account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Grypa a przeziębienie - czym różnią się te zakażenia górnych dróg oddechowych?

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 31.01.2023

Grypa i przeziębienie to dwie różne jednostki chorobowe, które przez niektórych bywają ze sobą utożsamiane, a przez innych też mylnie rozpoznawane z uwagi na pewne podobieństwa w obrazie klinicznym. Sprawdź, jakie czynniki różnią grypę i przeziębienie.


przeziebienie-a-grypa-jaka-jest-roznica-w-objawach
pexels.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Grypa i przeziębienie - powszechne choroby
  2. Przeziębienie a grypa - co je powoduje?
  3. Czym różni się grypa od przeziębienia?
  4. Jak długo trwa przeziębienie i grypa?
  5. Co na grypę i przeziębienie?

Grypa i przeziębienie - powszechne choroby

Zakażenie górnych dróg oddechowych w postaci grypy i przeziębienia to najczęściej występujące choroby infekcyjne. Z uwagi na pewne podobieństwo jeśli chodzi o objawy grypy i przeziębienia, nierzadko bywają ze sobą mylone, a przez niektórych nawet błędnie utożsamiane. Głównym podobieństwem występującym między grypą a przeziębieniem jest sposób roznoszenia. Odpowiadający za ich powstanie wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową - poprzez bezpośredni kontakt ze źródłem zakażenia, czyli kichającą, mówiącą czy kaszlącą osobą chorą, albo poprzez pośredni kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi przez jej wydzieliny. Osoba dorosła może zarażać przez 5 dni od wystąpienia objawów choroby, a dziecko nawet 10 dni lub dłużej. W obu przypadkach w okresie jesienno-zimowym obserwuje się wzmożoną liczbę zachorowań.

Polecamy

infekcje-dolnych-drog-oddechowych-jak-je-rozpoznać-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie

Infekcje dolnych dróg oddechowych – jak je rozpoznać? Kiedy udać się do lekarza?

Dolne drogi oddechowe to fragment układu oddechowego znajdujący się między krtanią a płucami. Jednak żeby układ oddechowy działał sprawnie, musi być zdrowy, a niestety bardzo często jest narażony na różnego typu infekcje – wirusowe lub bakteryjne. Niektóre infekcje mogą mieć gwałtowny przebieg i wymagać szybkiej porady lekarskiej. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza.

Redakcja02.11.2021

Przeziębienie a grypa - co je powoduje?

Za grypę odpowiada wirus grypy. Wyróżnia się trzy jego rodzaje, z czego:

  • wirus grypy typu A (FLUAV) przyczynia się do powstania pandemii (np. hiszpanka), występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt (np. świnie, foki, ptaki),

  • wirus grypy typu B (FLUBV) atakuje ludzi i również jest zdolny do wywołania epidemii,

  • wirus grypy typu C (FLUCV) atakuje ludzi i świnie, powoduje lżejszy przebieg niż wyżej wymienione rodzaje, ryzyko epidemii jest w tym przypadku znikome.

Z kolei przeziębienie może być wywołane przez ponad 200 wirusów. Najczęściej jednak obserwuje się udział rinowirusów. Inne rzadsze to koronawirus, wirus paragrypy, wirus RSV. Niekiedy zdarza się, że za powstanie choroby odpowiada jednocześnie więcej niż jeden rodzaj wirusa.

Czym różni się grypa od przeziębienia?

Różnica między przeziębieniem a grypą leży głównie w przebiegu choroby. Grypa uderza szybciej niż przeziębienie, rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy o charakterze ogólnym i miejscowym. Grypa powoduje wysoką gorączkę. W przypadku najmłodszych może ona wynosić nawet do 40°C. Podwyższeniu temperatury ciała towarzyszą uczucie rozbicia, dreszcze, bóle mięśni, kaszel. Jeżeli temperatura ciała ma powyżej 38oC (gorączka), to wskazane jest jej zbijanie. Poza stosowaniem leków przeciwgorączkowych warto podejmować wspomagające domowe sposoby na gorączkę. Najbardziej znane to chłodne okłady na czoło.

