5 sposobów na dobry sen
Zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia i wydajności w ciągu dnia. Jeśli chcesz, aby Twoja pamięć i koncentracja funkcjonowały na wysokim poziomie, zdolności motoryczne były prawidłowe, a samopoczucie dobre, to w pierwszej kolejności musisz zadbać o nocny wypoczynek. Nie pomogą Ci kolejne filiżanki kawy, cudowne suplementy na pracę mózgu ani napoje energetyczne. Twój mózg do prawidłowej pracy potrzebuje otrzymać odpowiednią porcję snu. Ale co zrobić, jeśli po zgaszeniu światła sen nie nadchodzi, czujesz natłok myśli, przewracasz się z boku na bok, a rano czujesz zmęczenie?
Trudności z zasypianiem i bezsenność to częste problemy, którym w większości przypadków można skutecznie zaradzić zmianami w stylu życia. Poznaj 5 pomocnych sposobów na dobry sen.
Polecane
1. Zadbaj o brak dostępu światła do sypialni
Światło latarni prześwitujące przez żaluzje, włączona lampka nocna czy światło z korytarza mogą zaburzać proces zasypiania. Melatonina, nazywana hormonem snu, to związek odpowiadający za rytm dobowy i prawidłowy sen. Produkcja melatoniny zachodzi głównie w ciemności, a dostęp światła hamuje jej wytwarzanie. Wraz z niedoborem melatoniny maleją Twoje szanse na dobry, zdrowy sen, w zamian pojawiają się zaburzenia rytmu snu i czuwania. Zadbaj, żeby nocą w Twojej sypialni było po prostu ciemno.
2. Unikaj picia alkoholu przed snem
Wydawałoby się, że lampka wina czy kieliszek koniaku pozwolą Ci się wyspać. I faktycznie – alkohol w pewnym sensie pomaga zasnąć, bo wpływa na stężenie adenozyny i wywołuje uczucie senności, ale za to może prowadzić do pogorszenia jakości snu, szczególnie w ważnej dla regeneracji fazie REM.
Gdy zasypiasz pod wpływem alkoholu, dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy fazami snu i nawet jeśli to był długi sen, to możesz obudzić się niewyspany. Drugim niekorzystnym skutkiem picia alkoholu przed snem jest jego wpływ na rozluźnienie mięśni gardła, co prowadzi do trudności w oddychaniu i chrapania. Wykazano, że alkohol zwiększa o 25% ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. Wniosek – najlepiej zrezygnować z picia alkoholu co najmniej 2-3 godziny przed zaśnięciem.
3. Nie używaj urządzeń elektronicznych przed zaśnięciem
Pamiętaj też, że niebieskie światło z ekranów smartfonów hamuje wydzielanie melatoniny nawet o 22%! Dlatego unikaj korzystania z urządzeń emitujących światło około 2 godziny przed zaśnięciem. Jeśli to niemożliwe, to przynajmniej zredukuj jasność ekranu do minimum, ale odłożenie telefonu jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Czytanie stresujących wiadomości, oglądanie filmów czy granie w gry przed snem, zdecydowanie utrudnia wyciszenie się i spokojne zaśnięcie.
4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni i świeże powietrze
Temperatura w sypialni powinna być dość niska, najlepiej jeśli mieści się w granicach 16-19°C. Najlepiej przewietrzyć sypialnię przed snem – nie tylko pozwala to obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu, ale też zapewnia przypływ tlenu. Po takim przygotowaniu sypialni na pewno będzie Ci łatwiej zasnąć.
5. Pamiętaj o wysiłku fizycznym w ciągu dnia
Twój organizm będzie wdzięczny, jeśli zadbasz o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Regularne, niezbyt intensywne ćwiczenia korzystnie wpływają na jakość nocnego wypoczynku i mogą wydłużyć długość snu o ponad 40 minut. Dzięki aktywności fizycznej Twój mózg będzie lepiej dotleniony, obniży się poziom stresu i zdecydowanie łatwiej będzie Ci zasnąć.
- A. C. King, R. F. Oman, G. S. Brassington, D. L. Bliwise, W. L. Haskell, Moderate-intensity exercise and self-rated quality of sleep in older adults. A randomized controlled trial, JAMA. 1997;277(1):32-37.
- S. Z. Assefa, M. Diaz-Abad, E. M. Wickwire, S. M. Scharf, The Functions of Sleep, Neuroscience, Volume 2, Issue 3, 155–171.
- T. Roehrs, T. Roth, Sleep, sleepiness, and alcohol use, Alcohol Res Health, 2001;25(2):101-9.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.