Jak zapobiegać i leczyć problemy z utrzymaniem erekcji?
Otyłość, wiek, stres to tylko kilka przyczyn, które sprawiają, że mężczyźni cierpią na problemy z erekcją. W większości przypadków można ich uniknąć, zmieniając tryb życia na zdrowszy.
Jak objawiają się problemy z utrzymaniem erekcji?
Erekcja jest fizyczną reakcją na stan podniecenia i gotowości do odbycia stosunku seksualnego. Odpowiedzią organizmu na bodziec seksualny jest pobudzenie ośrodka erekcji w układzie nerwowym (znajduje się on w rdzeniu kręgowym). Skutkuje to reakcją układu naczyniowego - krew zaczyna wypełniać ciała jamiste penisa. Podczas prawidłowej erekcji penis jest sztywny i nabrzmiały podczas całego zbliżenia.
W sytuacji, gdy ta reakcja nie następuje lub w trakcie zbliżenia członek traci sztywność, wówczas możemy mówić o problemach z erekcją. Brak zdolności do odbycia stosunku ma destrukcyjny wpływ na psychikę mężczyzny. Zaburzenia erekcji należy leczyć, ponieważ mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.
Jeśli obserwujesz u siebie problem z utrzymaniem wzwodu na tyle długo, aby odbyć pełny stosunek seksualny, to znak, że w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego. Zaniedbanie tego problemu poprzez wycofanie się z życia seksualnego nie jest rozwiązaniem. Może bowiem spowodować całkowity brak zdolności do osiągnięcia wzwodu i poważne problemy psychiczne. Odnalezienie przyczyny zaburzeń erekcji to często pierwszy krok do tego, aby zmienić styl życia na zdrowszy i wykonać badania, które zobrazują Twój aktualny stan zdrowia.
Jakie mogą być przyczyny zaburzeń erekcji?
Czynniki, które mogą wpływać niekorzystnie na potencję u mężczyzny, mogą mieć swoje źródło zarówno w stanach chorobowych, jak i w psychice. Niestety lista potencjalnych przyczyn problemów z erekcją jest dość długa. Na szczęście droga od ich zdiagnozowania do zmian mających na celu poprawienie sytuacji już nie. Czasem trzeba pewne czynniki wyeliminować, a czasem pomocna może okazać się zdrowa dieta na potencję.
Najczęstsze fizyczne przyczyny problemów z utrzymaniem erekcji u mężczyzn:
choroby endokrynologiczne i metaboliczne - cukrzyca, zespół metaboliczny, hiperlipidemia, hipogonadyzm, zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
miażdżyca i nadciśnienie tętnicze,
przebyty udar mózgu.
stwardnienie rozsiane,
niewydolność wątroby i nerek,
POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc),
choroba Peyroniego,
złamanie prącia,
choroby prostaty,
przebyte urazy rdzenia kręgowego lub miednicy.
Należy zwrócić również uwagę na fakt, że niektóre leki, szczególnie te powodujące obniżenie ciśnienia, mogą powodować problemy z utrzymaniem wzwodu. Oczywiście nie wolno Ci odstawić leczenia, które ma za zadanie chronić Cię przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest konsultacja z lekarzem. Można zmienić preparat lub dostosować jego zażywanie tak, aby leczenie przebiegało prawidłowo, ale nie zaburzało życia seksualnego.
Problemy z utrzymaniem erekcji mogą mieć również podłoże psychologiczne. Depresja, chroniczny stres, konflikty w związku lub brak zainteresowania dotychczasowym partnerem. Do listy dopisać również niezdrowy styl życia oraz nałogi. Niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę, jak destrukcyjny wpływ ma palenie papierosów i picie alkoholu.
Jak przeciwdziałać zaburzeniom erekcji?
Każdy z nas wie, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Regularne wizyty na siłowni, jazda na rowerze czy choćby codzienny spacer na świeżym powietrzu pozytywnie wpłyną na jakość Twojego życia - również seksualnego. Aktywny tryb życia i zdrowa dieta to najlepsza profilaktyka. Unikniesz otyłości i całego spektrum dolegliwości, które powoduje. Co więcej, zyskasz większą energię do działania, zatem również Twoje libido utrzyma się na prawidłowym poziomie. Nie musisz wybierać konkretnej formy aktywności fizycznej - uprawiaj taki sport, który sprawia Ci najwięcej przyjemności. Umiarkowana, ale regularnie wykonywana aktywność poprawia ogólną wydolność organizmu i pomaga zredukować stres.
Do treningów dołącz również ćwiczenia mięśni Kegla - dużo mówi się o nich w kontekście kobiecego zdrowia intymnego, a jak to wygląda u mężczyzn? Trening Kegla to zestaw ćwiczeń skupiających na utrzymaniu odpowiedniego napięcia dna miednicy. To właśnie tam znajdują się mięśnie Kegla. Mężczyźni mogą je ćwiczyć podobnie jak kobiety - w każdej sytuacji. Wystarczy napinać je na 3 sekundy i rozluźniać - sesje wykonuje się w trzech seriach po 10 powtórzeń. Trening mięśni Kegla zapobiega zaburzeniom erekcji i pomaga je leczyć.
Powtarzające się problemy z utrzymaniem wzwodu skonsultuj z urologiem. Badanie gruczołu krokowego wyklucza jedną z przyczyn. Prostata jest odpowiedzialna za prawidłowe działanie układu rozrodczego, a jej choroby są dość powszechne wśród mężczyzn w starszym wieku. Regularne kontrole u urologa pozwolą Ci uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.
Zdrowy tryb życia, rzucenie nałogów i regularne badania nie pomogą, gdy w grę wchodzą problemy natury psychologicznej. Często problemy z utrzymaniem erekcji znikają w momencie rozwiązania problemów życiowych czy po zażegnaniu konfliktów w związku. Z pomocą przyjdzie Ci psycholog, który zaproponuje odpowiednią formę terapii.
Jeśli obawiasz się, że cukrzyca bądź choroby układu krążenia doprowadzą do zaburzeń erekcji, albo już zmagasz się z tym problemem i chcesz uzyskać pomoc w diagnostyce i leczeniu, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym urologa) oraz wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.
- Ch. M. Evans, P. Kell, Zaburzenia wzwodu, wyd. Health Press, 2016 r.
- Z. Izdebski, Objawy i trudności w życiu seksualnym, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006
- Z. Lew-Starowicz, Wszystko da się naprawić, wyd. Czerwone i Czarne, 2015 r.
- M. Dębowska, A. Szulc, P. Gałecki, Seks a zdrowie psychiczne, wyd. Oficyna Wydawnicza Medyk, 2019 r.
- https://pulsmedycyny.pl/problemy-z-erekcja-wyprzedzaja-o-kilka-lat-zawal-serca-876658 Puls Medycyny [dostęp 17.06.2021 r.]
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.