Poznaj przepisy na smaczne dania z jajek
Potrawy z jajek są lubiane przez wielu z nas. Są szybkie i łatwe w przyrządzeniu. Jajka można przygotować na wiele sposobów, dzięki czemu ich smak nie znudzi Ci się tak szybko.
Przepisy na jajka na twardo
Jajka są źródłem wielu witamin, takich jak A, D, E i K, a także witamin z grupy B. Żółtko zawiera beta-karoten oraz luteinę, które wpływają na wzrok i chronią oczy przed promieniowaniem UVA i UVB. Jedno średniej wielkości jajko zawiera około 80 kcal, dlatego często jest składnikiem fit przepisów.
Przepisy z jajek zwykle są łatwe w przygotowaniu, więc wiele osób sięga po nie na śniadanie czy kolację. Najprościej ugotować jajka na twardo. Wystarczy do gotującej się wody włożyć jajko na około 9–10 minut. Po ugotowaniu odcedzić i zalać zimną wodą. Przyrządzone w ten sposób jajko może być faszerowane bądź wykorzystane do pasty.
Jajka faszerowane doskonale sprawdzają się na wszelkiego rodzaju imprezach. Wiele smacznych farszy można łatwo przyrządzić. Ugotowane na twardo jajka obierz ze skorupki i przekrój wzdłuż. Delikatnie wyjmij żółtko do osobnej miski. Dodaj ulubione składniki, np. awokado, szczypiorek lub suszone pomidory. Całość wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego, majonezu albo musztardy. Przypraw pieprzem i solą, po czym nałóż z powrotem do miejsca po żółtku. Farsze możesz samodzielnie modyfikować, łącząc ze sobą ulubione składniki.
Poza jajkami kurzymi spotkamy w sklepach jajka przepiórcze, kacze, gęsie lub strusie, z których można stworzyć wiele dań. Jeśli nie możesz spożywać jajek, zastąp je produktami, takimi jak tofu, banan czy siemię lniane.
Przepisy na jajka na ciepło
Jajka przepiórcze są dużo mniejsze od jaj kury, ale mają więcej wartości odżywczych. Rozpoznasz je po niewielkim rozmiarze i nakrapianej w brązowe plamy skorupce. Chcąc ugotować je na twardo, musisz zmniejszyć czas do 3 minut. Jajka przepiórcze najczęściej są używane w przepisach na sałatki lub przekąski ze względu na niewielki rozmiar i efektowny wygląd.
Jajka mogą gościć na stole podczas obiadu, najczęściej w postaci sadzonej. Jednym z polskich dań jest jajko sadzone, połączone z młodymi ziemniakami i kalafiorem. Przygotujesz je w prosty i szybki sposób.
Jajko w koszulce, znane także jako jajko poche, to przepis wymagający więcej umiejętności. W jego przygotowaniu ważny jest refleks i opanowanie. Jajko w koszulce powinno mieć płynne żółtko i ścięte białko, dlatego wyczucie czasu podczas gotowania jest bardzo ważne. Aby przygotować jajko poszetowe, wbij je do niewielkiej miski, tak, aby żółtko się nie rozlało. W garnku zagotuj wodę wraz z odrobiną octu. Skręć ogień, aby woda delikatnie bulgotała. Kolejnym krokiem jest mieszanie jej tak, aby powstał wir. Do jego środka wlej jajko i pozwól mu samodzielnie wirować. Po mniej więcej 3 minutach wyjmij jajko z garnka, odsącz na ręczniku papierowym i użyj do jednej z potraw.
Jajko w koszulce możesz położyć na kanapce z awokado albo sałatce. Po przekrojeniu żółtko wyleje się na pozostałe składniki. Jednak najpopularniejszym sposobem podania są jajka po benedyktyńsku, czyli na chrupiącej grzance, polane sosem holenderskim.
Przepisy na jajka na miękko
Gotowanie jajek na miękko to trudna sztuka, ponieważ chwila nieuwagi wystarczy, by wyjąć z wody jajka ugotowane na twardo. Sposób gotowania jajek na miękko jest taki sam, jak w przypadku jajek gotowanych na twardo, z tą różnicą, że należy je gotować krócej. Dokładny czas zależy od wielkości jajka. Mniejsze jajka gotuj 3,5 minuty, te średniej wielkości – 4 minuty, a największe 5–5,5 minuty. Jajko na miękko może być również gotowane w wodzie z dodatkiem łyżeczki octu. Po wyjęciu jajka z lodówki włóż je do garnka z letnią, osoloną wodą. Od chwili zagotowania odmierz 4 minuty.
Warto rozpocząć dzień od jajek na miękko, ponieważ są szybkie w przygotowaniu i dostarczają energii. To dobry posiłek dla osób będących na diecie odchudzającej. Białko średniej wielkości jajka zawiera około 7 g protein, dlatego chętnie sięgają po nie osoby chcące stracić zbędne kilogramy.
Czy dzieci mogą jeść jajka?
Dieta niemowląt powinna być rozszerzana powoli. Jajka można próbować do niej włączyć od 7. miesiąca życia, zaczynając od samych żółtek. Od 12. miesiąca życia można podawać całe jajko. Dzieci w wieku szkolnym mogą spożywać do 7 jajek tygodniowo, ale należy wziąć pod uwagę, że występują one w majonezie, makaronie czy w ciastach. Dzieci powinny spożywać jajka na miękko lub pod postacią delikatnej jajecznicy. Wybierając odpowiednie jajka dla dzieci, warto postawić na te z ekologicznych upraw, wolne od GMO i antybiotyków.
- E. Seweryn, Właściwości odżywcze i alergizujące jaj kurzych, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2018, nr 72.
- Dania z jajek. 101 sprawdzonych przepisów, Opracowanie zbiorowe, Wyd. Olimp Media, 2010.
- Z. Pilitowska, K. Pilitowska K., Jajko. Znakomite i nieskomplikowane przepisy z jajkiem w roli głównej, 2018.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.