Profilaktyka
Z artykułów w tej kategorii dowiesz się, na czym polega prowadzenie zdrowego stylu życia, jak ważna jest codzienna aktywność fizyczna i systematyczne wykonywanie badań diagnostycznych. Przeczytasz również o tym, jak dbać o poszczególne układy organizmu, jak interpretować różne objawy oraz jak sprawić, żeby dieta pozytywnie wpływała na samopoczucie.
Badania profilaktyczne – jakie i kiedy należy wykonać?
Jeśli nie chorujesz przewlekle, badania profilaktyczne wykonuj minimum raz w roku. Pakiety badań profilaktycznych dla kobiet i mężczyzn są nieco inne, różnią się też w zależności od tego, ile masz lat.
Do najczęściej wykonywanych badań wchodzących w zakres profilaktyki zdrowotnej zalicza się m.in.:
morfologię,
badanie moczu,
glukozę,
hormony tarczycy (przede wszystkim u kobiet),
próby wątrobowe,
EKG,
USG jamy brzusznej,
cytologię (u kobiet),
badanie gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn,
białko ostrej fazy (CRP),
OB (odczyn Biernackiego).
Co daje wykonywanie badań profilaktycznych?
Wczesna profilaktyka pozwala na wykrycie zarówno chorób przewlekłych, określanych jako cywilizacyjne (np. cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego), jak i poważnych schorzeń nowotworowych (w tym raka płuc, jelita grubego, wątroby). Im wcześniej rozpozna się nieprawidłowości w funkcjonowaniu organów, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie choroby.
Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na złagodzenie lub pozbycie się objawów. To sprawia, że profilaktyka prozdrowotna może uratować życie. Dowiedz się o niej więcej i zadbaj o siebie. Poznaj również drogocenną moc ziół i przekonaj się, jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Przeczytaj, jak dbać o skórę i dlaczego warto nawadniać organizm. W ten sposób znacznie łatwiej zyskasz dobrą kondycję całego organizmu.