Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
Problemy ze stawami mogą dotyczyć osób w każdym wieku. U młodszych osób są to zwykle schorzenia związane z urazami czy przeciążeniem, a wraz z wiekiem częściej pojawiają się stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. W przypadku problemów ze stawami pierwsze kroki warto skierować do internisty, który zleci odpowiednie badania i skieruje Cię do ortopedy bądź reumatologa. Najwygodniej skorzystać w tym celu z e-wizyty – bez kolejek i wychodzenia z domu porozmawiasz ze specjalistą o tym co Ci dolega.
Polecane
Bóle kolan
Dolegliwości ze strony stawu kolanowego to powszechny problem – występują zarówno u osób prowadzących aktywny tryb życia jak i u tych spędzających większą część dnia przy biurku. Do pierwszych objawów zwiastujących problemy ze stawem kolanowym zaliczamy:
ból kolan przy wchodzeniu po schodach,
niepokojące “chrupanie” w kolanie,
trudności przy wstawaniu z krzesła.
W przypadku problemów z kolanem najlepiej skonsultować się z ortopedą, który zdecyduje czy konieczne jest wykonanie badań obrazowych (np. RTG, USG lub rezonans magnetyczny) w celu postawienia diagnozy. Skierowanie na te badania lekarz może wystawić podczas e-wizyty, co znacznie przyspiesza diagnostykę i oszczędza czas.
Bóle biodra
Dolegliwości bólowe oraz ograniczenie funkcji stawu biodrowego mogą być wynikiem wielu schorzeń. Najczęstszą jest choroba zwyrodnieniowa stawu, ale przyczyną bólu mogą być także choroby kręgosłupa, narządów jamy brzusznej czy nowotwory. Choroba zwyrodnieniowa – koksartroza – należy do chorób przewlekłych, postępujących. Jeśli odczuwasz ból w okolicy stawu biodrowego, warto porozmawiać z lekarzem ortopedą. Nieleczona koksartroza może prowadzić nawet do inwalidztwa, a sam proces leczenia jest długotrwały.
Zwyrodnienia stawów
Niewielkie stany zapalne i mikrouszkodzenia chrząstki stawowej początkowo mogą nie dawać wyraźnych objawów, jednak z czasem prowadzą do zaburzenia struktury chrząstki stawowej, silnego stanu zapalnego, zniekształcenia i uszkodzenia tkanek stawu oraz rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Przy tym schorzeniu pojawia się bolesność i sztywność stawów, które utrudniają poruszanie i niekorzystnie wpływają na jakość życia. Szybkie wdrożenie leczenia i rehabilitacja umożliwiają zahamowanie rozwoju choroby.
Bóle w obrębie wielu stawów
Bóle w obrębie wielu stawów mogą być objawem chorób takich jak:
młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – ta choroba najczęściej dotyka dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia. Jest chorobą przewlekłą o podłożu autoimmunologicznym. Typowe objawy dla tego schorzenia to ból i obrzęk stawów, które mogą doprowadzić do ograniczenia możliwości ruchowych pacjenta,
toczeń rumieniowaty układowy – to układowa choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. W przebiegu choroby uszkodzeniu ulegają: skóra, stawy i nerki, ale zmiany chorobowe mogą dotyczyć każdego narządu i tkanki,
zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – atakuje kręgosłup, powodując ból i sztywność. W zaawansowanej postaci choroby, w miejscach połączeń kręgów tworzą się zespolenia kostne,
reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – jest chorobą autoimmunologiczną, która najczęściej atakuje niewielkie stawy dłoni i nadgarstków oraz może prowadzić do ich zniekształcenia,
łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) – atakuje stawy i skórę, powodując jej łuszczenie się,
twardzinę układową – jest przewlekłą układową chorobą tkanki łącznej. Charakteryzuje ją postępujące włóknienie skóry, naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych,
zespół Sjögrena – choroba prowadzi do uszkodzenia gruczołów wydzielania zewnętrznego (głównie łzowych i ślinowych) oraz zmian zapalnych wieloukładowych,
dna moczanowa – w wyniku tej choroby dochodzi do wytrącania się kryształów moczanu sodu w płynie wypełniającym torebki stawowe.
W przypadku schorzeń autoimmunologicznych diagnostyką i leczeniem zajmuje się specjalista reumatolog, często we współpracy z ortopedą.
Jakie badania może zlecić ortopeda?
Podczas e-wizyty lekarz może wypisać e-skierowanie na badania, które pomogą zdiagnozować przyczynę Twoich dolegliwości. Mogą to być m.in. takie badania jak:
morfologia krwi, OB, CRP lub inne parametry,
badanie RTG lub USG chorego stawu,
rezonans magnetyczny.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.