Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak i dlaczego warto masować, ćwiczyć i dbać o powięź piersiowo-lędźwiową?

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian28.03.2024Aktualizacja: 28.03.2024

Powięź piersiowo-lędźwiowa stabilizuje, amortyzuje i usprawnia pracę dolnych grup mięśni pleców. Ze względu na złożoną anatomię i funkcje narażona jest na znaczne przeciążenia. Warto o nią dbać, wykonując masaże i ćwiczenia. Sprawdź, jak możesz wesprzeć pracę swojej powięzi piersiowo-lędźwiowej.


powiez-piersiowo-ledzwiowa-funkcje-masaz-i-cwiczenia
Pixabay.com

Polecane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest powięź?
  2. Jakie funkcje pełni powięź piersiowo-lędźwiowa?
  3. Masaż powięzi piersiowo-lędźwiowej
  4. Ćwiczenia powięzi piersiowo-lędźwiowej
  5. Przykładowe ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową

Czym jest powięź?

Powięź ma za zadanie łączyć tkanki wewnątrz organizmu. Rozciąga się wzdłuż całego ciała pod powierzchnią skóry. Otacza i jednocześnie oddziela od siebie wszystkie kości, mięśnie i inne narządy. Stanowi wsparcie strukturalne organizmu – odpowiada za ciągłość i komunikację w strukturach wewnętrznych ustroju.

Przypomina błonę o srebrzystobiałym zabarwieniu. Jej cechą charakterystyczną jest elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie. Składa się z luźno ułożonych włókien kolagenowych, które w zależności od lokalizacji w ciele i pełnionych funkcji mogą składać się z kilku warstw.

Ze względu na złożoną budowę powięź narażona jest na uszkodzenia, przeciążenia i odkształcenia, a to może powodować ból. Fizjoterapeuci w swojej praktyce najczęściej spotykają się z problemami dotyczącymi powięzi piersiowo-lędźwiowej.

Jakie funkcje pełni powięź piersiowo-lędźwiowa?

Powięź piersiowo-lędźwiowa stanowi jeden z najbardziej złożonych kompleksów łącznotkankowych. Pełni funkcje kluczowe dla całej sylwetki. Pośredniczy w przekazywaniu ruchów między kończynami górnymi, tułowiem, miednicą i kończynami dolnymi, a także stabilizuje obręcz biodrową. Rozciąga się od wyrostków kolczystych kręgów piersiowych przez te same elementy kręgów lędźwiowych aż po grzebień kości krzyżowo-biodrowej. Tworzy tzw. kanał włóknisty mięśni grzbietu w dolnym jego odcinku. Oprócz tego łączy się z mięśniami brzucha od boku.

Powięź piersiowo-lędźwiowa przede wszystkim:

  • zapewnia stabilność postawy i kręgosłupa;

  • wspiera w przyjmowaniu i znoszeniu obciążeń, na jakie plecy są wystawiane w ciągu dnia podczas każdej aktywności, ale także w czasie biernego odpoczynku;

  • utrzymuje dolny odcinek grzbietu w optymalnej pozycji w każdych warunkach, dlatego ważne jest, aby powięź cieszyła się dobrą kondycją. 

Kiedy masz zdrowy kręgosłup, powięź piersiowo-lędźwiowa pracuje prawidłowo i nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Jeśli jednak Twój kręgosłup jest obciążony zmianami zwyrodnieniowymi czy zespołem korzeniowym w okolicy lędźwi, powięź ulegnie zbyt dużym napięciom i odkształceniom. Najczęściej objawia się to uczuciem spięcia krzyża i sztywności czy bólem.

Masaż powięzi piersiowo-lędźwiowej

W przypadku uszkodzenia czy przeciążenia powięzi dolnego odcinka pleców, masaż stanowi jeden z najważniejszych zabiegów leczniczych. Zwłóknienia, odkształcenia czy powstałe w jej obszarze punkty spustowe (bolesne zgrubiałe guzki, nadwrażliwe na dotyk) rozbijesz, stosując wiele różnorodnych technik. Jedną z powszechnych jest rolowanie.

