Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Skuteczne metody odstraszania wszy

Marta Drzazga31.05.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Wszy ludzkie to małe, ale uciążliwe owady, które są bezpośrednią przyczyną wszawicy i mogą powodować także dur brzuszny. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby skutecznie je odstraszyć. Na rynku dostępne są m.in. gumki do włosów i spraye odstraszające wszy. Doskonale sprawdzą się też olejki eteryczne o zapachu lawendy, kokosa, mentolu czy anyżu.


co-odstrasza-wszy-jak-najlepiej-zapobiegac-wszom.jpg
pixabay

Polecane

wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Spis treści
  1. Skąd się biorą wszy?
  2. Przede wszystkim higiena
  3. Jak zapobiegać wszom? Popularne sposoby
  4. Gumki do włosów
  5. Spray do włosów
  6. Olejki eteryczne

Skąd się biorą wszy?

Wszy i powodowana przez nie wszawica wciąż są tematem tabu, bo kojarzą się z ubóstwem i brudem. Oczywiście brak higieny sprzyja rozprzestrzenianiu się tego pasożyta, jednak można zarazić się nim wszędzie – w każdym klimacie i w każdych warunkach. Aby znaleźć skuteczny sposób na zwalczanie intruzów, musisz wiedzieć, skąd się biorą wszy

Wesz jest pasożytem typowo ludzkim, więc nie zarazisz się nią od psa czy kota. Możesz ją złapać tylko poprzez bliski kontakt z osobą, która jest nosicielem, w czasie używania jej grzebienia czy ręcznika lub też podczas spania w jej pościeli. Pasożyty potrafią przeżyć poza ciałem żywiciela około 48 godzin, dlatego często znajdują się na przedmiotach codziennego użytku.

Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszy. Najczęściej zarażają się nimi dzieci w przedszkolu i w szkole podczas zabaw kontaktowych lub w czasie obozów wakacyjnych. Wszy mogą pojawić się też w miejscu pracy lub akademiku. Sprawdź, jak im zapobiegać i uniknąć uciążliwych dolegliwości związanych z wszawicą. 

Przede wszystkim higiena

Mimo że domowych sposobów na wszy jest wiele, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Najskuteczniejszym sposobem, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wszawicy, jest zachowanie zasad higieny. Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, Twoim zadaniem jest wytłumaczenie maluchowi, czym są wszy i w jaki sposób można ich uniknąć. Z pomocą przychodzi literatura dziecięca. W księgarniach znajdziesz wiele książeczek, które za pomocą obrazków wytłumaczą dziecku, na czym polega problem, i pomogą utrwalić potrzebne wiadomości.

Zalecenia dotyczące higieny nie są adresowane wyłącznie do dzieci. Aby skutecznie zapobiegać wszom:

  • używaj tylko własnych przyborów do higieny, takich jak szczotka do włosów czy ręcznik;

  • nie śpij w cudzej pościeli i nie wymieniaj się ubraniami z innymi osobami;

  • regularnie zmieniaj i pierz bieliznę, aby zapobiec pojawieniu się wszy odzieżowej. Możesz wypróbować płyn do płukania o zapachu lawendy, którego wszy nie lubią;

  • w miarę możliwości unikaj aktywności kontaktowych w miejscu pracy, szczególnie jeśli wiesz, że pojawiła się tam wszawica. Małe dzieci trudno przekonać, aby zrezygnowały z zabaw kontaktowych, jednak możesz od początku uczyć je, że nie należy stykać się głowami z kolegą lub koleżanką;

  • jeśli Twoje dziecko jedzie na kolonie, zadbaj o to, aby miało fryzurę, która jest łatwa w pielęgnacji i na której szybko można zauważyć zmiany.

Jak zapobiegać wszom? Popularne sposoby

Na rynku znajdziesz wiele preparatów zwalczających wszy, a oprócz nich dostępne są środki ochronne. W profilaktyce wszawicy pomogą specjalne gumki do włosów, spraye lub naturalne olejki eteryczne.

Gumki do włosów

To produkty przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, jednak mogą być stosowane również przez osoby dorosłe. Specjalne gumki do włosów mają bardzo intensywny zapach, który odstrasza wszy. Co ważne, nie jest to skomplikowany w obsłudze gadżet, ale praktyczny i uniwersalny przedmiot codziennego użytku.

Gumki do włosów odstraszające wszy są dostępne dla dzieci od 3. roku życia, co w praktyce oznacza, że będą idealne dla przedszkolaków, które są szczególnie narażone na wszawicę. Uważaj, aby ich nie zamoczyć, i pamiętaj, że wraz z zapachem tracą one swoje zastosowanie. Gdy zapach stanie się mniej wyczuwalny, wymień gumkę na nową.

Spray do włosów

Nie każdy ma fryzurę, która pozwala na noszenie gumek. Dlatego powstały spraye do włosów, które odstraszają wszy. Aplikacja produktu jest bardzo prosta – wystarczy rozpylić go na włosach oraz skórze głowy i poczekać, aż wyschnie. Zdecydowana większość dostępnych na rynku specyfików nie daje efektu przetłuszczonych włosów i jest całkowicie niewidoczna. Preparaty zdradza tylko charakterystyczny, antykomarowy zapach. 

Olejki eteryczne

Wszy nie tolerują niektórych zapachów, dlatego możesz je odstraszyć za pomocą olejków eterycznych. Już kilka kropel intensywnego aromatu wystarczy, aby skutecznie zniechęcić intruza. Możesz wylać kilka kropel na ubranie lub ciało. Niektóre z nich być może są składnikami Twoich ulubionych perfum.

Oto zapachy, których wszy szczególnie nie tolerują:

  • lawenda,

  • mentol,

  • eukaliptus,

  • kokos,

  • jaśmin,

  • anyż.

Źródła
  1. J. Izdebska, Wszy, poznaj i pokonaj problem, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014.
  2. N. Davies, Robale, czyli co nas zżera, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019.
  3. E. Grave, Head lice, The Disgusting Critters Series, Wydawnictwo Tundra Books, Toronto 2015.
  4. M. James, How To Treat Head Lice In 14 Minutes, Treatment Removal and Homemade Remedies, Wydawnictwo Createspace Independent Publishing Platform, Scotts Valley 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.