Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak wyleczyć przeciążony nadgarstek domowymi sposobami?

Olga Rymarska 24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Doskwiera Ci ból nadgarstka? To prawdopodobnie przeciążenie! Dowiedz się, jak można zmniejszyć dolegliwości, wykorzystując leczenie domowe!


przeciazenie-nadgarstka-na-czym-polega-leczenie-domowe
pexels.com

Polecane

cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wstrzas-mozgu-jakie-sa-objawy-pierwsza-pomoc
Zdrowie
1 min.
Wstrząs mózgu - jakie są objawy? Pierwsza pomoc
31.10.2021
bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?
27.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest przeciążenie nadgarstka i jakie ma objawy?
  2. Nadwyrężenie nadgarstka - przyczyny
  3. Co może się stać, gdy nadgarstek jest regularnie przeciążany?
  4. Przeciążenie nadgarstka - profilaktyka i leczenie domowe

Czym jest przeciążenie nadgarstka i jakie ma objawy?

Wyobraź sobie, że właśnie skończył się długi dzień pracy, jednak zamiast radości odczuwasz niewyobrażalne zmęczenie. W głowie masz tylko jedno słowo: „łóżko”. I takich dni jest więcej. Wkrótce zaczynasz odczuwać chroniczną senność i częste bóle głowy. Jeśli mielibyśmy wytłumaczyć, czym jest przeciążenie nadgarstka, to najprościej byłoby opisać je jako przemęczeniem tej struktury. Mimo że nadgarstek należy do niewielkich obszarów ciała, to składa się aż z 8 kości, wielu mięśni, więzadeł i ścięgien. Obciążenie tych struktur może skutkować naprawdę doskwierającym bólem stawów dłoni i tkanek miękkich. Pojawia się nie tylko podczas wykonywania ruchów, ale także w spoczynku, i to dlatego tak bardzo przeszkadza na co dzień. Okazuje się, że najprostsza czynność, jaką jest, chociażby, utrzymanie kubka, stanowi nie lada wyzwanie dla mięśni, które są zbyt słabe, by pozwolić Ci to zrobić. Oprócz tkliwości nadgarstka możesz zauważyć obrzęk, a także odczuwać lekkie parestezje, czyli drętwienie. Często nadwyrężeniom towarzyszy kształtowanie się ganglionu nadgarstka. Żadnej z tych dolegliwości nie warto lekceważyć. Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest poprawa ergonomii pracy. O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. Teraz spójrz, co może być przyczyną bólu nadgarstka, który utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie.

Nadwyrężenie nadgarstka - przyczyny

Przez mnogość aplikacji, aktualizacji, gier i innych cieszących oko obrazów nowoczesna technologia zachęca nas do częstego korzystania z komputerów i telefonów, a praca często to wymusza. Już z pewnością wiesz, że ma to destrukcyjny wpływ na wzrok i kręgosłup. Niestety również na ręce, a dokładniej na głównego bohatera tego artykułu, czyli nadgarstek. Nienaturalne zgięcie, np. gdy używasz myszki bez specjalnej podkładki pod ręką, sprawia, że śródręcze z palcami znajduje się wyżej niż nadgarstek. Podobnie jest wówczas, gdy korzystasz ze smartfona. To niestety prowadzi do nadwyrężenia, które stanowi przyczynę mikrourazów.

Na przeciążenie nadgarstka narażeni są sportowcy, np. tenisiści, którzy z niewyobrażalną siłą raz po raz uderzają rakietą w piłkę, ale również muzycy - pianiści czy osoby grające na skrzypcach. Oprócz nich z bólem nadgarstka muszą liczyć się mamy małych dzieci i pracownicy biurowi. Nie inaczej jest w przypadku osób, które wykonują prace manualne, czyli majsterkowiczów, wielokrotnie posługujących się śrubokrętem i wkręcających śrubki.

Co może się stać, gdy nadgarstek jest regularnie przeciążany?

Niestety, nawet z pozoru nieszkodliwe nadwyrężenie może prowadzić do kontuzji, takich jak skręcenie nadgarstka. Prawdopodobnie zastanawiasz się dlaczego. Osłabione mięśnie i stawy są bardziej podatne na poważniejsze urazy, tak jak Ty szybciej denerwujesz się lub jesteś bardziej wrażliwy w momentach zmęczenia. Dlatego reaguj, gdy wystąpią dolegliwości bólowe, które na dodatek się utrzymują. Bagatelizowanie objawów może je nasilić, lecz także spowodować znacznie poważniejsze schorzenia, jak chociażby zespół cieśni nadgarstka. Leczenie tej choroby trwa dość długo, dlatego lepiej zwrócić uwagę na jej profilaktykę i zapobiec konsekwencjom, niż borykać się z wymagającym postępowaniem leczniczym. Od nadwyrężenia nadgarstka jest bardzo blisko do zapalenia stawów, które obfituje w typowe bóle reumatyczne.

Przeciążenie nadgarstka - profilaktyka i leczenie domowe

Zwróć uwagę na ergonomię pracy. Zadbaj o to, by podczas korzystania z komputera (a więc również z myszki) nadgarstek zawsze znajdował się na tym samym poziomie, co pozostała część ręki. Wystarczy, że kupisz ergonomiczną podkładkę, która nie tylko umożliwi Ci wygodną pracę, ale również zadba o odpowiednie ułożenie nadgarstka. Jesteś sportowcem i borykasz się z bólem stawów ręki? Jeśli to możliwe, ogranicz treningi lub na jakiś czas całkowicie z nich zrezygnuj. Poprzednia część tego artykułu dokładnie pokazuje konsekwencje bagatelizowania objawów. Pamiętasz powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć? To prawda. Zdecydowanie milej jest poświęcić wolny czas na odpoczynek lub pasje niż na chodzenie na zabiegi oraz do lekarza.

Jak zmniejszyć ból nadgarstka w domu? Pomocne mogą okazać się zimne okłady żelowe, które są dostępne w aptece, lub masaż lodem. Pamiętaj jednak, aby ani jednego, ani drugiego nie przykładać bezpośrednio do skóry. Zadbaj o to, by w miarę możliwości rzadziej używać nadgarstka podczas wymagających czynności, takich jak dźwiganie zakupów. Skorzystaj z dostępnych preparatów: maści, kremów i żelów o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz wyrobów w postaci elastycznych bandaży lub opasek stabilizujących. Użycie tych ostatnich skonsultuj z lekarzem, który nie tylko zweryfikuje słuszność ich noszenia, ale także doradzi w kwestii wyboru modelu oraz rozmiaru.

Źródła
  1. P. Brhel i in., Rozwój zespołu cieśni nadgarstka po stwierdzeniu choroby zawodowej, „Medycyna Pracy” 2003, nr 54(1), s. 17-21.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.