Masaż powięzi piersiowo-lędźwiowej zaleci Ci neurolog, ortopeda, lekarz rodzinny lub fizjoterapeuta. Warto mieć jednak pewność, że dolegliwości w dolnym odcinku kręgosłupa, jakie odczuwasz podczas aktywności czy spoczynku, mają pochodzenie powięziowe, a nie np. zwyrodnieniowe. Wtedy niezbędne jest przeprowadzenie kilku badań diagnostycznych, w tym np. RTG. 

Prześwietlenie radiologiczne jest cennym narzędziem w rozpoznawaniu przyczyn dolegliwości pochodzenia kostno-chrzęstnego. Jeśli wyniki uwidocznią niepokojące zmiany na poziomie kręgosłupa lędźwiowego, zwłaszcza jeśli to są zmiany zaawansowane, masaż nie jest zalecany. To nie oznacza jednak, że nie możesz zadbać o powięź piersiowo-lędźwiową w inny sposób. Zabiegi muszą być jednak dostosowane do aktualnego stanu zdrowia.

Możesz szybko skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ortopedą lub neurologiem w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach dostępnych usług z lekarzem rodzinnym skonsultujesz się w ciągu  dnia, a z pozostałymi specjalistami w ciągu 3 dni roboczych. Od 119 zł miesięcznie możesz mieć dostęp zarówno do e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych u specjalistów. Oprócz tego w każdym pakiecie jest też dostępna lista badań, które możesz wykonać bez dodatkowych kosztów, w tym RTG kręgosłupa.

Zamów ofertę na Welbi i sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, wybierając Polisę Zdrowie Welbi.

Ćwiczenia powięzi piersiowo-lędźwiowej

Gimnastyka tej struktury powinna mieć charakter przede wszystkim rozciągający. Podobnie jak masaż, ćwiczenia uelastyczniają włókna powięzi, przez co będzie sprawniej pełnić swoje funkcje. Regularne treningi wspierają korekcję:

  • nieprawidłowych wzorców ruchowych powięzi powstałych w wyniku stanów zapalnych;

  • uszkodzeń i zrostów dolnych partii mięśni pleców;

  • samej powięzi. 

Przede wszystkim ćwiczenia utrwalają wypracowane masażem efekty.

Powięź stanowi system komunikacji niemal całej sylwetki, dlatego trenując jeden obszar ciała przenosisz wysiłek na jej struktury. Powięź piersiowo-lędźwiową możesz ćwiczyć, wykonując wiele prostych czynności. 

Wystarczy, że wykonasz skłon w przód czy do boku, przysiad czy skręt tułowia, ćwiczenia oddechowe z dodatkową pracą rąk (np. unoszeniem ich do góry przy wdechu i opuszczaniu przy wydechu). Pamiętaj jednak, aby ćwiczenia powięzi piersiowo-lędźwiowej były wykonywane prawidłowo. Przyniosą wymierne korzyści, jeśli wyprowadzisz i zakończysz ruch zgodnie z metodyką – dokładnie i w odpowiednim tempie.

Przykładowe ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową

W zestawie ćwiczeń uwzględnij np.:

  • ukłon japoński– usiądź na pięty, ręce proste wyciągnij w górę i wykonaj skłon do przodu (możesz urozmaicić ćwiczenie oddechem – weź wdech, znajdując się w pozycji wyjściowej, czyli siedząc na piętach, a wydech zrób podczas skłonu);

  • koci grzbiet – klęknij w podporze, głowę trzymaj pomiędzy ramionami i wykonaj wygięcie kręgosłupa do góry tak, aby zaokrąglił się on w parabolę;

  • skłon w bok – stań w rozkroku, jedna rękę połóż na biodra, drugą unieś nad głowę i wykonaj skłon do boku przeciwległego niż wyprostowana ręka. Następnie zmień strony ćwiczenia.

Ćwiczenia powięzi piersiowo-lędźwiowej prowadź w ramach gimnastyki porannej czy korekcyjnej. Mogą one też stanowić uzupełnienie stretchingu czy jogi, a także rozgrzewki przed Twoim ulubionym treningiem.

Źródła
  1. A.M. Borowicz, M. Osmańska, Horyzonty Współczesnej Fizjoterapii, WSEIT, Poznań 2016.
  2. D. Lesondak, Powięź bez tajemnic, Galaktyka, Łódź 2018.
  3. P. Poncyliusz, Atlas fizjologii powięziowej, Odnova-Med, Szczecin 2020.
  4. R. Schleip, Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
Popularne w kategorii Fitness
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.