Katar nie jest typowym objawem grypy, za to charakterystycznym dla przeziębienia. Nie dość, że objawy towarzyszące grypie są silniejsze od tych pojawiających się w przebiegu przeziębienia, to u chorych na grypę mogą rozwinąć się poważne powikłania. W sposób szczególny narażone są na nie dzieci, ludzie w podeszłym wieku i zmagający się z poważnymi chorobami.

Wśród możliwych powikłań pogrypowych wymienia się m.in.:

  • zapalenie krtani,

  • oskrzeli,

  • opon mózgowych,

  • mięśnia sercowego,

  • niewydolność nerek.

Ostrość objawów to zatem kolejna podpowiedź, jak odróżnić przeziębienie od grypy.

W przypadku przeziębienia dolegliwości pojawiają się stopniowo. Pierwszymi objawami są: uczucie drapania w gardle, chrypka. Później pojawia się katar lub zatkany nos oraz kichanie. Następuje produkcja wydzieliny, która w kolejnym etapie ulega zagęszczeniu. W konsekwencji tego rozwija się obrzęk, który utrudnia oddychanie i odkrztuszanie. Dlatego ważna jest znajomość sposobów, dzięki którym można szybko pozbyć się kataru. Najczęściej u dzieci obserwuje się dodatkowe symptomy, jak stan podgorączkowy lub łagodną gorączkę oraz spadek apetytu.

czym-rozni-sie-przeziebienie-od-grypy

Jak długo trwa przeziębienie i grypa?

Czas to kolejna, choć nie tak znaczna różnica między grypą a przeziębieniem. Przeziębienie utrzymuje się z reguły przez 7 dni, przy czym najbardziej nasilone dolegliwości pojawiają się na 2-3. dzień choroby. Potem stopniowo zaczynają ustępować, aż do całkowitego wyleczenia. Sporadycznie objawy dają o sobie znać dłużej niż tydzień. Objawy grypy ustępują średnio po tygodniu. Jednakże na dojście do pełni zdrowia potrzeba średnio 2 tygodni.

Co na grypę i przeziębienie?

Różnice między przeziębieniem a grypą pojawiają się też w kwestii leczenia. W przypadku grypy dostępne są leki zwalczające wywołującego ją wirusa. Jednakże wykazują skuteczność wówczas, gdy zostaną podane na początkowym etapie choroby. Stąd też rzadko kiedy są stosowane, bo większość osób zgłasza się do lekarza, kiedy choroba jest już zaawansowana. W leczeniu przeziębienia nie stosuje się leków przeciwwirusowych.

Pozostałe sposoby leczenia są takie same, podobnie jak objawy przeziębienia i grypy. Ból głowy, gardła, mięśni, podwyższona temperatura ciała łagodzone są zazwyczaj paracetamolem. To substancja czynna o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W zwalczaniu tych dolegliwości sięgnąć można też po NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne typu ibuprofen czy naproksen. Ich działanie w porównaniu do paracetamolu rozszerzone jest o efekt przeciwzapalny.

Na katar i upośledzoną drożność nosa można stosować leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, niezależnie od tego, czy dolega nam przeziębienie czy grypa. Środki o miejscowym charakterze - aerozole nie powinny być długo stosowane. Kiedy nie przynoszą efektu, można podjąć leczenie środkami ogólnymi. Kaszel suchy zwalcza się lekami przeciwkaszlowymi. Mogą zawierać np. butamirat, lewodropropizynę. W przypadku kaszlu mokrego wskazane są leki wykrztuśne, które mają w swoim składzie np. gwajafenezynę.

Niezależnie od tego, czy dolega nam grypa czy przeziębienie, konieczny jest odpoczynek w łóżku i nawadnianie organizmu. Najlepsza będzie woda mineralna niegazowana, herbata z miodem i cytryną oraz ziołowe napary. Te ostatnie warto stosować jako płukanki na nawilżanie gardła. Dużą popularnością cieszy się szałwia na gardło. Z domowych rozwiązań warto zastosować również syrop z cebuli na kaszel.

Źródła
  1. T. Heikkinen, A. Järvinen, The common cold, „The Lancet” 2003, t. 361, nr 9351, s. 51-59.
  2. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, „Lek w Polsce” 2019, t. 29, nr 11, s. 23-27.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.