account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Z czego wynika przetłuszczająca się skóra głowy i jak można sobie z nią poradzić?

Marta Wielgosz29.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Przetłuszczająca się skóra głowy to przykry i uciążliwy problem, który w dużej mierze obniża komfort życia. Ta przypadłość może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Skąd najczęściej bierze się przetłuszczająca się skóra głowy i w jaki sposób pozbyć się tej dolegliwości?


przetluszczajaca-sie-skora-glowy-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym objawia się przetłuszczająca się skóra głowy?
  2. Przetłuszczająca się skóra głowy – przyczyny uporczywego problemu
  3. Jak dbać o przetłuszczającą się skórę głowy?
  4. Przetłuszczająca się skóra głowy – domowe sposoby walki z nadmiarem sebum

Czym objawia się przetłuszczająca się skóra głowy?

Przetłuszczająca się skóra głowy to problem, który dotyczy wielu osób. Choć występuje głównie u nastolatków, również dorośli mogą zmagać się z tą przypadłością. Towarzyszy temu wiele charakterystycznych objawów. Przetłuszczająca się skóra głowy wygląda na oleistą. Problem ten dotyka również włosów. Są one często posklejane w „strąki” i oklapnięte. Gdy je dotkniesz, zwłaszcza u nasady, pozostawiają na dłoni nieprzyjemne uczucie lepkości. Czasami mogą też wydzielać brzydki zapach. Zazwyczaj są też płaskie i pozbawione objętości. Zdarza się także przetłuszczającą się skóra głowy i suche włosy. Wówczas rejon skalpu jest oklapnięty i nieestetycznie błyszczący, a końcówki włosów przesuszone i zniszczone.

Przetłuszczająca się skóra głowy stanowi więc przede wszystkim problem natury estetycznej. Jeśli borykasz się z tą przypadłością, to twoje włosy nawet już po kilku godzinach po umyciu zaczynają być nieświeże. Wyglądają tak, jakby były brudne i zaniedbane, co może negatywnie wpływać na twoją prezentację i pewność siebie.

Przetłuszczająca się skóra głowy – przyczyny uporczywego problemu

Dolegliwość, jaką jest przetłuszczająca się skóra głowy, wynika z nadmiernej produkcji sebum (inaczej łoju). Substancja ta jest wytwarzana przez gruczoły łojowe, które znajdują się tuż przy mieszkach włosowych. Pełni ona wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim chroni skórę przed utratą wody, zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz lekko natłuszcza włosy. Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy gruczoły łojowe wykazują nadmierną aktywność i produkują za dużo sebum. W takiej sytuacji pojawia się przetłuszczająca się skóra głowy.

Skąd jednak bierze się ta przypadłość? Wpływ na nadprodukcję łoju i pojawienie się przetłuszczającej się skóry głowy może mieć wiele czynników. Są to przede wszystkim:

  • uwarunkowania genetyczne,

  • uciążliwe problemy hormonalne, np. gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej w okresie dojrzewania czy dolegliwości związane z nieprawidłową pracą tarczycy,

  • niewłaściwa dieta bogata w cukry, tłuszcze nasycone i ostre potrawy oraz uboga w witaminy i minerały,

  • obniżona odporność organizmu,

  • nadmierny, przewlekły stres i ogólne przemęczenie,

  • choroby dermatologiczne, np. łuszczyca skóry głowy, łupież tłusty czy grzybica skóry głowy,

  • stosowanie zbyt mocnych kosmetyków, które zawierają SLS,

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, czyli zbyt częste mycie włosów, które prowadzi do powstawania podrażnień i jeszcze większej produkcji sebum.

Jeśli przetłuszczająca się skóra głowy jest wynikiem problemów ze zdrowiem, sposobem na jej zwalczenie jest leczenie pierwotnych chorób pod okiem specjalisty. Zawsze jednak warto, abyś wprowadził istotne zmiany w pielęgnacji, które ograniczą tę dolegliwość.

Jak dbać o przetłuszczającą się skórę głowy?

Wbrew pozorom przetłuszczająca się skóra głowy wymaga łagodnej pielęgnacji. Nie należy więc myć jej kilka razy dziennie przy użyciu agresywnych środków. Zamiast nich na co dzień stosuj delikatne, najlepiej ekologiczne szampony. Dzięki nim łatwiej będzie ci odbudować barierę ochronną skóry, którą prawdopodobnie zniszczyłeś zbyt intensywnymi zabiegami myjącymi. Mocniejszych środków używaj jedynie sporadycznie – wystarczy raz w tygodniu.

Jeśli towarzyszy ci przetłuszczająca się skóra głowy, dbaj o jej odpowiednie nawilżenie. Pamiętaj też o myciu włosów jedynie letnią wodą – nigdy gorącą. Postaraj się również, aby ich nie przesuszać – zrezygnuj na przykład z suszenia gorącym powietrzem. W trakcie dnia nie dotykaj skóry głowy ani jej nie drap. Oprócz tego ogranicz stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji, np. żeli, lakierów czy suchych szamponów.

Przetłuszczająca się skóra głowy – domowe sposoby walki z nadmiarem sebum

Jeśli twoim problemem jest przetłuszczająca się skóra głowy, możesz spróbować pozbyć się jej domowymi sposobami. W tym celu wykorzystaj skuteczne zioła na włosy. Przygotuj na ich bazie płukanki. Do ich zrobienia najlepiej sprawdzą się mieszanki, w skład których wchodzą m.in.: rumianek, skrzyp polny, szałwia, pokrzywa oraz rozmaryn. Płucz nimi włosy po ich wcześniejszym umyciu i nałożeniu na nie odżywki. Alternatywnie możesz też zastosować płukankę z octu jabłkowego.

W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy raz na jakiś czas warto wykonywać jej peeling. Możesz to zrobić poprzez dodanie do szamponu łyżeczki sody oczyszczonej. Delikatnie wmasuj taką miksturę w skórę, pozostaw na około 5 minut, a następnie spłucz.W walce z przetłuszczającą się skórą głowy pomoże ci też maseczka z drożdży. Rozgnieć 100 g produktu i zalej szklanką ciepłego mleka, a następnie nałóż masę na włosy na 20–30 minut. Na koniec spłucz i umyj delikatnym szamponem.

Źródła
  1. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 3.
  2. J. Rodzeń, K. Fitrzyk, A. Ciszek, Wpływ powszechnie stosowanych szamponów z SLS i szamponów ekologicznych na przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 5.
  3. E. Małek, Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.