Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Które pozycje w jodze są najważniejsze?

Agata Muchowska27.02.2023Aktualizacja: 04.10.2023

Joga to popularna metoda osiągania równowagi psychofizycznej i walki ze stresem. Polega na wykonywaniu określonych ruchów, z których każdy ma jakieś znaczenie. Dowiedz się, jak rozpocząć przygodę z jogą i które pozycje są najważniejsze.


pozycje-w-jodze-jakie-sa-podstawowe-asany
unsplash.com

Polecane

cwiczenia-rozciagajace-stretching-z-pilka-z-tasma
Fitness
1 min.
Stretching – zestaw ćwiczeń rozciągających wolnych oraz z piłką i taśmą
14.05.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
stanie-na-glowie-co-daje-jakie-sa-korzysci
Fitness
1 min.
Stanie na głowie - co daje? Jakie są korzyści?
29.10.2021
jakie-cwiczenia-sa-skuteczne-na-nietrzymanie-moczu
Fitness
1 min.
Jakie ćwiczenia są skuteczne na nietrzymanie moczu?
28.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest joga?
  2. Podstawowe pozycje w jodze
  3. Jak zacząć ćwiczyć jogę?
  4. Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Czym jest joga?

Joga to nie tylko zestaw ćwiczeń, które pomogą zachować Ci dobrą kondycję psychofizyczną. To przede wszystkim cała filozofia, która odkrywa zależności między zdrową duszą a ciałem. Pierwsze wzmianki o jodze pochodzą z doliny Indusu i datowane są na ok. 2000 lat p.n.e. Już wówczas uważano, że odpowiedni trening połączony z medytacją oraz życie w zgodzie z zasadami moralnymi gwarantuje szczęście i zdrowie. 

Ludzie zaczęli zauważać zbawienny wpływ jogi na ciało i duszę, dzięki czemu zdobywa ona coraz większą rzeszę fanów. Z czasem powstawały różne odłamy tej dyscypliny. Obecnie istnieją następujące rodzaje jogi:

  • hathajoga,

  • ashtanga joga,

  • air joga,

  • vinyasa joga,

  • yin joga,

  • bikram joga,

  • power joga,

  • joga Iyengara,

  • kundalini joga.

Najpopularniejszą gałęzią jogi jest hathajoga. Łączy ona w sobie wiele odmian tej dyscypliny. Ich podstawą są asany, czyli określone pozycje, i pranajama – metody oddychania. Ten rodzaj jogi w przeciwieństwie do klasycznej opiera się bardziej na sferze fizycznej niż filozoficznej. Celem hathajogi jest poprawa kondycji, wzmocnienie całego organizmu i osiągnięcie równowagi. Poleca się ją zwłaszcza początkującym. 

Dla bardziej zaawansowanych przeznaczona jest dynamiczna ashtanga joga. Polega ona na wykonywaniu tych samych asanów przez cały czas, aż do osiągnięcia perfekcji. Poszczególne odmiany jogi różnią się od siebie nieznacznie. Niektóre, tak jak yin joga, zmierzają do osiągnięcia wewnętrznej harmonii, inne natomiast, jak air joga, wprowadzają element akrobatyki. Wszystkie jednak mają na celu osiągnięcie równowagi między ciałem a duszą, redukcję stresu i poprawę kondycji.

Podstawowe pozycje w jodze

Każdy rodzaj jogi opiera się na asanach, czyli na pozycjach, w których będziesz ćwiczyć. Pomogą Ci one zachować odpowiednią postawę oraz poznać własne ciało. Joga dla początkujących opiera się na podstawowych pozycjach. Należą do nich:

  • pozycja kota,

  • pozycja psa z głową w dół,

  • pozycja rozciągającego się szczeniaka,

  • pozycja góry,

  • pozycja krzesła,

  • pozycja drzewa,

  • pozycja dziecka,

  • świeca,

  • mostek,

  • skręt.

W sumie pozycji w jodze jest kilkadziesiąt i stale ewoluują. Aby jednak przejść do bardziej skomplikowanych asanów, musisz zacząć od podstaw. 

Jednym z podstawowych założeń jogi jest szacunek do własnego ciała. Wykonując ćwiczenia, słuchaj swojego organizmu i systematycznie zwiększaj jego możliwości poprzez wprowadzanie kolejnych asanów. Na początek najlepsza będzie pozycja góry. Musisz stanąć na macie ze złączonymi nogami i z rękoma wzdłuż tułowia. W tej pozycji napnij wszystkie mięśnie. Ta z pozoru błaha pozycja wyostrzy Twoją koncentrację i poprawi postawę. Góra jest pozycją wyjściową do innych asanów. 

