Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a NFZ – czym się różnią?

Redakcja22.12.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to oferta, która jest coraz częściej wybierana zarówno przez pracodawców poszukujących atrakcyjnych benefitów dla pracowników, jak i przez osoby chcące ubezpieczyć się na własną rękę. Co daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne i jak wygląda na tle usług NFZ?


prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-zamiast-nfz

Polecane

choroby-zakazne-dzieci-i-doroslych-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Choroby zakaźne dzieci i dorosłych – do jakiego specjalisty się udać?
30.08.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
zawroty-glowy-przy-wstawaniu-kto-je-leczy
Telemedycyna
1 min.
Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?
01.12.2021
Spis treści
  1. Ubezpieczenie zdrowotne na NFZ
  2. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  3. Czy ubezpieczenie NFZ to najlepsze rozwiązanie?
  4. Zalety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenie zdrowotne na NFZ

W Polsce większość osób jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Obowiązek ten został wprowadzony na mocy ustawy z lutego 1997 roku. Dzięki temu wszystkie osoby ubezpieczone mają możliwość korzystania z usług medycznych służących ochronie zdrowia oraz leczeniu. Opłacanie odpowiednich składek uprawnia do wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów, badań diagnostycznych, opieki szpitalnej, pobytów w uzdrowiskach czy rehabilitacji. W naszym kraju składki zdrowotne przekazywane są do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a następnie do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).


Wśród osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym można wymienić m.in. pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia, rolników, osoby prowadzące działalność gospodarczą, duchownych, żołnierzy, emerytów i rencistów, uczniów, studentów, osoby pobierające np. świadczenie socjalne w czasie urlopu czy zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowej pracy, bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy oraz dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły.


W przypadku wymienionych osób obowiązek zgłoszenia ich do obowiązkowego ubezpieczenia spoczywa na płatniku składek, którym może być np. pracodawca lub w przypadku dzieci rodzice.


Ubezpieczenie NFZ nie jest jednak zarezerwowane dla pacjentów spełniających opisane kryteria i w związku z tym objętych tym obowiązkiem. W razie potrzeby można również zawrzeć dobrowolną, indywidualną umowę z NFZ i samodzielnie opłacać składki. Warto przy tym zadbać o to, by w ubezpieczeniu nie było przerw – w przeciwnym razie NFZ zażąda uregulowania zaległości naliczonych w tym czasie.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne w ramach umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym lub komercyjnym podmiotem medycznym. W takim przypadku wybór jest znacznie szerszy niż przy NFZ. Można przebierać zarówno w różnych firmach obecnych na rynku, jak i w oferowanych przez nie pakietach – zazwyczaj jest ich kilka i różnią się między sobą zarówno ceną, jak i zakresem dostępnych świadczeń, do których mogą należeć np.: wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i innych specjalistów, badania laboratoryjne i obrazowe (takie jak USG, rezonans magnetyczny czy RTG), szczepienia, wizyty domowe czy rehabilitacja.

Czy ubezpieczenie NFZ to najlepsze rozwiązanie?

Nie da się ukryć, że obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne lub dobrowolnie wykupione ubezpieczenie na NFZ mają swoje zalety i dają trudne do zastąpienia poczucie bezpieczeństwa. Zawierając umowę z pracodawcą, zdecydowanie warto zadbać o to, by wiązała się ona z opłacaniem składek ZUS. Jednocześnie trzeba podkreślić, że publiczna opieka zdrowotna ma swoje ograniczenia i bywa niedoskonała. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na bardzo długie kolejki do specjalistów – w skrajnych przypadkach na konsultację czeka się nawet kilkanaście miesięcy. Wszystkie tego typu wizyty, a także badania wymagają skierowań, czyli podjęcia dodatkowego wysiłku. Dodatkowo w ramach podstawowego ubezpieczenia pacjent ma dostęp tylko do części badań i świadczeń. Dotyczy to m.in. usług stomatologicznych.


A jak ubezpieczenie NFZ prezentuje się cenowo? Pod koniec roku 2023 miesięczna opłata za dobrowolne ubezpieczenie na NFZ wynosiła 671,88 zł. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia nie ma dylematu – składka jest opłacana niezależnie od naszej woli. Jednak jeśli nie należysz do osób objętych tym obowiązkiem, zastanów się nad alternatywami.

Zalety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Jedną z największych zalet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, takiego jak to oferowane przez TU Zdrowie na Welbi, jest krótki czas oczekiwania na wizytę. W przypadku internisty to nie dłużej niż 1 dzień, a przy konsultacji ze specjalistą – do 3 dni. Dodatkowo zarówno wizyty specjalistyczne nie wymagają skierowania, co również pozwala na oszczędność czasu. Na wizyty możesz umawiać się w wygodny sposób za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej albo przez infolinię. Przez internet sprawdzisz wyniki swoich badań oraz historię usług zrealizowanych w ramach ubezpieczenia.


Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mają również tę przewagę, iż pozwalają na większą personalizację usług poprzez wybór konkretnego pakietu. Mogą się one różnić pod względem ceny i dostępnych świadczeń, dzięki czemu możesz wybrać ten, który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.


Oczywiście jeśli zamierzasz w pełni zastąpić ubezpieczenie na NFZ prywatną ofertą, upewnij się, że wybrany przez Ciebie pakiet oferuje podobne możliwości, np. czy w jego ramach skorzystasz także z leczenia szpitalnego (przeczytaj też: Ubezpieczenie szpitalne a pobyt w szpitalu). Bardzo dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza dla osób, które są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym) może być też korzystanie z obu opcji jednocześnie. Wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia bywa również cenionym benefitem oferowanym przez pracodawców. Dzięki dostępowi do obu typów świadczeń można korzystać z nich zamiennie, w zależności od aktualnej sytuacji i potrzeb. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) – ten dokument jest zobowiązujący, jeśli chodzi o warunki prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz wykluczenia.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
jakie-sa-stopnie-oparzen-ile-ich-jest-co-warto-wiedziec
Telemedycyna
1 min.
Jakie są stopnie oparzeń? Ile ich jest? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.