowo doprowadza się do miejscowego uszkodzenia gruczołów potowych przy użyciu prądu o niskim napięciu,

  • leki antycholinergiczne – blokują one receptory cholinergiczne w gruczołach potowych, przez co hamują wydzielanie przez nie potu; najczęściej stosuje się oksybutyninę,

  • iniekcja (wstrzykiwanie) toksyny botulinowej, tzw. botoksu – zmniejsza wydzielanie przez komórki nerwowe acetylocholiny – substancji, która po połączeniu się z receptorem cholinergicznym w gruczole potowym pobudza go do wydzielania potu,

  • sympatektomia – leczenie operacyjne, polegające na przecięciu współczulnych włókien nerwowych.

Jeśli często towarzyszy Ci lęk czy brak Ci pewności siebie, rozwać zgłoszenie się do psychoterapeuty. Nauka radzenia sobie ze stresem może zmniejszyć nasilenie Twoich objawów i znacznie polepszyć Twoją jakość życia.

Źródła
  1. Brackenrich J., Fagg C., Hyperhidrosis, “StatPearls”, 2022, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459227/. 
  2. Romero F. i in., Palmar hyperhidrosis: clinical, pathophysiological, diagnostic and therapeutic aspects, “Anais Brasileiros de Dermatologia”, 2016, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5193180/.
  3. Gregoriou S. i in., Management Strategies Of Palmar Hyperhidrosis: Challenges And Solutions, “Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology”, 2019, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6781850/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.