Pamiętaj, że równie ważne co asany jest kontrolowanie oddechu, czyli pranajama. Zacznij od prostego ćwiczenia – rozluźnij się, połóż ręce na brzuchu i obserwuj, jak on z każdym wdechem się podnosi, a z wydechem opada. Weź wdech przez nos i zwróć uwagę, jaką drogę przemierza w Twoim ciele powietrze aż do wydechu ustami. Dzięki ćwiczeniom oddechowym łatwiej będzie Ci się skoncentrować i opanować stres.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Aby zacząć swoją przygodę z jogą, potrzebujesz przede wszystkim dobrych chęci. Warto także najpierw udać się do lekarza i sprawdzić, na jaki zakres ruchów pozwala Ci zdrowie. Zanim zaczniesz ćwiczyć jogę w domu, skorzystaj z pomocy doświadczonego instruktora. Pokaże Ci on krok po kroku, jak prawidłowo wykonywać asany i jak odpowiednio oddychać. Joga w domu powinna być wykonywana na antypoślizgowej, stabilnej powierzchni. Najlepsza będzie specjalna mata, którą kupisz w każdym sklepie sportowym. Jeśli nie wiesz, jak się potoczy Twoja przygoda z jogą i nie chcesz inwestować w matę, możesz wykorzystać np. dywan. Pamiętaj także o luźnym, wygodnym stroju, który nie krępuje ruchów i nie odwraca Twojej uwagi. Trenuj najlepiej boso albo w skarpetkach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń zwiąż włosy i zdejmij biżuterię.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Joga to bardzo uniwersalny zestaw ćwiczeń, który może praktykować niemal każdy, komu pozwala na to stan zdrowia. Polecana jest zarówno osobom starszym, które chcą wzmocnić swoje ciało, jak i młodym. Joga pomoże Ci, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, chcesz pozbyć się napięcia i zredukować stres oraz zadbać o swoją kondycję psychofizyczną. 

Systematyczne ćwiczenie jogi ma udokumentowany pozytywny wpływ na zdrowie. Obniża ciśnienie krwi, sprzyja produkcji nowych neuronów w mózgu, dzięki czemu masz więcej chęci do życia i kreatywności w pracy. Podnosi też wydolność organizmu, ciało będzie bardziej rozciągnięte, gibkie, przez co mniej podatne na urazy. Pozytywne skutki jogi zauważysz także na swojej twarzy, gdyż joga zwiększa produkcję antyoksydantów, odpowiedzialnych za regenerację skóry. Dzięki zmianom w strukturze mózgu łatwiej będzie Ci pokonać ból. Zminimalizuje też ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak: zawał serca, miażdżyca, udar, cukrzyca i otyłość. Poprawi również trawienie i wzmocni odporność. Joga zmniejsza poziom kortyzolu, więc polepszy się Twoje samopoczucie i zmniejszy się ryzyko zachorowania na depresję. 

Warto rozważyć praktykowanie jogi ze względu na jej holistyczne działanie na organizm. Twoje ciało z pewnością Ci za to podziękuje.

Źródła
  1. M. Cory, Joga. Kompletny przewodnik dla początkujących, tłum. A. Parafiańczuk, Vital, Białystok 2019.
  2. G. Hirschi, Joga 7/7. Codzienna praktyka jogi dla zabieganych, tłum. I. Odorowicz-Śliwa, Vivante, Białystok 2019.
  3. L. Kaminoff, Joga, tłum. A. Jurga, Vital, Białystok 2020.
  4. L. Walker, Joga w medycynie energetycznej. Naucz się pracować z własną energią i odzyskaj zdrowie, tłum. A. Bergiel, Vital, Białystok 2021.
  5. B.K.S. Iyengar, Joga światłem życia, Galaktyka, Łódź 2011.
  6. K. Martin, Hatha Joga, tłum. E. Piłasiewicz, Studio Astropsyhologii, Białystok 2014.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
joga-w-ciazy-jakie-zalety-maja-te-cwiczenia
Zdrowie
2 min.
Joga w ciąży - jakie zalety mają te ćwiczenia?
24.01.2022
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.